Jak se stravovat v těhotenství?

Těhotenství je krásné období každé ženy. Je to ale také mnohem větší zodpovědnost za sebe a především za nenarozené dítě. A protože žena živí své miminko, musí si dávat více pozor na to, co jí. Není totiž žádným tajemstvím, že potraviny mohou mít vliv jak na vývoj dítěte, tak i na jeho stravovací návyky a v neposlední řadě na celkové zdraví. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak by se žena měla správně stravovat během svého těhotenství.

obrazekZákladní pravidla stravování

Dříve se tradovalo, že by žena měla jíst hodně, neboť jí za dva. Tímhle zastaralým mýtem se však rozhodně neřiďte. Stejně tak jíst cokoli, na co máte chuť, není právě ta správná volba. Důkazem nadměrného a nesprávného jídelníčku je zpravidla větší než průměrný váhový přírůstek, který se pohybuje okolo 15 kg.

V prvním trimestru není vůbec nutné zvyšovat příjem kalorií. To je zapotřebí až v posledních dvou trimestrech. Co je ovšem rozhodně nezbytné navýšit, je příjem vitamínů a minerálů. Z nich jsou důležité zejména vitamín B a kyselina listová, neboť pomáhají předcházet vrozeným vadám. V jídelníčku by tak měl být dostatek ovoce, zeleniny a luštěnin, které jsou na tyto látky bohaté.

Doplňte vápník i železo

Dále by těhotné ženy měly zvýšit příjem vápníku, který je zodpovědný za zdravý vývoj kostí. Mléko a mléčné výrobky jsou proto velice vítané. Výjimku tvoří pouze nepasterizované mléko a zrající sýry, které nejsou v těhotenství doporučovány.

Většina žen má v těhotenství problémy s nízkou hladinou železa

Železo je pro normální vývoj dítěte však velice potřebné. Podílí se i na zásobení dítěte kyslíkem či brání předčasnému porodu. Proto by se jeho příjem ve stravě neměl rozhodně podcenit. Doplnit ho lze jednoduše pomocí libového červeného masa, čerevné řepy, fazolí či hrachu.

Věděli jste, že optimální množství vápníku v těhotenství je 1 000 mg na den? Jen pro vaši představu: zatímco jedna sklenice mléka tvoří přibližně 30 % denní dávky, ve 100 g jogurtu je až 50 % denní dávky vápníku.

Ryby ano i ne

V těhotenství je kromě zrajících sýrů rovněž tabu syrové maso. Na tatarské bifteky či sushi si tak ženy bohužel musí pár měsíců počkat. Co se týče mořských ryb, z důvodu obsahu rtuti by měly být v jídelníčku taktéž zastoupeny poskrovnu.

obrazekPozor na pitný režim

Nejen na jídelníček, ale také na pitný režim si musí dávat nastávající maminky pozor. Během těhotenství je na místě pít více tekutin, neboť hrají důležitou roli ve vylučování škodlivých látek z těla. Taktéž po porodu je pravidelný pitný režim nezbytný pro tvorbu mléka. Nejlepší je samozřejmě obyčejná voda. S opatrností je možné užívat i některé bylinkové čaje, jako je například meduňkový či mátový. Kávu a černý čaj je třeba omezit, ale není nutné je úplně vynechat. O alkoholu se vedou bouřlivé diskuze, kdy lékaři ze staré školy striktně tvrdí: žádný alkohol během těhotenství. Dnes se však setkáte i s modernějším názorem, že občasná sklenka vína vývoj dítěte neovlivní.

 

Kategorie: Autor: Sylva10
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Kikoška | Středa 29. Březen 2017, 14:28
Já kombinuju pitný režim a doplňování železa tak, že si odšťavňuju červenou řepu :-) Přidávám k ní ještě jablko, protože jednak ta řepa líp chutná a jablko má vitamín C, který prý pomáhá železu se vstřebat.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět