Cvičení při nemocných kloubech – je to reálné?

Osteoartróza je nejčastějším onemocněním pohybového aparátu, které se objevuje asi u 12 % dospělé populace. Může velmi výrazně zhoršit kvalitu života a často končí až invaliditou. Toto onemocnění se vyskytuje hlavně u lidí v pokročilém věku. U osob starších 65 let se při rentgenovém vyšetření asi v 60 % najdou osteoartrické změny.

Co je artróza?

Jde o degenerativní nezánětlivé onemocnění, které může postihovat v podstatě jakékoliv klouby v těle. Nejvíce se ale objevuje na velkých nosných kloubech (kolení, kyčelní), na drobnějších kloubech ruky nebo na meziobratlových ploténkách páteře. V České republice je v poslední době zaznamenáván vysoký nárůst případů této nemoci. Osteoartróza postupně vede ke ztrátě kloubní chrupavky a současně i k nárůstu kostní tkáně v okolí kloubu. Z kostní tkáně vznikají výrůstky, které způsobují bolest.

obrazekPříčiny artrózy 

Přesné příčiny, proč osteoartróza vzniká, nejsou dosud zcela známy. V předchozích letech se za důvod považoval pokročilý věk a opotřebení kloubní chrupavky, což je dnes vnímáno pouze jako jedna z mnoha možných příčin. Obecně lze tedy říci, že toto onemocnění může být způsobeno několika příčinami. Osteoartrózu jde rozlišit na primární a sekundární. U primární osteoartrózy není její bezprostřední příčina úplně známa. Někdy se v její souvislosti hovoří o dědičných faktorech, neúměrném a jednostranném zatěžování kloubů nebo obezitě. Důvody vzniku sekundární osteoartrózy  jsou známější. Jedná se především o různé úrazy a vývojové vady kloubu. Dále pak některá metabolická onemocnění, endokrinní choroby, zánětlivá onemocnění kloubu a krvácení do kloubu. Důležitou roli zde hrají i různé mechanické faktory, jako je nestejná délka končetin, hypermobilita, nebo změny osového postavení kostí.

Cvičení jako pomoc

Pro léčbu je nejprve důležité řádné vyšetření lékařem. Lékař se bude zajímat o to, jaké obtíže pacienta trápí, jak dlouho je pociťuje a jestli se objevují pouze v určitou denní dobu, po námaze, dlouhé nečinnosti, nebo zdali jsou přítomny stále. Po správné diagnostice následuje komplexně zaměřená léčba, která spočívá v maximalizaci pohybového rozsahu, minimalizaci bolesti a omezení zhoršování stavu. Terapie se většinou zahajuje pohybovou a fyzikální léčbou. Probíhá pod vedením fyzioterapeuta či rehabilitačního pracovníka. Ten doporučí cviky k posílení potřebného svalstva, které ale nadměrně nezatěžují postižený kloub. Posílení okolních svalů je nezbytně důležité pro další využívání pohybového aparátu, proto je nutné věnovat mu velkou pozornost. Kromě správných cviků na posílení svalstva se také doporučuje plavání, které klouby odlehčí a umožní tak větší pohyblivost. Jízda na kole je také velmi vhodná. Touto nemocí sportování rozhodně nekončí, naopak Vám může velmi pomoct! Navíc s sebou můžete brát i děti nebo vnoučata díky dětskému vozíku na kolo.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Muška1 | Neděle 30. Říjen 2016, 22:50
Zajímavé, plavání doporučím otci.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět