Jaký životní styl vám pomůže zrychlit metabolismus?

Pravidelně sportujete jednou či dvakrát týdně a dáváte přednost zdravým potravinám před těmi nezdravými a přitom máte pocit, že se ručička na váze nehne ani o píď? Příčinou toho, že se vám navzdory vaší snaze nedaří zhubnout, může být zpomalený metabolismus. Naštěstí existují cesty, jak ho trochu rozhýbat. Podíváme se společně, jak na to.

Svoji látkovou výměnu můžete ovlivnit

Co je to vlastně metabolismus? Látková výměna, které se účastní enzymy v buňkách lidského těla. Přeměňují se zde látky v jiné či v energii. Je třeba zdůraznit, že i když jsou samozřejmě principy látkové přeměny jasné, u každého člověka funguje metabolismus trošku jinak, tedy může být buď rychlejší, nebo pomalejší. Určitě jste se ve svém okolí setkali s člověkem, který se může najíst dle libosti a přitom to s jeho hmotností nic nedělá. Na druhou stranu jsou lidé, kterým se stačí na jídlo jenom podívat a už tloustnou. To jsou skutečnosti, které ovlivňují, jestli budete hubnout dobře a rychle, nebo se budete o každé shozené kilo doslova a do písmene rvát. Ovšem je třeba říci, že i vy sami se můžete pokusit zrychlit svůj líný metabolismus díky opatřením, která ve svém životním stylu a stravě uděláte.  

Víte, že koření a bylinky používané na dochucení pokrmů pozitivně ovlivňují trávení? Udělejte si proto za oknem malou zahrádku z čerstvých bylinek v květináčích. Vyzkoušejte bazalku, koriandr, majoránku, petrželku, pažitku, libeček, tymián, šalvěj. Příjemně provoní jídlo a kuchyň, a protože obsahují různé silice, budou fungovat jako katalyzátor při zpracování potravy. Díky nim můžete hubnout snáze.

obrazekZelenina podporuje peristaltiku střev

Základní radou, jak rozpohybovat střeva, je konzumovat více zeleniny. Možná sníte malou mističku zeleninového salátu v poledne k obědu a máte pocit, že je tím nutná spotřeba zeleniny pro vaše tělo pokryta. To je omyl. Dopřejte si velkou mísu salátu a nejenom k obědu. Zeleninu můžete přikusovat i ke studené večeři, rajče si dát k celozrnnému chlebu s dietní šunkou k snídani. Salát z okurek či mrkve můžete zbaštit k odpolední svačině. V zelenině je velké množství vlákniny, která podporuje peristaltiku střev. Trávení se tak zrychlí. Když zeleninu přidáte k jídlům, která obsahují komplexní sacharidy, jako celozrnné pečivo, rýže či brambory, budete trávit mnohem lépe.

Tip pro vás: Možná jste to dosud nevěděli, ale hubnout pomáhají i potraviny, které mají schopnost vylučovat teplo. Je totiž známo, že zahříváním organismu dochází také ke spalování kalorií. Proto využijte působení chilli papriček, kajenského pepře nebo zázvoru. Tato koření mají vliv na odbourávání tuku.

Vsaďte na vodové polévky

Posviťte si také na skladbu svého jídelníčku. I když můžete vybírat zdravé potraviny jako krůtí či kuřecí maso nebo ryby, nemusí být ideální způsob jejich zpracování, například smažení či pečení. Také omáčky, i když při jejich přípravě vynecháte tučnou smetanu a děláte je zdravějším způsobem, nejsou pro rozhýbání metabolismu vhodné. K tomu nejlépe poslouží polévky s vodovým základem. Využívejte do nich hodně zeleniny. Základem mohou být polévky z kořenové zeleniny, tedy mrkve, celeru a petržele, výborné jsou luštěniny jako hrášek, fazole nebo cizrna. Zařazujte polévky do jídelníčku alespoň obden. Uvidíte, že to bude mít pozitivní vliv na vaši hmotnost. Ovšem vždy by mělo jít o vodové vývary obsahující hodně zeleniny.

Věděli jste, že za zaseknutím v hubnutí může stát i nedostatečný pitný režim? Potvrzené vědecké studie dokazují, že pití neperlivé vody během dne umí zrychlit metabolismus až o 30 %. Možná během dne v práci zapomínáte ve víru pracovních povinností pít. Existuje velice jednoduchý recept, jak si připomenout, že pít prostě musíte. Kupte si lahev s pitnou vodou či minerálkou a nechte si ji se skleničkou přímo na pracovním stole. Bude vám stále připomínat, co máte dělat.

Sklenička vody s citronem pomůže

Co pít, abyste podpořili správné vylučování a trávení a tím pádem nastartovali i svůj metabolismus? Výborným receptem, jak nažhavit žaludek a střeva hned po ránu, je vypít nalačno skleničku vlažné neperlivé vody s trochou citronové šťávy. Tato voda s citronem propláchne žaludek i střeva, která se připraví k pohybu a následně budou přijatou potravu zpracovávat efektivněji a rychleji. Pokud chcete, můžete sklenku vody vypít před každým jídlem.  Pokud jde o správný příjem tekutin, odborníci na výživu uvádějí, že nejvyšší příjem tekutin byste měli pít během dopoledne.

Pozor na nárazové pití. Pokud nemáte možnost pít, nebo zapomenete, bylo by hrubou chybou snažit se všechno dohnat odpoledne nebo večer. Nárazové pití většího množství tekutin je velkou zátěži pro ledviny. Proto je lepší nepít nárazově, ale postupně po menších dávkách celý den.

Tip pro vás: Hodí se doplnit pitný režim, tedy vodu, i jinými tekutinami. Například zelený čaj podporuje odbourávání tuků, což už potvrdilo několik vědeckých studií. Proto neváhejte a zkuste ho zařadit do svého pitného režimu.

obrazekZkuste nové druhy sportu

Probrali jsme už katalyzátory metabolismu v jídle a pití, nyní zbývá ještě poslední, a sice pohyb. Možná namítnete, že se přece hýbete, jednou či dvakrát týdně zajdete na aerobik, zumbu, protáhnout se do posilovny, na volejbal či tenis nebo si dopřejete delší procházku. Jenže ani to není samospasitelné. Je samozřejmě dobře, že se hýbete, ovšem vaše tělo je na tyto pohybové aktivity už naučené a zvyklé. Proto se ručička váhy nehýbe. Jak to změnit? Vyzkoušejte si nějakou novou pohybovou aktivitu, nový sport, který vás zaujal. Rozproudíte si tím krev, nabudíte adrenalin a svoje tělo správně nakopnete z letargie. Pohybujte se také na čerstvém vzduchu, to je mnohem efektivnější i příjemnější než v tělocvičně. Zkuste také každý den zahájit krátkou rozcvičkou nalačno. Pohybem nastartujete žaludek a trávení také bude mnohem snazší a rychlejší.

Tip pro vás: Stejně jako pohyb byste neměli zanedbávat ani spánek. Spěte cca 7–8 hodin denně, snažte se vytvořit takový harmonogram, abyste i ve volných dnech vstávali a uléhali přibližně ve stejnou dobu. Také věnujte pozornost místnosti, ve které spíte. Měla by být před spaním vyvětraná a spíše chladnější.

Čím si metabolismus zpomalíte?

Na závěr se ještě podíváme na věci a jevy, které naopak metabolismus zpomalují. Těch byste se měli pokud možno vyvarovat, nebo se je snažit omezit na minimum. Některým se ale nevyhnete, příčinou je biologická danost (doba menstruace u žen). Ty ostatní ale minimálně do určité míry ovlivnit můžete a je to ve vašem zájmu.

Čeho se tedy vystříhat:
stresu
nepravidelného stravování
pití alkoholu
zanedbávání spánku
nedostatku tekutin
příliš dlouhého sezení
velmi malých porcí jídla
ranního vynechávání snídaně
časového posunu při létání (jet lack)

Víte, že negativní vliv na metabolismus ve smyslu jeho zpomalování má také nedostatek vápníku a bílkovin? Proto nezapomínejte na potraviny, které tyto látky obsahují, například krůtí, kuřecí nebo králičí maso má samozřejmě bílkoviny, ale i velký podíl vápníku.

Synergický efekt přinese užitek

Pomocí popsaných opatření můžete svůj metabolismus podpořit a dosáhnout lepších výsledků při hubnutí a udržování optimální hmotnosti. Důležité je spojit vše dohromady: správné stravování, pitný režim, spánek i pohyb. Synergie vám pomůže.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Marshmallow
Vaše názory k článku (17)
Seřadit:
NEJLEPŠÍ KOMENTÁŘ:
Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:51
já si myslim, že tělo si řekne, kdy má žízeň, ne? Někde čtu, že se musí vypít několik litrů - to zas hodně zatěžuje ledviny, ne? Polévky moc nevařím, to je asi chyba...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět
Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:51
já si myslim, že tělo si řekne, kdy má žízeň, ne? Někde čtu, že se musí vypít několik litrů - to zas hodně zatěžuje ledviny, ne? Polévky moc nevařím, to je asi chyba...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Žídová | Pátek 30. Září 2016, 14:51
já si myslim, že tělo si řekne, kdy má žízeň, ne? Někde čtu, že se musí vypít několik litrů - to zas hodně zatěžuje ledviny, ne? Polévky moc nevařím, to je asi chyba...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Ledvíková Ivka | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:33
Děkuji za článek, velmi poučné. Začnu se tím řídit.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Sobota 20. Březen 2021, 15:51
If you're looking to buy Casual Shoes Online, then you too can consider shopping for our Orthopedic Shoes. There are in-numerous online actions accessible online nowadays, however the amateur all the time attempt to search for the now where they're able to expose their proficiency and strategic attitude. As long as you play the game and have enjoyable, you're doing just positive. The primary distinction between live bets and normal bets is the punters can gauge the motivation factor of how the gamers will carry out or the taking part in technique - whether or not there will probably be three strikers or 'a bus of defending players parked in entrance of their goalmouth'. If bet are canceled you possibly can put Back guess in betting exchange and lower off possibility to lose. [url=https://aocdisplays.in/]Sports Betting[/url] As its name suggests, scalping involves skimming a tiny revenue by backing or laying at exactly the best moment as the percentages transfer slightly in your favour, maybe when one player scores two or three consecutive points, and repeating the process repeatedly. It’s a much more calm atmosphere betting in the consolation of your lounge or bedroom than the bustle at the race monitor. The investor then wagers on a number of horses whose chance of profitable exceeds that decided by the percentages by an amount enough to beat the observe take. So what are you waiting for, log in to the World Wide Web and start enjoying. [url=https://avsolarindia.in/parimatch-casino/]Sports Betting[/url] ‘A lot of house owners and trainers assume when racing resumes all the things will probably be Ok and prize money will begin to stream but the one money guaranteed to movement is through the Levy Board. That is the pair you need to grab to slip on and carry the warmth of your blanket as well as its snuggly comfort. This can be the place where you'll find the lotto outcomes South Africa you might be enthusiastic about. Players are concerned of their individual positions in web based chess gaming. ’t must step abode building an overwhelming approach, referring to advising the online world bets interpretation that’s held in your buy professional status expert found in performance bandarq enjoying video games as it's roughly simple and straightforward, find which in flip good-telephone has already been working because of your design amongst merchandise launched on the net.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Úterý 12. Říjen 2021, 04:02
Thank you, I enjoy this.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Sobota 16. Červenec 2022, 04:28
Whoa tons of useful info!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ZacharyC | Sobota 06. Srpen 2022, 11:43
Many thanks. A lot of forum posts.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

NellieMa | Neděle 07. Srpen 2022, 03:20
Truly plenty of fantastic facts!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

LaurelZe | Sobota 13. Srpen 2022, 02:39
Amazing a good deal of excellent advice.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

XWFKirk4 | Čtvrtek 25. Srpen 2022, 09:00
Many thanks. A lot of data!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Středa 31. Srpen 2022, 04:25
Many thanks! Helpful stuff.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Richard6 | Úterý 20. Září 2022, 16:26
Wow plenty of helpful data!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ScottyBe | Středa 26. Říjen 2022, 12:40
Effectively expressed genuinely! .
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ScottyBe | Neděle 06. Listopad 2022, 01:25
Info clearly used..
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

MichaleS | Pondělí 28. Listopad 2022, 05:07
Purchase Recent Bank Cards Cvv With Ssn Dob -------------CONTACT----------------------- WEBSITE : >>>>>>ValidCvv✶ US ----- HERE COMES THE PRICE LIST ----------- ***** CCV US: - US MASTER CARD = $2,6 per 1 (buy >5 with price $3 per 1). - US VISA CARD = $2,2 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - US AMEX CARD = $3,4 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - US DISCOVER CARD = $2,3 per 1 (buy >5 with price $3.5 per 1). - US CARD WITH DOB = $15 per 1 (buy >5 with price $12 per 1). - US FULLZ INFO = $40 per 1 (buy >10 with price $30 per 1). ***** CCV UK: - UK CARD NORMAL = $3,1 per 1 (buy >5 with price $3 per 1). - UK MASTER CARD = $3 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - UK VISA CARD = $2,9 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - UK AMEX CARD = $2,5 per 1 (buy >5 with price $4 per 1). $5,3 - UK CARD WITH DOB = $15 per 1 (buy >5 with price $14 per 1). - UK WITH BIN = $10 per 1 (buy >5 with price $9 per 1). - UK WITH BIN WITH DOB = $25 per 1 (buy >20 with price $22 per 1). - UK FULLZ INFO = $40 per 1 (buy >10 with price $35 per 1). ***** CCV AU: - AU MASTER CARD = $5.5 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - AU VISA CARD = $5.5 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - AU AMEX CARD = $8.5 per 1 (buy >5 with price $8 per 1). - AU DISCOVER CARD = $8.5 per 1 (buy >5 with price $8 per 1). ***** CCV CA: - CA MASTER CARD = $6 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - CA VISA CARD = $6 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - CA VISA BUSINESS = $14 per 1 (buy >5 with price $13 per 1).
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

GennieP1 | Středa 30. Listopad 2022, 04:38
You reported it superbly.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

LouisePa | Středa 12. Červen 2024, 08:08
Kudos. Loads of posts. my page: [url= http://bbs.darkml.net/home.php?mod=space&uid=7826499]online gambling casino play[/url]
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět