Droždí nejen pro krásnou pleť

Droždí je nepostradatelné v kuchyni, ale má velký přínos i pro vaši krásu a zdraví. V čem vám může pomoci? Například je přínosem pro trávicí a nervovou soustavu, ale také pro pleť.

Droždí obsahuje miliardy kvasinkových buněk

obrazekBuňky droždí dokážou přeměňovat cukr v alkohol a oxid uhličitý. Jedná se o kvasinky Saccharomyces cerevisce (saccharo – cukr, myces – houba, cerevise – pivní). Alkohol se při pečení odpaří a oxid uhličitý tvoří v těstě kapsičky, výsledkem jsou malé bublinky v pečivu. Tak jednoduše můžeme vysvětlit proces kynutí těsta a jeho pečení. V případě droždí tedy nejde o bakterie, ale houby kvasinky. Jsou velmi podobné těm, které se užívají například na výrobu vína, octa či piva. V jednom centimetru krychlovém droždí najdete až 10 miliard kvasinkových buněk.

Víte, že droždí má za sebou velice dlouhou historii? Pravděpodobně ho objevili staří Egypťané už někdy v 5. století př. n. l., jiné prameny ale objev přisuzují starověkým Římanům. Údajně zapomněli dát péct těsto a několik hodin poté zjistili, že se zvětšilo. Teprve francouzský vědec Louis Pasteur v roce 1857 zjistil, že kynutí mají na svědomí živé organismy.

Droždí je velkou zásobárnou vitamínu B

Kromě kynutí ale droždí tvoří především výborný zdroj vitamínů ze skupiny B. Především se v něm nachází thiamin, tedy vitamín B1, který pozitivně ovlivňuje činnost srdce a nervové soustavy. Dále v něm najdete i riboflavin čili vitamín B2 a také niacin, vitamín B3. Oba dva zmiňované vitamíny také kladně působí na nervovou soustavu, kromě toho ovlivňují i kvalitu pokožky a odpovídají i za trávení, pomáhají například při žaludečních vředech, zácpách a nadýmání, dále tvorbě žluči, odbourávají kyselinu octovou a mléčnou. Dokážou neutralizovat a pohlcovat kyseliny.

 


Kromě toho složky vitamínu B dokážou uvolňovat energii z tělem přijatých sacharidů. Vitamíny B3 a B12 spolu vyrábějí hormon serotonin, který ovlivňuje dobrou náladu a pomáhá třeba i s nespavostí.

Tip pro vás: Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu B je dobré zařadit droždí do jídelníčku. Jak? Například v podobě drožďové pomazánky nebo polévky. Droždí se také dá přidat do vajíček na smažení. Sice se nejedná o příliš zdravý pokrm vzhledem k obsahu cholesterolu ve vejcích, ale jednou za čas si ho můžete dopřát.

Využijte droždí na maximum

Droždí je nejlepší jíst rozmíchané v troše teplé vody nebo mléka, neboť tak do těla dostaneme skutečně maximum významných živin.

Kromě vitamínů obsahuje droždí také bílkoviny, zejména aminokyseliny, a minerální látky, především chrom. Velmi důležitý vliv má droždí i na kvalitu pleti, zejména při problematické pleti.

Kvasnice je však nutné řádně skladovat. V případě čerstvého droždí je ideální teplota 1 až 10 °C, zatímco sušenému droždí vyhovuje sucho a teplo maximálně do 20 °C.

Recept na salátovou posypku

obrazekSuroviny:
3 sušená rajčata
1 sklenice kešu oříšků
1 sklenice lněného semínka
1 balíček váženého droždí
1 lžička soli

Postup:
Všechny suroviny rozmixujeme v mixéru (např. Vitamix) do sypké konzistence a sypeme na salát.
Posypku lze uchovávat pro další použití v mrazáku (pomleté lněné semínko rychle oxiduje).

Recept na a drožďovou pomazánku

Suroviny:
2 balíčky vážených kvasnic
2 syrová vejce
1 cibule
5-6 lžic mléka
6 lžic strouhanky
2 lžíce slunečnicového oleje
sůl a pepř

Posup:
Cibulku nakrájíme a krátce osmahneme na oleji. Přidáme vážené kvasnice a mícháme do rozpuštění kvasnic (do vzniku tekuté hmoty). Osolíme, opepříme, přidáme 2 vejce a promícháme. Zalejeme trochou mléka a za stálého míchání vaříme cca 30 vteřin. Přidáváme strouhanku postupně po malých dávkách do zahuštění.
Pozn. Strouhankou nezahušťujte příliš, po vychladnutí pomazánka ještě stuhne.
Podáváme s pečivem.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: