Molární těhotenství – postrach nastávajících maminek

obrazekMolární těhotenství se projevuje tím, že se z buněk na povrchu plodového vejce vytvoří puchýřkovité útvary, které jsou mezi sebou propojené a výsledný útvar připomíná hrozen. Mola se pak zvětšuje a nakonec může vyplnit celou děložní dutinu. Díky tomu buď embryo vůbec nevznikne, nebo je vstřebáno krátce po vytvoření. V České republice připadá jedno takové těhotenství na zhruba 2000 porodů.

 

Příčina molárního těhotenství

Příčinou molárního těhotenství je počet chromozomů, ze kterých se oplozené vajíčko skládá. Při normálním těhotenství má oplozené vajíčko 23 chromozomů od matky a stejný počet i od otce. Při molárním těhotenství nemá oplozené vajíčko žádné chromozomy od matky, vajíčko je bez genetické informace a sada chromozomů od otce je tím pádem zdvojená.

 

Rozpoznání molárního těhotenství

Molární těhotenství zpočátku vypadá jako těhotenství normální. Těhotenský test je pozitivní a začnou se objevovat i příznaky těhotenství, především nevolnost a bolest prsů. Velmi brzy, již během 6. týdne těhotenství, se začíná objevovat vaginální krvácení, nevolnosti jsou výrazně horší a těhotná žena pociťuje bolesti v podbřišku. Děloha se začíná zvětšovat rychleji než je obvyklé při normálním těhotenství.

Vše dokáže odhalit až lékař na ultrazvuku, kde se objeví hroznovité útvary v děloze. Dokonce i z rozboru krve se to dá poznat, objeví se zvýšená hladina hormonu HCG než je normální.

 

Léčba molárního těhotenství

Pokud lékař na ultrazvuku molární těhotenství odhalí, v první řadě je nutné provést kyretáž, při níž se odstraní obsah děložní dutiny. Tyto ženy jsou nadále sledovány, protože u nich hrozí zvýšené riziko vzniku zhoubného nádoru. Je nutné pravidelně chodit na ultrazvuková vyšetření, případně rentgeny okolních orgánů. Jednou týdně je nutné zjišťovat hladinu hormonu HCG v krvi, nulových hodnot se dosáhne zhruba po měsíci od kyretáže. Poté se četnost kontrol snižuje na jednou za měsíc až na jednou za 2 měsíce, postupně jednou za rok.

 

Možnost dalšího otěhotnění

Pro každou ženu je jistě zjištění molárního těhotenství velkou ranou a zátěží, se kterou se musí postupně vyrovnat. Poté začne opět uvažovat o dalším dítěti. Je to vůbec po takové diagnóze možné? Další těhotenství určitě není překážkou, jen se nesmí nic uspěchat. Znovu otěhotnět se doporučuje až s odstupem alespoň jednoho roku od naměření nulové hodnoty HCG po předchozím těhotenství. Kdyby se nové těhotenství uspíšilo, způsobilo by to potíže lékařům při kontrole stavu ještě z předchozího těhotenství. Navíc by zde bylo zvýšené riziko prodělání opětovného molárního těhotenství, nebo dokonce nádoru. Nastávající maminka se však po důkladné léčbě nemusí bát, že další těhotenství bude opět provázeno stejnými komplikacemi. Výskyt jednoho molárního těhotenství zvyšuje pravděpodobnost dalšího takového jen velmi mírně. Ba naopak, je mnohem pravděpodobnější, že další těhotenství bude úplně normální.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: