Jaké bylinky pomáhají při menopauze?

Přechod a následná menopauza jsou v životě ženy přirozené děje, které jsou mnohdy ovšem spojené s řadou nepříjemných projevů. Menopauza se dostaví obvykle mezi 45. a 55. rokem života. Toto věkové rozpětí je ovšem jen orientační a u každé ženy se tento stav projevuje individuálně.

obrazekCo se děje při menopauze?

Při menopauze dochází ke snížení produkce hormonů estrogenu a progesteronu, díky čemuž již nedozrávají vajíčka, a proto žena přestává menstruovat. Ne vždy se to však obejde bez nepříjemných projevů. S menopauzou se spojují projevy jako ztráta vlasů, lámavé nehty, ztráta svalové hmoty, vyšší hladina cholesterolu, nespavost, podrážděnost, pocení, střídavé návaly horka i zimy, přibývání na váze a mnoho dalších. U každé ženy se toto období ale projevuje jinak a v jiné síle.

Věděli jste, že menopauze předchází přechod, který může trvat někdy i několik let? Jedná se o období, kdy se ženě zkracuje ovulační cyklus, trpí návaly horka, změnami nálad a někdy až depresivními pocity.

Kde hledat účinnou pomoc? Existuje mnoho přípravků, které pomáhají tlumit nepříjemné projevy během přechodu a menopauzy. Ovšem nemusíte hned spěchat do lékárny a začít se dávkovat chemií, první pomoc lze najít i v přírodě. Důležité je vědět, po jakých bylinkách se porozhlédnout.

Bylinky na pocení a návaly horka

Pokud trpíte pocením a návaly horka, zkuste odvar ze šalvěje lékařské. Jednoduše spařte šalvěj vroucí vodou a nechte ji vylouhovat přibližně 10 minut. Poté pravidelně popíjejte vlažný odvar. Účinky nečekejte ihned. Obvykle se dostaví po 14 dnech pravidelného užívání. Můžete si ale být jisté, že vám opravdu pomůže.

Další osvědčenou bylinkou je ploštičník hroznatý. Účinně pomáhá jak s návaly horka a pocením, tak i se zlepšením spánku, koncentrace a nálady. Navíc zpomaluje rozvoj osteoporózy.

Mějte bylinky vždy po ruce
Seznamte se s domácí minizahrádkou a pěstováním rostlin na bázi hydroponie, které vám umožní mít neustálý přísun čerstvých bylinek i zeleniny. Domácí minizahrádka umožňuje vaše oblíbené bylinky pěstovat po celý rok.
 



Bylinky pro zlepšení nálady i spánku

Na nálady, úzkosti, strach, depresi a nespavost účinně pomáhá čaj z třezalky tečkované. Ovšem i v případě třezalky účinky nastávají až po dvou týdnech užívání. U třezalky si ale dejte pozor, abyste ji neužívaly déle než 6 týdnů v kuse nebo v případě, že se chystáte opalovat. Mohly by se vám totiž objevit pigmentové skvrny.

Jetel luční je další bylinkou, kterou je dobré v období menopauzy začít užívat. Nachází se v ní totiž fytoestrogeny, které pomáhají v těle nahrazovat estrogeny. Užívání jetele lučního navíc zlepšuje spánek i náladu.

 

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: