Jaké diety držely slavné historické osobnosti?

obrazekPo ultra štíhlém těle toužily i mnohé historické osobnosti. Ideál štíhlosti se během dlouhé historie lidstva mnohokrát měnil. Zatímco někdy byly populární plné, oblé křivky, jež bychom dnes označili za obézní, jindy se preferovaly téměř anorektické postavy. Trend diet není tedy záležitostí konce 20. století, jak si mnozí mylně namlouvají. Jak takové pokusy o hubnutí vypadaly? A jak se měnily nároky na lidskou postavu a štíhlost?

Trend štíhlosti už ve starověku

Všichni jste určitě někdy viděli Věstonickou Venuši, a proto vám je jasné, jakému ideálu krásy dávali přednost pralidé. Velké břicho, mohutná stehna, rozložitý zadek, obrovská ňadra. Jde tak trochu o nutnost danou nelehkými podmínkami k životu. Pralidé museli čelit velkým nebezpečím ze všech stran a přežilo jenom tělo, které si dokázalo udělat zásoby. Lov totiž nebyl pokaždé úspěšný. Navíc žena musela dokázat uživit nejenom sebe, ale i kojit dítě. Silná žena proto měla mnohdy větší šance na přežití než hubená.

Ve starověku už lidé netrpěli nedostatkem potravy. Například Egypt byl úrodnou říší, která poté, co se stala součástí starověkého Říma, dokázala zásobovat obilím celou jehu metropoli? Nebylo nutné tvořit zásoby tuku a trendem se stala štíhlost.

Menší oblinky se povolují

Úzká ramena, štíhlounká postava a vysoký pas. Přesně tak vypadal ideál starověkého Egypťana nebo Egypťanky. Dá se říci, že byli do jisté míry svojí vizáží posedlí. Trávili dlouhé hodiny v koupeli a potrpěli si na to, aby byli štíhlí. I když dobře jedli, k přejídání měli daleko.

Ve starověkém Řecku si ženy mohly dovolit lehounce oblejší tvary, tak aby byly vidět jejich ženské křivky. Hodnotila se i souměrnost postavy.

Pokud jde o starověké Římanky, snažily se být útlejší než Řekyně. Celkově antika zdůrazňovala ideál kalokagathie, tedy aby člověk byl krásný a štíhlý a zároveň i vzdělaný.

Anorektické gotické dámy

Středověká církev tvrdila, že obžerství je hřích. Preferovala proto chudobu, střídmost ve stravování. Ovšem i když církevní představitelé toto navenek tvrdili, sami se tím neřídili a krmili se vybranými lahůdkami. Klidně proto mohli být někdy i tlustí, navzdory tomu, že třeba gotika propagovala štíhlou postavu v podstatě až chlapeckých proporcí bez jakýchkoli oblin. Šanci měly ženy hubené s malými ňadry, bez výraznějších boků, zadečku a stehen.

obrazek

Anorexie se objevuje už ve 14. století

Poruchy příjmu potravy, které jsou extrémním příkladem diet, existovaly už před mnoha staletími. Společenské normy vyžadovaly už ve 13. století krásné štíhlé dívky bez prsou, boků a zadku. Gotika byla v tomto neúprosná. Proto mnohé dívky z vysoce postavených aristokratických rodin trpěly. Už tehdy se vyskytovaly příznaky podobné tomu, co dnes lékaři označují za mentální anorexii či mentální bulimii.

Naštěstí další staletí byla k lidským postavám o poznání shovívavější. Šanci tak dostaly i ženy s pěknými oblinami.

Věděli jste, že renesance udělala v 15. a 16. století gotickému anorektickému ideálu konec? Mírně zaoblené bříško, boky i plnější prsy, tak vypadala chutná renesanční žena. Rozhodně to ale neznamená, že by měla být tlustá…

Barokní andělíčci znamenají přednost

Obliny, kamkoli se podíváte, tak to je baroko. Dámy s nadváhou nemusely trápit v 18. století komplexy. Měly-li postavu kyprých andělů z barokních obrazů, byla to naopak přednost. Dieta se praktikovala jedině v případě závažných zdravotních potíží. A vůbec trendy držet dietu jenom proto, že chci cíleně hubnout, to je záležitost až 19. století, předtím se nic podobného nepraktikovalo.

Tušili jste, že virusem masového držení diet infikovala Evropu viktoriánská Anglie? Ženy si stahovaly pas korzetem a velmi přitom trpěly. Výhodu měly jenom ty, kterým příroda nadělila vosí pas a pyšnily se postavou typu přesýpací hodiny. Ženy měly být štíhlé a přitom mateřské. Právě typ přesýpací hodiny se do této kategorie vejde.

První opravdová vlna drastického hubnutí

Jednou z historických osobností, která doslova milovala hubnoucí extrémy, byl anglický romantický básník lord George Gordon Byron. Když roku 1806 vážil 88 kg, nebyl se svojí váhou spokojený. Všechny síly napjal k hubnutí. Pět let poté váha ukazovala už jenom 56 kg. Pil zelený čaj, vodu, jedl keksy a brambory máčené v octě. Hlad měl vlastně pořád, a tak kouřil, aby ho zahnal. Jeho podivná octová dieta mu zajistila extrémní štíhlost, ale také dokonale zhuntovala tělo.

Víte, že George Gordon Byron svoji octovou dietu předepisoval i ženám, které chtěly zhubnout? Domníval se, že by nikdo neměl vidět ženu, jak jí nebo pije, jedině v případě, že se jedná o šampaňské nebo humrový salát. To považoval za jediné přijatelné jídlo a pití.

Básník je strašně pobledlý. Svým stravováním dává odstrašující příklad mladým lidem své doby. Jenže ti ho navzdory kritikům následují. Neváhají pít ocet a už se vidí stejně štíhlí jako on. V zásadě tak už na počátku 19. století způsobil první vlnu extrémního hubnutí způsobeného drastickými metodami. Přitom popíjení octa v žádném případě není zdravé. Ocet v příliš velkém množství může i poškodit sliznice.

Pití šťávy ze syrového masa

obrazekKdyž se v 19. století dostane opět ke slovu trend maximální štíhlosti, stojí za tím jedna výrazná historická osobnost, kterou mnohé ženy obdivují – rakouská císařovna Alžběta Bavorská, řečená Sissi. Rakouská císařovna prokazatelně trpěla poruchou příjmu potravy. Dietami byla posedlá. Například jedla pouze ovoce a také pila šťávu ze syrového masa. Její organismus ale těmito výživovými výkyvy trpěl. Žena vysoká 172 cm váží pouhých 44–48 kg. I tak ale stále trpí pocitem, že je tlustá. Svazuje se příliš utaženými šněrovačkami. Když umírá na následky atentátu, v podstatě jde už o tělo stařeny, i když je jí teprve 61 let.

Věděli jste, že Sissi se snažila ve svém volném čase co nejvíce sportovat a byla doslova k neutahání? Třeba při procházkách nasadila takové tempo, že jí nikdo nestačil. Nikdy také nepoužívala židle. Na hostinách seděla na klekátku.

Stačí přežvykovat, jíst nemusíte

Historické osobnosti snáze podléhají nejrůznějším návodům, jak zůstat navždy štíhlý. Není divu, že je zaujal i recept, který nabízel Američan Horace Fletcher, který působil na přelomu 19. a 20. století. Ten tvrdil, že jídlo se musí velmi důkladně přežvýkat. Není pak v podstatě nutné ani potravu polykat. Z čeho se nestane tekutina, to je třeba vyplivnout. Do těla se prý dostanou výživné látky ze slin z potravy rozmělněné na tekutinu a nelze přitom přibrat. Vymýšlel podrobný návod, popisující kolikrát se co má kousat. U nové diety se ujal název fletecherismus. Přikazoval například přežvýkat cibuli šalotku celkem sedmsetkrát. Tím se z ní prý vyloučí všechny výživné látky. Na spoustu lidí tohle zřejmě funguje. Když musí neustále počítat, kolikrát ještě mají potravu přežvýkat, nejspíš jim jídlo úplně přestane chutnat. Zlákat tímto způsobem hubnutí se nechal i spisovatel Franz Kafka, který byl celý svůj život velice štíhlý.

Pozor! I když je nutné potravu dobře rozkousat, myslet si, že do sebe dostanete výživné látky pouhým žvýkáním potravy, je hluboký omyl. Jakkoli mu podlehl i slavný autor Zámku, Procesu či Ameriky, vy to určitě nedělejte. Nejspíše zhubnete, ale zdravou a vyváženou stravu vám to rozhodně nezajistí.

Změny hmotnosti jako na sinusoidě

Plochý hrudník, štíhlá, spíše chlapecká postava – ideál ženy po 1. světové válce. Změnil to teprve později Hollywood a především Marylin Monroe. Muži šíleli po její sexy postavě s pěknými ňadry, oblými boky a zadečkem a štíhlejším pasem. Výkyv na druhou stranu ale přinášejí 60. léta 20. století. Letí vychrtlá modelka Twiggy a ženy hubly podle ní. Pro některé to mohlo znamenat i problémy. Až v 80. letech éra supermodelek přinesla zájem o vyšší štíhlé ženy, ovšem s ženskými tvary.

Jako na sinusoidě se houpe trend krásy. Devadesátá léta uvedla na mola vyzábliny typy Kate Mossové. Odborníci ale varují a o 10 let později je všechno jinak. Nejenže na molo zamířily oblejší dívky, ale svoji šanci stále více využívaly plus size modelky.

Marylin Monroe měla konfekční velikost číslo 44

Kdo si myslí, že Marylin Monroe byla žížalka, mýlí se. I její fotografie napovídají, že podvyživená rozhodně nebyla. Ženy, které oblékáte konfekční velikost číslo 44, buďte na sebe pyšné. Právě takovou oblékala i Marylin. Případným kritikům vaší linie se proto vysmějte.

Chcete-li přesto hubnout, jediný skutečný úspěch vám zajistí vyvážená pestrá strava v přiměřeném množství. Nezapomínejte také na dostatečné množství ryb a zeleniny.

Náš tip: Využijte dnešní moderní doby, která nabízí vynikající a praktické spotřebiče pro zdravé stravování a zdravý životní styl...

obrazek

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: