Meruňky: Ovoce, které podporuje dlouhověkost

Meruňky, tohle chutné letní ovoce má za sebou velmi dlouhou historii. Jejich konzumaci bychom se rozhodně neměli bránit. V letní sezóně rozhodně stojí za to jich sníst maximum, během roku si je dopřát alespoň sušené nebo kompotované. Odkud k nám přišly a jaké výživové bohatství v nich najdeme?

obrazekLék na nervy i krvetvorbu

Meruňkové stromy se pěstovaly už ve starověké Číně někdy kolem roku 2000 př. n. l. Na západ Evropy se dostaly tyhle oranžově zbarvené plody už během raného středověku v období kolem roku 800 n. l., středoevropské státy se s nimi ale seznámily až v době pozdního středověku. Všude se ale začaly hojně pěstovat. Mají totiž vysoký obsah betakarotenu, provitamínu A. Odhaduje se, že pokud sníte tři meruňkové plody, právě jste zkonzumovali zhruba polovinu denní potřeby tohoto provitamínu.

Skrývá se zde i velké množství vitamínu C, ale to samozřejmě ani zdaleka není všechno. V plodech se nalézá i hodně niacinu, který pomáhá nervové soustavě, kyseliny listové nezbytné pro růst buněk a krvetvorbu, kyseliny pantotenové pro větší vitalitu, růst vlasů.

Víte, že v Pákistánu leží pohoří zvané Karakorum? Právě zde se pěstuje velké množství meruněk a lidé jich zde konzumují více, než kdekoli jinde. Obyvatelé této oblasti se dožívají vysokého věku. V průměru to může být i i deset let více v porovnání s námi Evropany. Spekuluje se o tom, že příčinou může být velké množství konzumovaných meruněk. Ty jsou totiž považovány za omlazovací ovoce.

Malá lékárnička skrytá v plodu

Dužnina meruněk je plná antokyanů. Obsah kyseliny listové, kobaltu a mědi a železa také pomáhá chudokrevným, kteří by si měli dopřát denně pár meruněk. Betakaroten v plodech vás také dokonale připraví na letní opalování. Vaše pokožka nebude trpět na sluníčku. Stejně tak i některé vědecké studie tvrdí, že betakaroten tvoří účinnou prevenci proti různým druhům rakoviny.

obrazekPodobně mají meruňky příznivý vliv i na cholesterol. Podporují trávení, kdo trpí zácpou, dokážou ho dokonale přírodním a šetrným způsobem vyléčit.

Jaké léčebné účinky meruňky mají?

  • Zpomalují stárnutí buněk.
  • Pomáhají proti únavě, zlepšují koncentraci.
  • Vylepšují krevní obraz.
  • Posilují imunitu.
  • Bojují proti působení volných radikálů.
  • Povzbuzují dobrou náladu.
  • Mírní příznaky astmatu.
  • Zlepšují kvalitu pokožky, vlasů a nehtů.

 

Tip pro vás: Nasušte si v létě meruňky na zimu. Nejlepší je sušit je pomalu přirozeným způsobem. V případě, že použijete sušičku, nenastavujte vyšší teploty než cca 42 °C. Připravili byste se tak o enzymy, které meruňky obsahují. Sušené meruňky jsou nejenom chutnou svačinou, ale díky vysokému obsahu hořčíku i skvělým protistresovým zobáním.

 

Pozor na přílišnou konzumaci meruněk u těhotných žen. Obsahují totiž velké množství mědi. Stejně tak by se měli před přejídáním se meruňkami mít na pozoru i lidé se sklonem k průjmům. Meruňky totiž působí v organismu i značně projímavě.

Výbornou chuť mají i ve slaných pokrmech

Určitě víte, že meruňky mají v kuchyni výborné uplatnění. Spousta lidí se olizuje nad meruňkovými knedlíky, s potěšením si na chleba namaže meruňkovou marmeládu, nebo sní chutné pyré z čerstvého ovoce.

obrazekZdaleka to ale není všechno. Meruňky se v kuchyni dají použít i na slaný způsob a stojí za to si to vyzkoušet. Výborně bude jejich chuť ladit třeba s restovanými kousky kuřecího masa. Dokážou i výborně doplnit chuť grilovaného masa různých druhů.

Věděli jste, že meruňky mají i vynikající schopnost regenerace tkání? Zkuste si na drobné jizvy na kůži rozmačkat dobře uzrálé meruňky a nechat působit. Pokud to budete dělat pravidelně a delší dobu, pomůže to při zhojení jizvy.

Dobrý doplněk diet

Obecně se doporučuje konzumovat ovoce i při dietě. Sice obsahuje také určité procento cukru, ale výživoví poradci zdůrazňují, že s přírodními cukry si dokáže tělo poradit daleko snáze než s těmi rafinovanými. Je jenom třeba jíst ovoce přiměřené množství, aby cukru nebylo příliš mnoho najednou. Proto když nesníte dvě kila meruněk naráz na posezení, mohou být i výborným doplňkem diet. Jsou totiž poměrně málo kalorické, na 100 gramů meruněk počítejte s asi 57 kcal.  

Pozor na loupání meruněk. Samozřejmě je třeba plod před konzumací omýt, aby se odstranily chemické postřiky. Ale zvyk ponořit plod na několik vteřin do horké vody a následně ho loupat je hloupý a zbytečný. Tímto krokem totiž meruňka navždy ztratí část vlákniny a především hodně cenného vitamínu C a kyseliny listové. Proto meruňky rozhodně neloupejte.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: Hana L.
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: