Které sporty jsou vhodné pro děti?

obrazekMnozí rodiče se rozhodnou, že jejich syn nebo dcera musí sportovat, a mají společnou otázku: „Který sport je pro ně nejlepší?“ Určitě si vyberete sport pro každé dítě. Například plachý kluk očekává, že mu bude dobře v týmovém sportu. Bude se stýkat se svými vrstevníky a záhy se začlení do kolektivu. Líný chlapec čeká, že mu bude dobře v individuálním sportování. A tak dále. Volba sportu je úkol, který by měl být řešen diskusí mezi dítětem a jeho rodiči. Je nutné především respektovat přání a zájmy dětí a nikdy je nutit dělat něco, co se jim nelíbí, proti jejich vůli. Rodiče mohou určit čas, po který se budou děti věnovat sportu vzhledem k učení a finanční náročnosti. Při všech sportech by měly dbát na pitný režim, pít nejlépe čistou vodu a dodržovat zdravý životní styl.

 

Nejvhodnější sporty podle věku dítěte

Děti tři–pět let věku

Neměly by vykonávat sportovní zatížení více než tři až čtyři hodiny týdně. Je vhodné, aby se rodiče poradili se svým pediatrem o druhu sportu. V případě, že dítě trpí dýchacími potížemi, nebo má jakékoli jiné fyzické problémy, je nutné toto zohlednit již při výběru sportu. V tomto věku nejlepším sportem pro děti bude plavání. V tomto sportu dítě může pracovat na všech důležitých aspektech svého rozvoje, jako je koordinace, síla, disciplína, vztah mezi úsilím a výsledkem.

Děti pět–sedm let věku

U dítěte těchto věkových skupin je důležité, aby bylo zapojeno do mnoha různých sportů, takže pak se může libovolně rozhodnout, který z nich se mu líbí. V ideálním případě, kombinace kolektivního a individuálního sportu bude nejlépe vyhovovat vývoji dítěte. Individuálním sportem by mohly být např. plavání, gymnastika, nebo sportovní bojová umění (taekwondo, judo) a kolektivními by mohly být fotbal, basketbal, házená, volejbal a další.

Děti osm a devět let

U dětí těchto věkových skupin jsou rodiče obvykle zmateni, zda jejich dítě potřebuje sport jen pro zábavu nebo jako soutěžní sport. Vše bude záviset na názoru dítěte, i když obecný názor je, že rodiče chtějí a prosazují, aby dítě vítězilo. Rodiče se musí především rozhodnout, zda jsou ochotni se obětovat pro sportovní soutěže, protože to vyžaduje jejich větší zapojení. Chcete-li vybrat nejvhodnější sport pro dítě, musíte si být vědomi jeho vkusu, fyzických schopností, sportovního potenciálu a potřeb. Pro děti můžou být dobrou volbou koordinované týmové sporty, jako jsou volejbal, basketbal, fotbal, házená. Důležité je děti pojistit a to platí i v případě vrcholových sportovců.

 

Vhodné sporty pro různé typy dětí

  • Děti, které trpí nervozitou nebo neklidem, by měly být motivovány spíše pro atletiku a plavání.
  • Pro děti, které jsou perfekcionisté, je nejlepší volbou atletika, tenis a bojové sporty.
  • Pro děti, které jsou velmi agilní, je nejvhodnější například plavání.

 

Ve všech případech je ale nejlepší nechat děti sportovat pod dohledem učitelů a trenérů, kteří vědí, co mohou dětem dovolit a zároveň pohlídají jejich zdraví.

Kategorie: Cvičení, sport Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
MarkétaR | Čtvrtek 27. Říjen 2016, 19:35
Souhlasím s tímto článkem na sto procent. Nenutit dítě do sportu, který nechce dělat.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

andrea | Středa 28. Prosinec 2016, 12:41
já jsem jako malá cvičila aerobik, to mě rychle omrzelo. Později ve 14 letech jsem začala hrát volejbal a do dneška ho hraju. Je potřeba vyzkoušet více sportů :)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět