Ořechy – ideální přírodní zdroj zdravých tuků

Ačkoliv obsahují vysoký podíl tuku, měly by být ořechy pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Obavy z tloustnutí nejsou na místě. Naopak! Pravidelná konzumace ořechů v přiměřeném množství hubnutí prospívá. Zároveň jsou ořechy skvělou prevencí před vznikem nejrůznějších metabolických chorob, ale o tom již více v dnešním článku.

Pomůžou na nervy i při hubnutí

I přes vysoký obsah tuku jsou ořechy výborným pomocníkem během redukčních diet. Kromě toho, že obsahují nenasycené mastné kyseliny, které jsou zástupcem správných tuků, kladně působí i na naši nervovou soustavu. V případě, že budete někdy ve stresu či pod tlakem, nesahejte po tabulce čokolády, ale vezměte si raději hrst ořechů. Uvidíte, že účinek bude stejný, ale místo velkého množství nezdravých tuků a cukru do těla dostanete spoustu kvalitních živin.

Samozřejmě tu mluvíme o ořeších v přírodním stavu – jakékoliv pražení, cukrové polevy či slané ořechy už na náš organismus takový příznivý vliv bohužel nemají.

obrazekVýhodou rovněž je, že ořechy neobsahují žádný cholesterol. Navíc pomáhají jeho hladinu ještě snižovat. Mimo to je pravidelná konzumace ořechů dobrou prevencí před vznikem srdečních a cévních chorob.

Věděli jste, že oříšky jsou rychlým zdrojem energie, který se však v našem těle neukládá ve formě tuků? Ideální je dopřát si hrst ořechů ke snídani, a to ať ve formě müsli, či v jogurtu, která vám po ránu dodá potřebnou energii.

Jaké ořechy jíst?

Mezi nejoblíbenějšími a zároveň nejznámějšími druhy ořechů nesmí samozřejmě chybět vlašské ořechy a lískové oříšky, které jsou pro naši krajinu nejtypičtější. Je však škoda, že větší zásoby obou těchto druhů se v našich domácnostech dělají zejména před vánočním obdobím, kdy se z nich pečou nejrůznější dobroty.

Výhodou vlašských ořechů je především vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Vlašské ořechy zároveň zamezují předčasnému stárnutí a jsou skvělou prevencí před srdečními chorobami.

Lískové oříšky nám pro změnu pomohou s ledvinovými kameny.

Kromě těchto dvou nejčastějších druhů je naše kuchyně spojena i s mandlemi. Jejich obrovskou výhodou je vysoký obsah vlákniny. Zároveň však neobsahují žádné sacharidy.

Řekli byste, že vlašské a para ořechy mají nejvyšší obsah kalorií? Na druhou stranu dle provedených vědeckých studií 30 g vlašských ořechů denně vám již za měsíc pomůže viditelně snížit cholesterol.

Co se týče exotičtějších druhů ořechů, významným zdrojem selenu jsou para ořechy. Kešu ořechy vám pro změnu pomohou v boji proti únavě. Zajímavostí jistě je, že kešu oříšky obsahují dvakrát větší množství železa, než jaké je například v hovězím masu. V chřipkovém období byste si měli dopřát pár pekanových ořechů. Díky obsahu zinku podporují fungování bílých krvinek a napomáhají tak posilovat obranyschopnost našeho těla. Milujete chuť specifických pistácií? Pak vás jistě potěší, že obsahují mnoho draslíku, který pomáhá stabilizovat a udržet optimální krevní tlak.

Víte, že arašídy jsou velice často neprávem řazeny mezi ořechy? Přitom se jedná o plody podzemnice olejné a tedy luštěniny.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: Erika Silná
Vaše názory k článku (3)
Seřadit:
Návštěvník | Pondělí 19. Září 2016, 16:10
Záleží jaké ořechy, ty u cesty nevím nevím....
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Eliška Z. | Středa 28. Září 2016, 15:17
Ořechy mám hrozně ráda, ale pořád je zdražují :(
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Bára Bou | Neděle 27. Listopad 2016, 21:48
Ořechy jsou úžasné. Hodně se doporučují mandle, které mají velice blahodárné účinky na organismus. Dost se také doporučují při různých dietách a detoxikačních kůrách.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět