Opravdu existuje závislost na čokoládě?

obrazekTuhle otázku si kladl jistě každý, kdo nepatří k opravdovým milovníkům čokolády. Ti opravdoví o její existenci nepochybují. O závislosti na čokoládě lze hovořit pouze v případě, je-li její konzumace opravdu nadměrná.

Proč milovat čokoládu

Konzumace čokolády představuje způsob, jak povzbudit organismus. Čokoláda zlepšuje náladu, uklidňuje. Objevují se i taková tvrzení, že čokoláda představuje v podstatě antidepresivum. Obecně lze říci, že konzumaci čokolády má každý člověk spojenou s příjemnými pocity.

Jak se vytváří závislost na čokoládě

Vzpomeňte si na dobu, kdy jste byli dětmi, odměňovali Vás rodiče za úspěch čokoládou nebo dostávali jste ji jako cenu útěchy při neúspěchu? V případě, že ano, pak je právě u Vás vyšší riziko, že budete na čokoládě závislí, než u lidí, kteří nebyli odměňováni, popřípadě utěšováni čokoládou. To je dáno hlavně tím, že jste si již tento vzorec chování zažili.

Kdo má větší skon podlehnout této závislosti

Vyšší riziko je převážně u žen. Výsledky posledních průzkumů americký vědců ukazují, že v Americe je zhruba 40 % žen a 15 % mužů, kteří trpí touto závislostí. Ann Kearney z American Medical Women´s Association uvádí, že čokoláda je pro ženy jedinou věcí, která ženám přináší uspokojení, když jej potřebují. Konzumace čokolády napomáhá k vyrovnání hladiny neurohormonů v mozku. Tato hladina kolísá úměrně s ohledem na hormony, jako je estrogen nebo progesteron. Zmíněný vliv čokolády na ženský organismus je zdůvodněním toho, proč jsou ženy rizikovější skupinou pro vznik závislosti ve srovnání s muži.

Abstinenční příznaky

Studií abstinenčních příznaků se zabývá celá řada vědců. Závěry, ke kterým ale dochází, se vyznačují jistou mírou odlišnosti. Nejnovější studie, provedená skotskými vědci, uvádí, že abstinenční příznaky jsou podobné těm, které mají alkoholici nebo jinak závislí lidé.

Jak zkrotit touhu po čokoládě

Debra Waterhouse, známá odbornice na výživu, radí, že nejefektivnější je konzumaci čokolády prostě odložit. V případě, že se rozhodnete čokoládu konzumovat, snažte se ji opravdu si užít. Nejezte ji příliš rychle, nechte si ji rozpustit na jazyku. Američtí vědci uvádí, že k dosažení pocitu uspokojení by mělo postačit pouze 15 gramů čokolády. Pokud se Vám ani tak nedaří dostat Vaši chuť pod kontrolu, je možné, že máte spíše hlad. Je žádoucí mít doma zdravější potraviny, jejichž konzumací byste mohli nahradit konzumaci čokolády a ještě byste z toho mohli mít dobrý pocit, že děláte něco pro své zdraví. V případě, že Vaši touhu po čokoládě definujete jako nezvladatelnou, měli byste se zeptat sami sebe, z čeho ta potřeba vychází, a řešit příčiny vzniku této závislosti. Poté, co tyto příčiny odstraníte, měli byste dostat pod kontrolu také konzumaci čokolády.

Čokoláda jako jed

Pokud milujete čokoládu a jste zároveň chovatelem, pamatujte, že byste své domácí mazlíčky čokoládou krmit zcela rozhodně neměli. Čokoláda obsahuje theobromin, který je pro zvířata jedovatý, jejich organismus jej neumí zpracovat. Při konzumaci většího množství (např. tabulky čokolády) jim hrozí zdravotní obtíže, které mohou vyústit v jejich smrt.

Kategorie: Závislosti Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
MarkétaU | Středa 28. Září 2016, 15:25
Fakt by mě zajímalo, jestli někdo takový závislý existuje :-D
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Středa 26. Červenec 2017, 13:22
Existuje ...
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět