Hubnutí podle věku

Když se rozhodujete, jakou strategii zvolit při hubnutí, je třeba se přizpůsobit aktuálnímu věku. V každé životní etapě totiž metabolismus pracuje trochu jinak. Proto nezapomínejte na tento faktor.

Hubnutí ve 20


Jak hubnout a udržovat štíhlou linii ve 20letech?

Vytvořte si správné stravovací návyky

Mladý metabolismus je většinou rychlý a dobře nastartovaný. Mluvíme teď samozřejmě o lidech, kteří netrpí žádným zdravotními problémy, zejména těmi souvisejícími s látkovou výměnou. Návod na hubnutí kolem 20let je snazší než v pozdějším věku. Lépe se zvládají různé hříchy.

Sedavé zaměstnání a málo pohybu však v dalších letech obvykle udělají svoje. Člověk přibírá. Nejlepší je vytvořit si v mládí dobrý základ štíhlé linie. Mnohdy je to ale docela těžké.

obrazekLéta kolem dvacítky jsou spojena pro většinu mladých lidí se studentským životem. To znamená hodně pohybu, cestování, nepravidelnost nejenom v jídle, nárazové přecpávání i občasné hladovění. Organismus je ale hodně adaptabilní, a proto zvládne i výkyvy typu bujarých alkoholových večírků, návštěvy fastfoodů a studentskou kolejní stravu.

Možná budete mít tendenci hřešit na zdravý životní styl, vždyť to vaše tělo zvládne. Je to chyba. Už teď ve dvaceti letech byste si měli uvědomit, že štíhlé tělo není zadarmo a bez vašeho přičinění. Pokud si teď zafixujete správné stravovací návyky, jako pravidelnost v jídle, menší porce konzumované v častějších intervalech, dostatek ovoce a zeleniny, omezení jednoduchých cukrů a živočišných tuků, vyvážená strava s dostatkem komplexních sacharidů, bílkovin a tuků, v budoucnu se vám to vyplatí. Snažte se proto tyto zásady dodržovat. Už kolem třicítky poděkujete tomu, že jste se pro zdravý životní styl rozhodli. Protože jakmile vás semelou události všedního dne, budete mít rodinu, děti spoustu starostí, je mnohem těžší vytvářet si nový životní styl. Když si ale správné stravování osvojíte už za svobodna, je to to nejlepší, co můžete udělat.

Víte, že s přibývajícím věkem se organismus zpomaluje? Už kolem třicítky je pomalejší, než byl ve dvaceti. Věnujte tomuto faktu pozornost a snažte se s přibývajícím věkem jíst méně. Když budete jíst pořád takové množství jídla, jako jste byli zvyklí ve dvaceti, přiberete. Proto si postupně porce jídla lehce omezujte. Nejlepší je ubírat na talíři každých pět let asi 500 kilojoulů. Tím budete kompenzovat zpomalování metabolismu. Ve třiceti letech byste tedy měli zkonzumovat o 1000 kJ méně než ve dvaceti. Pro zajímavost: 500 kJ zhruba odpovídá jednomu rohlíku. Zdá se vám to možná banální, ale s přibývajícími roky je ten jeden rohlík denně znát.

Pozor na alkohol, sladké nápoje a sladkosti

Může se snadno stát, že si vytvoříte návyk na sladkosti. Například vám udělá dobře pít před zkouškami litry sladkých nápojů a cpát se čokoládou. Krátkodobě vám to možná pomůže zvládat stres, jenže dlouhodobě je to past. Začne vám kolísat hladina krevního cukru, budete trpět vlčím hladem a dál se cpát. To se samozřejmě projeví na vaší štíhlé linii. Proto si před zkouškami plánovitě ordinujte komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, kaše z ovesných vloček) místo cukrovinek. Efekt na stres to bude mít stejný a nepřiberete.

obrazek

Pozor na alkohol. Občas nějaký večírek je součástí studentského života, ale nemělo by to být příliš často. Také není nutné se vždy opíjet alkoholem. Klidně si na večírku poručte minerálku, vždyť bavit se můžete i tak. Omezte alkohol, zejména v případě, že se ve vaší rodině, ať už bližší, či vzdálenější, vyskytovala závislost na alkoholu, nebo tehdy, když o sobě víte, že máte v případě neúspěchu, stresu apod. touhu nalít si skleničku. Je třeba uhlídat sám sebe. Navíc alkohol, zejména tvrdý, obsahuje hodně kalorií, které se vám budou nespálené ukládat ve formě tuku. I vína byste neměli vypít více než tři deci denně.

5 pravidel pro šíhlou linii ve 20letech

Na závěr přikládáme několik doporučení, jak ve 20letech hubnout a udržet si optimální váhu do budoucna:

  1. Pravidelně cvičte dvakrát týdně, vyberte si sport, který vás bude opravdu bavit, a to i v příštích letech.
     
  2. Nepřehánějte to s velikostí porcí, i když vám připadá, že nepřibíráte a pořádné porce na vás nejsou vidět.
     
  3. Omezujte sladkosti a sladké limonády, nezajídejte stres kalorickými bombami.
     
  4. Hlídejte si spotřebu alkoholu.
     
  5. Cíleně si budujte zdravé stravovací návyky.


Pokud si nesete nějaká přebytečná kila z období puberty, doba, kdy už jste dostudovali a máte stabilní práci, je ideálním časem se jich zbavit. Jste svobodní a můžete se věnovat stravování i cvičení, protože ještě nemáte rodinu.

Hubnutí ve 30


Už když dosáhnete třicítky, mohou se na vašem do té doby štíhlém těle objevit první špíčky. To je samozřejmě velmi nepříjemné. Když vám bylo o deset let méně, mohli jste většinou hřešit, aniž by se to na vaší postavě nějak podepsalo. Teď je ale situace úplně jiná. Jak ve 30 letech bojovat s prvními přebytečnými kilogramy?

obrazekJakmile vám na krku visí třicítka, hubnutí není tak snadné jako před lety. Většinou už nemáte tolik pohybu jako za studií. Usadili jste se, máte práci, mnozí založili nebo zakládají rodinu. Někdejší pravidelné sportovní aktivity jdou stranou. Nemáte na ně čas, protože pracujete a budujete kariéru nebo máte malé dítě. Ať tak či onak, výsledkem je, že už nestíháte pravidelné sportovní lekce a tréninky.

Své udělá i sedavé zaměstnání. Začínají se na vás promítat první roky jeho působení. Na břiše, zadečku a bocích se objevují první tukové polštářky. Zlenivěli jste. O to důležitější je snažit se najít čas na pohyb.

Obnovte sportovní aktivity

Pokud jste z časových důvodů zanevřeli na pohybovou aktivitu, kterou jste dělali na studiích, zkuste ji obnovit alespoň v omezené míře. Nejlepší je udržovat si sportovní aktivity z mládí co nejdéle to půjde.

Udržování sportovních aktivit se vám vyplatí. Budete mít takříkajíc natrénováno. Vaše tělesná výkonnost proto nebude s věkem klesat tak rychle.

Pravidelný sport je také vynikající zbraní proti pracovnímu stresu. Pomůže vám vyčistit hlavu, takže má i další pozitivní efekt.

Nemáte čas? Zkuste pohyb podle on-line lekcí

Když opravdu nestíháte sportovní lekce, nebo pracujete na směny, takže byste na lekce ani nemohla pravidelně docházet, můžete třeba cvičit on-line podle programů různých známých instruktorů. Odborníci uvádějí, že je z hlediska udržení kondice a štíhlé linie lepší cvičit denně půl hodiny než jednou týdně dvě nebo tři hodiny. A půlhodinu najdete i ve velmi nabitém pracovním programu.

obrazek

Nejezte prázdné kalorie

Ve třiceti letech se už začíná zpomalovat metabolismus. Proto by z vašeho jídelníčku měly vymizet nejrizikovější potraviny, které podporují tloustnutí. Jde hlavně o sladkosti, tučné pokrmy, slazené nápoje, pečivo konzumované ve večerních hodinách.

Kromě pravidelného pohybu je také nejvyšší čas věnovat se kvalitní stravě. Začínáte být ve věku, kdy vám tělo už hříchy prohýřené noci tak snadno neodpustí. Jezte pravidelně vyváženou stravu. Dávejte pozor, abyste měli dostatek bílkovin pro tvorbu svalů a vlákniny k podpoře trávení. Vynechávejte náhražkové potraviny, levné sladkosti, které přinášejí jenom prázdné kalorie bez jakékoli výživové hodnoty.

Tip: Zjistěte si, jakou hodnotu má váš bazální metabolismus, tedy kolik energie vaše tělo spotřebuje k zajištění základních životních funkcí. Vypočítejte si i svůj optimální energetický příjem vzhledem k pohlaví, věku, výšce, váze, zaměstnání a fyzické aktivitě. Jiný energetický příjem potřebuje tvrdě fyzicky pracující horník a jiný úřednice v kanceláři. Snažte se doporučenému příjmu přizpůsobit svůj jídelníček.

obrazekPrvní fyziologické změny

Kolem třicítky se ve vašem těle začínají odehrávat první fyziologické změny, které přináší stárnutí organismu. Ubývá svalové tkáně, v období od svých 20 do 30 let jí ztratíte asi 3–5 %. Přitom i tady se vyplatí pohyb – větší úbytek svalů mívají totiž lidé, kteří se hýbou méně. Také už dochází k pomalému řídnutí kostí. Proto je třeba do jídelníčku zařazovat potraviny s vysokým obsahem vápníku (mléčné výrobky, mák).

Pozor na těhotenská kila

Většina žen v současnosti poprvé rodí až kolem třicítky nebo po ní. I v případě nabírání těhotenských kil platí, že je dobré mít ze sportu natrénováno. Ženy, které před těhotenstvím pravidelně sportovaly, se těhotenských kil zbavují snáze a mají lepší tělesnou kondici.  

7 pravidel pro šíhlou linii ve 30letech

Shrneme si možnosti, co dělat, abyste ve třiceti letech i později stabilizovali svoji tělesnou hmotnost a nemuseli neustále svádět boj s přebytečnými kilogramy:

  1. Snažte se víc chodit pěšky.
     
  2. Udržujte si pravidelnou sportovní aktivitu.
     
  3. Najděte si ve svém okolí dobrou posilovnu. Pokud se vy, ženy, stydíte před muži za svá přibývající kila, můžete se poohlédnout po speciální posilovně pro ženy, i u nás už existuje síť těchto posiloven. Můžete si také nechat sestavit program přímo na míru.
     
  4. Sladkosti omezte na minimum, pokud máte potřebu je jíst, sáhněte občas po kousku čokolády s vysokým obsahem kakaa.
     
  5. Omezujte přílohy, zejména ve večerních hodinách. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné.
     
  6. I během velkého pracovního stresu si vyhraďte na jídlo čas. Snažte se jíst pravidelně nejpozději každé 3 hodiny.
     
  7. Přemýšlejte o tom, co jíte. Zjistěte si, jakou výživovou hodnotu mají potraviny, které pravidelně konzumujete.

Hubnutí ve 40


obrazekLéta letí a hubnutí je mnohem náročnější než před 20 lety. Nastává období, kdy shazování kilogramů může být tak trochu bojem. A to o každý dekagram. Svoji roli totiž sehrává zpomalující se metabolismus i tělesné změny, které se kolem čtyřicítky začínají dít. Vzniká silná tendence k usazování tuku v břišních partiích. Jak s ní bojovat?

Jezte více zdravých potravin

Jakmile překročíte čtyřicítku, jste bohužel na prahu období, kdy i malý hřích může být problémem. Vaše tělo vám ho pěkně spočítá. Projeví se to zvýšeným ukládáním tuku, a to hlavně v oblasti břicha. Lékaři přitom důrazně varují, že právě viscerální, tedy břišní tuk je velmi nebezpečný. Zvyšuje totiž riziko srdečně cévních a mozkových příhod. Proto je třeba být kolem čtyřicítky velmi opatrný.

Snažte se zlepšit svůj životní styl. Zařadit do jídelníčku více zdravých potravin. Vyplatí se něco si přečíst o zdravé výživě. Snažte se posunovat sebe i rodinu ke zdravějšímu stravování. Většinou už nejsou vaše děti úplně malé, dorůstají a i ony by potřebovaly vzor, jak se správně stravovat. Protože co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Zaměřte se na konzumaci bílého masa, ryb, zeleniny a ovoce. Nasušte si maso, ovoce i zeleninu do zásoby a preferujte právě tyto zdravé pochutitny před sladkostmi, brambůrkami a pod.

Tip: Sušené potraviny není třeba kupovat v obchodech, prostřednictvím sušičky potravin si nasušíte vše potřebné sami doma. Sama za sebe mohu doporučit sušičku potravin Yden, která je zárukou kvalitně nasušeného masa, ryb, ovoce i zeleniny a to dokonce v RAW kvalitě.

Víte, že mezi třicátým a čtyřicátým rokem můžete ztratit i 10 % svalové hmoty? Tato skutečnost se samozřejmě negativně promítá i do vaší tělesné kondice. Jediný recept, jak úbytek zastavit, je trénink svalů pravidelným pohybem a také dostatečný přísun bílkovin, které jsou základním stavebním kamenem svaloviny. Jestliže svalstvo ubývá, i přijatou energii spalujete hůře.

Zmenšete porce jídla

Vzhledem k tomu, že se váš metabolismus zpomaluje, zmenšujte porce jídla. Měli byste jíst o cca 2000 kilojoulů méně, než kolik jste snědli ve dvaceti letech. Je to jednoduchá matematika – kvůli úbytku svalů už nespalujete energii tak efektivně, a proto musíte i méně jíst, aby se nespálené kalorie neukládaly ve formě tuku.

Dávejte si ale také pozor, abyste jedli pravidelně a nehladověli. I hladovění se totiž samozřejmě negativně promítá do štíhlé linie. Tělo získá pocit, že nastaly krušné časy a vydá signál, že je třeba ukládat do zásoby.  

Věděli jste, že svaly, i když jsou v klidu a nevěnují se žádné aktivní činnosti, spalují více energie než tukové buňky? S přemírou tukových buněk se proto dostáváte do začarovaného kruhu. Spalujete mnohem méně než vypracovaní svalovci a tím se nedokážete vyhrabat z pasti tloustnutí. Proto svaly posilujte.

Silový trénink obnoví vaše svalstvo

Jestliže jste až dosud nijak aktivně nesportovali, nastává nejvyšší čas to změnit. Ze začátku zkuste dlouhé procházky. Choďte pěšky všude, kde je to možné. Chůze je nejpřirozenějším pohybem. Můžete pak přidat další aktivity.

obrazekNebojte se začít právě teď, nikdy není pozdě zpomalit úbytek svalové tkáně.

Jestliže chcete obnovit svalovou tkáň, podaří se vám to pomocí silového tréninku. Ovšem silový trénink neznamená jenom zvedání činek, jak si mnozí myslí. Velmi účinné je posilování s vlastní vahou těla, kdy zpevňujete hluboký stabilizační systém, tedy svaly kolem páteře. Ideální kombinací pro zlepšení kondice je půlhodina kardio cvičení denně a dvakrát týdně posilovací tělocvik.

Hřešit v jídle se nevyplácí

Pozor na drobnější, ale zato trvalejší prohřešky, navíc praktikované dlouhodobě. Dopřáváte si k snídani bílé pečivo? Neodpustíte si tučnou smetanu do kávy? Milujete smažená vajíčka? Každá z těchto jednotlivostí možná působí jako banální hříšek, ale když se sečtou, výsledkem je, že se váha ne a ne pohnout směrem dolů. Snažte proto popřemýšlet o tom, jaké děláte při stravování chyby, a postupně je odstraňovat. Pokud si nejste jistí, zajděte za výživovým poradcem. Už jste ve věku, kdy víte, co od života chtít, a zdraví a přiměřená hmotnost by měla být jednou z priorit.

5 pravidel pro šíhlou linii ve 40letech

Tipy pro vás, jak si i po čtyřicítce udržet přiměřenou hmotnost:

  1. Zmenšete porce jídla a zaměřte se na jeho kvalitu.
     
  2. Obloukem se vyhněte drastickým jednostranným dietám. I ve dvaceti letech si s nimi můžete rozhodit metabolismus, ale v pozdějším věku mohou být následky horší. Soustřeďte se na dlouhodobý zdravý a vyvážený jídelníček.
     
  3. Jestliže se bojíte nárazové změny životního stylu, postupně vyměňujte nezdravé potraviny za jejich zdravější variantu, například červené maso nahraďte masem bílým. Tělu dáte možnost adaptovat se na nové podmínky.
     
  4. Pokračujte ve svých sportovních aktivitách, pokud žádné nemáte, začněte s nimi.
     
  5. Nezapomínejte na bílkoviny (v mléčných výrobcích, bílém mase a rybách) pro obnovu svalů a vápník na kosti (v mléce, mase a máku).


Ženám po čtyřicítce ubývá estrogen. Není proto od věci doplnit ho potravinami s větším množstvím fytoestrogenů. Jsou to hlavně luštěniny, lněná a sezamová semínka, brokolice, česnek, ořechy, ale také rýže.

Hubnutí v 50


Řada lidí si myslí, že po padesátém roce věku už se hubnout nedá. Jde o omyl. Hubnout můžete v každém věku a období po přechodu, tedy menopauze či andropauze není výjimkou. I když se s lidským tělem v této době dějí různé změny, rozhodně to není důvod všechno vzdát. Naopak. Je nejvyšší čas začít něco dělat. Možná to nebude tak jednoduché jako ve dvaceti letech, ale o to větší budete mít ze sebe radost, když se vám povede shodit pár kilogramů.

Hormonální změny ovlivňují vaši váhu

obrazekNelze popřít, že padesátka je u žen koncem plodného období. Sice dnes existují mnohé dámy, které se snaží tuto skutečnost popřít za pomoci moderní medicíny, ale vystavují se tím nemalým zdravotním rizikům. Přestože současná reprodukční medicína umí zařídit mateřství i v tomto věku, jedná se o nemalý risk.

Mužů se sice toto netýká, ale i v jejich organismu probíhají s blížící se padesátkou různé změny. Ubývá jim testosteronu a následkem toho už nejsou pohlavně tak aktivní a výkonní jako kdysi.

Právě klesající hormony, a především klesající estrogen u žen se stávají příčinou změn tělesné hmotnosti. Tuková tkáň se začne shromažďovat na nechtěných místech. Tento fakt příliš nezměníte, pokles hormonů je přirozeným projevem stárnutí. Můžete sice tělu hormony dodávat uměle, ale přirozený koloběh nezvrátíte. Když ale přizpůsobíte tomuto faktu jídelníček, svoji váhu si udržíte a třeba i zhubnete.

Víte, že v souvislosti s hormonálními změnami klesá také obsah kolagenu v pokožce? Bohužel tak kůže ztrácí ohebnost, pružnost. Ani s touto skutečností toho moc nenaděláte. Důležité je používat kvalitní kosmetiku, a především pleť vyživovat zevnitř.

Metabolismus se zpomaluje

Pokud jde o jídelníček, počítejte s tím, že metabolismus se zpomaluje. Klesá základní spotřeba energie. Snižujte proto porce jídla a dodržujte pravidelnost. Někteří odborníci uvádějí, že pokles množství jídla může být až třetinový proti tomu, co jste zkonzumovali v mladších letech. Jde ale samozřejmě o individuální záležitost, u někoho je pokles menší, u někoho větší. Podstatné je ale dodržovat rozmanitou a vyváženou stravu včetně dostatečného množství zeleniny a ovoce.

S vlákninou buďte opatrní a její množství nepřehánějte, může naopak působit zácpu. Zařazujte do jídelníčku dostatek bílkovin, které zasytí váš žaludek a pomohou s regenerací tkání. Je třeba mít k dispozici i dostatečné zdroje minerálů třeba ze semínek.

Buďte v pohybu

Daní za hormonální změny kolem padesátky je často přibírání na břiše, zadečku, stehnech. Kromě toho u většiny lidí klesá tělesná aktivita. Více odpočívají, méně se hýbají. Pouze celoživotní aktivní sportovci si udržují vysokou míru pohybu.

obrazekOvšem nikdy není pozdě začít s pohybem. Pokud netrpíte zdravotními potížemi, zvolte si sport podle vlastní chuti. Pokud máte nějaká omezení, poraďte se se svým lékařem. Doporučí vám vhodné aktivity.  Ideální je intenzivnější pohyb alespoň dvakrát do týdne. Pokud jste nikdy intenzivně nesportovali, začněte chůzí. Jedná se o komplexní pohyb, při němž zapojujete velkou část svalů. Dělejte dlouhé procházky, můžete zkusit nordic walking, nejprve s instruktorem a potom sami. Dobré jsou aktivity zaměřené na spalování, tedy jízda na kole, plavání, rychlá chůze. Kombinujte je, například o víkendu se projeďte na kole, během pracovního týdne zařaďte dlouhou a svižnou procházku a návštěvu krytého bazénu v okolí (zima) nebo otevřeného koupaliště (léto).

Zaměřte se na tělo jako celek

Vhodné je střídat cvičení na spalování s pohybem zaměřeným na budování svalstva. Počítejte s tím, že vám svalstva ubývá a nahrazuje ho tuk. Pokuste se proto ubývání zastavit nebo snížit. To se vám povede jedině cíleným pohybem. Můžete navštívit posilovnu a s trenérem se poradit o posilování vhodném pro váš aktuální zdravotní stav.

obrazekČasto je dobré se zaměřit na bolesti zad, posilování core (hluboké vnitřní svalstvo obepínající páteř). Nikdy nedělejte jednostranné cviky na konkrétní svalovou partii, vždy se soustřeďte na tělo jako celek. Dobrou komplexní aktivitou je jóga či pilates. Podstatný je pohyb hlavně u lidí se sedavým zaměstnáním.

Pozor na bolest. Jde o signál těla, který je třeba vnímat, nepřehlušovat ho prášky. Proto se snažte najít příčinu bolesti a nepodceňovat ji. Možná ji tabletkou proti bolesti na chvíli zaženete, ale později se ozve s ještě větší intenzitou. Může také být prvním příznakem závažnějšího onemocnění. Proto určitě zajděte k lékaři a potíže s ním konzultujte. Také se snažte odpočívat, relaxovat.

 

Hubnutí v 60


V dnešní době se lidé dožívají vyššího věku, a proto je důležité, aby byl jejich zdravotní stav dobrý. Dosáhnout štíhlé linie je jeho součástí. Využijte toho, že máte čas sami na sebe...

Metabolismus je stabilnější

Pozitivem života po šedesátce je skutečnost, že metabolismus se stabilizuje. Ženy už mají za sebou období menopauzy spojené s hormonálními změnami. Nehrozí proto přibírání v problematických partiích. I muži už mají za sebou andropauzu.

obrazekOvšem musíte brát v úvahu, že metabolismus je pomalejší než dříve. Proto této skutečnosti přizpůsobte porce jídla. Jezte méně, ale pravidelně. Soustřeďte se hlavně na kvalitu jídla, abyste organismu dodali všechno, co potřebuje.

Věděli jste, že zdravé hubnutí je postavené na dlouhodobých změnách směrem k vyváženému poměru sacharidů, bílkovin a tuků, dostatku minerálů a stopových prvků? Optimální je hubnout 4-5 kg měsíčně a podporovat zdravé stravovací návyky, žádné experimenty s jednostrannými dietami, ty jsou ve věku 60+ už nebezpečné. 

Snášenlivost potravin klesá

Alfou a omegou jídelníčku pro šedesátileté musí být jeho složení. Starší organismus nepromíjí různé prohřešky proti zdravé stravě, protože už hůře reaguje na některé potraviny. Jedná se třeba o ostrá jídla, exotické pokrmy s použitím různých koření apod. V mladších letech jste podobná jídla možná strávili lehce, teď budete mít pocit nafouklého břicha, trpět průjmy, zácpami, potížemi se žlučníkem, bude vás pálit žáha. Nezbývá než se smířit s tím, že vaše snášenlivost potravin už není taková jako dříve. Přizpůsobte proto jídelníček svým potřebám, neexperimentujte.

Víte, že přemíra potravin s velkým množstvím vlákniny může způsobovat plynatost? Zejména starší lidé by měli být v tomto směru opatrní. Především v ovoci a zelenině je hodně vlákniny, což může být zrádné. I když vláknina dokáže dobře pročistit střeva a rozpohybovat metabolismus, je třeba zachovávat ve stravě její správnou míru. 

Pijte vodu, nebudou vás bolet záda

Pozor na dodržování pitného režimu. Ve vyšším věku někdy mizí pocit žízně. Starší lidé si vzpomenou, že mají pít až ve chvíli, kdy pocítí velkou žízeň, a to už je tělo dehydrované a bere tekutiny z rezerv. Proto je třeba myslet na dodržování pitného režimu.

Pro starší lidi se jako nejvhodnější pitný režim doporučuje především kvalitní pramenitá voda, dále bylinkové a ovocné čaje.

Tip: Kvalitní pramenité vody je v dnešní době čím dál větší nedostatek. Naštěstí existují vodní filtry Berkey, které nám pomáhají získávat kvalitní vodu rovnocenou té pramenité. Filtry Berkey jsou již dostupné i v ČR.

Doplňování tekutin je důležité. Nemá-li jich tělo dostatek, bere si je z organismu. Jednou z možností jsou i tekutiny u meziobratlových plotének, proto za bolestmi zad může stát i nedostatek tekutin! Podobně je tomu s bolestí hlavy, která též může mít příčinu v nesprávném pitném režimu.

Jezte ryby

Výhodou vyššího věku je skutečnost, že řada lidí má dost času věnovat se zdravé životosprávě. Děti jsou dospělé a lidé tak mají dost času i na další aktivity. Dokážou lépe sledovat životosprávu a odhalovat rizika, například cukrovky druhého typu, vysokého krevního tlaku nebo osteoporózy. Zejména u lidí s nadváhou roste pravděpodobnost, že budou trpět cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem, proto je vhodné snížení hmotnosti.

Osteoporóza je problémem žen po menopauze. Je nutné dodávat tělu vápník a další minerály. Vápník se kromě mléčných výrobků vyskytuje také v máku, mase, semínkách. Je proto nezbytné doplnit jídelníček o tyto potraviny, aby ženské tělo netrpělo lámavostí kostí.

Jako prevence cukrovky druhého typu a vysokého krevního tlaku je důležité snížit na minimum konzumaci jednoduchých cukrů a dávat tělu více komplexních sacharidů, méně solit, vyvarovat se nadbytku živočišných tuků. Naopak jsou vhodné ryby obsahující nenasycené mastné kyseliny, které snižují cholesterol a obsahují kvalitní bílkoviny.

Tip pro vás: Konzumujte potraviny s dostatkem antioxidantů, které pomáhají proti stárnutí pleti. Mrkev a rajčata obsahují beta-karoten. Avokádo povzbuzuje tvorbu kolagenu. Pružnost pleti podporuje i panenský olivový olej. Zelený čaj je rovněž velkým antioxidantem. Snažte se vyhledávat přirozené prostředky proti stárnutí ve stravě. Po potravinových doplňcích sahejte jedině v případě, že uvedené látky nedokážete doplnit přirozenou stravou.  

obrazekPomůže plavání i jízda na kole

Nezapomínejte na pohyb. Výborný je nordic walking, ale i obyčejné dlouhé procházky přírodou pomohou.

Lékem na nemocné klouby je plavání. Voda uvolňuje ztuhlé vazy a šlachy, nadnáší. Cyklistika rovněž ulevuje kloubům, pokud budete volit spíše mírnější terén.

Velmi účinná je také jóga. Díky práci s dechem uvolňujete energii, což má pozitivní vliv na chronické zdravotní potíže, a meditace pomáhá k duševní pohodě. Mnohem snáze pak zvládnete stres. Vhodnou volbou jsou i skupinová cvičení pro seniory ve sportovních centrech. Zaměřují se na rehabilitaci, mírné posilování a protahování svalů.

 

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Karla Pěnková
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Běta | Čtvrtek 04. Leden 2018, 15:34
Je mi 48 let a jsem už opravdu zoufalá z toho, jak se mi nedaří zhubnout. Tento článek mě dost inspiroval, díky za něj! Pokusím se upravit jídelníček a zařadit víc pohybu a snad se mě aspoň nějaké to kilečko pustí :-).
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

vendula | Čtvrtek 04. Leden 2018, 18:04
Online lekce doporučuji všem. Už za týden každodenního cvičení, jsem na sobě viděla změny. Doporučuji . A to stačilo 20 minut denně.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět