Hubnou muži lépe než ženy?

Jaký je rozdíl mezi hubnutím žen a mužů? Většina mužů nějaká kila navíc příliš neřeší. Na rozdíl od žen, které prakticky neustále mluví o dietách a štíhlé linii, muži se ke změnám v jídelníčku a shazování kilogramů obvykle donutí teprve ve chvíli, kdy jim hrozí zdravotní problémy, nebo dokonce už nějaké nastaly. V lepším případě tehdy, když nemohou dopnout oblíbené kalhoty. Přibývající kilogramy mohou být nebezpečné.

Viscerální tuk je nejnebezpečnější

Ženám se tuk nejčastěji usazuje na bocích a stehnech, ovšem samozřejmě nejsou výjimkou ani dámy přibírající v oblasti břicha. U mužů je ale tento typ nadváhy či obezity nejčastější. Většinou přibírají kilogramy na břiše a právě tam je bohužel takzvaný viscerální tuk nejrizikovější. Je přímou vstupenkou k srdečně-cévním komplikacím, tedy infarktu myokardu a mozkové cévní příhodě. Proto je třeba předcházet tvorbě tukových polštářů na břiše. Jak? Například vyvarovat se stravovacích chyb.

obrazekNejčastější chyby mužů ve stravování

Popíjení piva či vína s přáteli, kamarády. Alkohol, to jsou také kalorie. Dát si občas jednu sklenku není problém, ale jakmile se z toho stane tradice a nezůstane u jedné, jsou přírůstky brzy vidět.
Konzumace tučných uzenin a masa. Stojí za to vyměnit tučné vepřové za kuřecí a rybí. Vše se dá velice chutně upravovat. Místo tučných uzenin zvolit dietní drůbeží varianty.
Jedí nepravidelně. Nárazově se nacpou a pak dlouho hladoví. Nejlepší je jíst každé 3 hodiny.
Příliš solí. Sůl na sebe váže vodu, dochází k otokům.

Víte, že muži hubnou lépe než ženy? Při stejné námaze vydají více energie než ženy, více kalorií spálí i jejich bazální metabolismus určený pro základní životní funkce. Jsou větší, jejich spalování je lepší. Proto pokud už se do hubnutí pustí, pokroky jsou obvykle vidět dříve a jasněji než u žen.  

Nejhorší zlo? Experimenty s dietami

Proč dokážou muži hubnout viditelněji a rychleji? Ženy si do jisté míry mohou samy za to, že hubnutí u nich bývá obtížnější. Pokud zkoušejí různé diety, které znamenají nižší příjem kalorií, tělo si to samozřejmě nenechá líbit. Automaticky už předpokládá, že přichází doba nedostatku. Proto s přijatou energií pracuje velmi hospodárně a snaží se s ní pokud možno šetřit. Jinými slovy ji ukládá na horší časy. Proto se experimenty s různými dietami ženám rozhodně nevyplácí. Může se stát, že si metabolismus rozhodí natolik, že potom nebudou schopny hubnout ani tehdy, když nasadí redukční dietu pod lékařským dohledem. Ale zpět k mužům. Ti jsou na tom lépe právě proto, že podobné experimenty nepraktikují. Většinou mají proto stabilní metabolismus bez výkyvů a stačí jim úpravy jídelníčku a více pohybu a váha jde dolů. Z tohoto pohledu jsou experimenty s dietami opravdovým zlem.

Tip pro vás: Důležité je i nabírání svalové hmoty. Muži, kterým není lhostejná jejich postava, se většinou snaží nabrat svaly, zatímco ženám jde hlavně o shození kilogramů. Tvorba svalů je pozitivním jevem. Uvádí se totiž, že pokud máte více svalové hmoty, zároveň také více spalujete. Tento poměr je nastavený tak, že kilo svalů znamená rychlejší metabolismus až o 50–100 kcal za jediný den. Proto by se měli muži snažit budovat svalovou hmotu pohybem i stravou.

Jak na tvorbu svalové hmoty?

Především je třeba zajistit mužům dostatečný příjem bílkovin. Denně by to mělo být 0,8–1 gram na kilogram hmotnosti. U sportovců, kteří posilují, je to samozřejmě více. Nutriční odborníci upozorňují, že příjem bílkovin nad 2–2,5 gramu na kilogram hmotnosti už může spíše škodit než pomáhat. Nadměrný příjem bílkovin znamená totiž mnohem vyšší zátěž pro trávicí systém a také ledviny. Výhodou bílkovin je, že dokážou hodně nasytit, mnohem více než sacharidy. Běžně dosahuje doporučený poměr živin ve stravě asi 15 % bílkovin, pokud ale muž buduje svalovou strukturu, může se samozřejmě zvýšit.

Kde muži najdou bílkoviny?
v libovém mase
v rybách
v mořských plodech
v ořeších
ve vejcích
v mléčných výrobcích

Věděli jste, že trávením bílkovin spotřebujete asi 25 % kalorií? V případě sacharidů je to jenom zhruba 8 %. Spalování bílkovin je tedy energeticky náročnější.

obrazekJaká je situace u mužů s ukládáním tuků?

Obecně se dá na základě zkušeností říci, že muži mají uloženo o cca 5–10 % méně tuku než ženy. To je výhoda. Ovšem tam, kde se tuk usazuje nejčastěji, tedy na břiše, je také jeho odbourávání nejsložitější. Proti hubnutí hraje také věk. I když mají muži rychlejší metabolismus, s přibývajícím věkem se zpomaluje a přicházejí tak o tuto výhodu proti ženám. V období po padesátce se mužům hubne mnohem hůře. Proto platí, že muži hubnou lépe než ženy hlavně v mladším věku.

Kde muži najdou zdravé tuky?
v mořských rybách
v ořeších
v kvalitních olejích – řepkový, olivový
Omega 3 mastné kyseliny se vyskytují: ve lněném a konopném oleji, v rybím oleji (z tučných ryb, například lososa), ve lněném semínku, v mandlích a vlašských ořeších.
Omega 6 mastné kyseliny najdete v řepkovém a slunečnicovém oleji, sójovém a sezamovém oleji, v margarínech, v sezamovém a dýňovém semínku.

Jaké zásady tedy hubnutí mužů v oblasti břicha vyžaduje?

Omezit:
nasycené živočišné tuky (tučné vepřové maso, uzeniny s vysokým obsahem tuku)
jednoduché cukry (sušenky, zákusky, čokoládu, slazené nápoje)
konzervované a instantní potraviny, polotovary, slané pochoutky, které obsahují velké množství soli a ta zadržuje v těle vodu (konzervovaná zelenina, hotová jídla k ohřátí, chipsy, solené oříšky)

Víte, že muž má v jídle tři nepřátele: tuk, cukr a sůl? V jednom gramu tuku je dvojnásobek energie co v sacharidech, a jestliže tuto energii nespálíte, ukládá se. Také když nespálíte energii z cukru, přesune se do tukových polštářů. Sůl zase na sebe váže vodu. To znamená otoky. Snížení solení proto také přináší pokles celkové hmotnosti.

Kategorie: Cvičení, sport Autor: Andy
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Káča8888 | Čtvrtek 27. Říjen 2016, 15:18
Tak nejdůležitější je mít vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb. Stačí i třeba procházky... můj přítel měl dlouhá léta nadváhu, snížit se ji podařilo právě změnou stravy a během.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Petra1 | Středa 28. Prosinec 2016, 12:39
plně souhlasím s článkem.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět