Co patří mezi superpotraviny a proč jsou tak zdravé?

Už jste někdy zaslechli pojem superpotraviny? Možná ne, jsem si ale jistá, že jsou podstatnou součástí Vašeho jídelníčku. Je ale pár věcí, které byste o nich měli vědět.

obrazekSuperpotraviny

Tento pojem pochází z angličtiny (superfoods). Jedná se o určitou skupinu potravin, které mají až pozoruhodně vysoký obsah tělu prospěšných látekTento název není oficiální a mezi dietology či vědci se zatím ještě nepoužívá. Někteří lidé ho dokonce označují za marketingový tah. Tyto potraviny jsou ale osvědčené lidmi, kteří s nimi již mají bohaté zkušenosti.

Obecně se mezi superpotraviny řadí především ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a jiných tělu prospěšných látekTyto potraviny by se měly konzumovat v původním tepelně neupraveném (raw) stavu. Je to proto, že tepelnou úpravou (překročením cca 40 °C) se z ovoce a zeleniny všechny tyto tělu prospěšné látky jednoduše vytratí a konzumace takto znehodnocené stravy je pak zcela zbytečná.

Několik konkrétních superpotravin

Jak je výše zmíněno, mezi superpotraviny řadíme výhradně ovoce a zeleninu v syrovém stavuKonkrétně se jedná například o borůvky, které se mohou pochlubit vysokým obsahem vitamínu C, obrovským množstvím antioxidantů a flavonoidů. Pomáhají proti cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a srdečním problémům. Mezi superpotraviny patří také česnek, který je přírodním antibiotikem a také ho lze použít jako dezinfekci. Je výborný proti chřipce a ucpávání cév. Superpotravinou jsou také mandle, které mají vysoký obsah vitamínu B a jsou tedy vhodné pro vegetariány, vegany a jiné lidi na bezmasé stravě. Dále také příznivě ovlivňují paměť a zdraví našeho srdce.

Existuje poměrně velké množství superpotravin (např. avokádo, brokolice, granátové jablko, hlávkový salát, zelený čaj atd.), stačí jen otevřít internet a trochu zapátrat. Rozhodně se vyplatí zvýšit jejich příjem – uvidíte, že Vám tělo brzy samo poděkuje.

Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Simona | Pondělí 31. Říjen 2016, 21:48
česnek, borůvky i mandle jím ve velkém. Je to velká mnamka. Jen teda ty mandle jsou děsně drahý.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

wendy | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:20
hm a co má jíst člověk, který má před operací žlučníku? To by byl záchvat jak prase...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět