Jak se zbavit závislosti na cukru?

Když jdete kolem cukrárny, nemůžete odolat vystaveným dortíkům? Máte neustále myšlenky na čokoládu a další dobroty? Dopřáváte si alespoň kostičku čokolády denně a někdy se z toho stane čokoláda celá? Zamyslete se nad svým stravovacím režimem a tady hledejte chybu. Sladké nemusíte úplně vynechat, ale jezte je s mírou.

 

obrazekJak předejít chuti na sladké?

I když to zní neuvěřitelně, cukr je v podstatě drogou, která nám dokáže pořádně zkomplikovat život. Nadměrné chutě na sladké nemáme proto, že se narodíme jako milovníci cukru. Tuto závislost si pěstujeme špatným stravovacím režimem a stresem. Sacharidy potřebujeme pro metabolismus každé buňky. Tělo cukr zpracovává pomocí inzulinu. Při nepravidelném stravování může být hladina v krvi nižší. Pokud si v takové chvíli dáme nějakou cukrovinku, je jasné, že tělo a mozek tuto vysokou dávku energie budou brát jako psychickou vzpruhu.

 

Příznaky závislosti na cukru

Závislost na cukru a sladkémhned několik příznaků, mezi které patří celková slabost, třes, pocení, pocit hladu a nervozita. Pravidelný příjem cukru aktivuje v mozku stejné receptory jako nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret či užívání jiných drog. V těle nastává zmatek. Příjem sladkostí nutí tělo vylučovat inzulín, což může člověk špatně vnímat jako hypoglykemii. Ale tato závislost nebyla laboratorně nijak potvrzená, jde jen o subjektivní pocit, na který bychom se ale vymlouvat rozhodně neměli. Nejčastěji je na vině nepravidelná strava, potraviny s vysokým glykemickým indexem, nízký kalorický příjem nebo psychická nepohoda. V těchto situacích je zcela normální, že vaše tělo volá o potřebnou energii a další přísun sacharidů. Nadměrná konzumace cukru způsobuje obezitu, kardiovaskulární onemocnění, zhoršení stavu pleti, rychlejší tvorbu vrásek, kazy na zubech a záněty dásní.

 

Naučte se jíst zdravě

Přestaňte se šidit sladkostmi a nastolte správnou životosprávu. Jezte pravidelně, pětkrát denně menší porce, a tím zajistíte svému tělu rovnováhu. Pokud během dne hladovíte se záměrem zhubnout, klesá hladina cukrů a tělo si žádá energii doplnit. Pak máte neodolatelnou chuť na sladké, které navíc tolik milujete. Hlídejte se, aby vás nepřepadl velký hlad. Zajistěte svému tělu vyváženou stravu, co nejvíce pravidelný režim a neopomíjejte zdravé potraviny.

 

Když Vám dojde energie

Po cvičení nebo jiné fyzicky náročné aktivitě pocítíte, že máte potřebu energii doplnit. Dobrý pocit, který máte ze cvičení ve fitcentru, kde jste spálili kalorie, pak snadno zmaříte a dvojnásobně doplníte kalorie nějakým doslazeným ovocem, jako bývá třeba sušené ovoce, sladké pečivo a jiné potraviny s vysokým glykemickým indexem. Jsou to i brambory, brambůrky, med, pivo, glukóza a jiné. Vyčerpaný glykogen doplňte zeleninovou šťávou, ovocem, celozrnným pečivem se šunkou nebo sýrem a budete se cítit mnohem lépe.

Kategorie: Závislosti Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: