Pomáhají lymfatické masáže s hubnutím?

Určitě jste už někdy slyšeli o lymfatické masáži. Spousta lidí ji má zařazenou do škatulky kosmetický zákrok. Jenže to je omyl. Ve skutečnosti mají lymfatické masáže velmi silný vliv na lidské zdraví.

Trápí vás otoky, jste unavení, podléháte často infekcím? Právě v takových případech může účinně pomoci lymfodrenáž, jak se lymfatická masáž odborně označuje.

Co to je lymfa a jaká je její funkce?

Lymfatický systém můžeme trefně přirovnat třeba k čističce odpadních vod. V lidském těle má totiž přibližně stejnou funkci. Stahuje přebytečné tekutiny, čistí je a posílá zpátky do krevního řečiště. Umí chytat mikroorganismy, ale i nádorové buňky.

obrazekLymfodrenáž je masáž mízních uzlin a cév, kterými po lidském těle proudí míza. Pomocí speciálních hmatů proškolení maséři hýbají s podkožím, kde jsou uzliny a cévy umístěny. Lymfatické masáže mohou být dobrým pomocníkem pro ženy, u nichž se objevuje celulitida. Stejně tak ve velké míře vyskytující se akné se dá zmírnit právě lymfodrenáží.

Rozhýbání lymfy pomáhá zrychlit metabolismus, zefektivnit látkovou výměnu. Proto může mít pozitivní vliv i na hubnutí. Jestliže tedy hubnete a nevede se vám podle vašich představ, není od věci se na lymfatickou masáž objednat. Zaseknutí v hubnoucím procesu může způsobovat třeba zanesená lymfa. Lepší vylučování odpadu z těla vám může prospět. Když není proudění lymfy dostatečné, dochází k ukládání metabolických zbytků ve tkáních. Tím pádem se zvětšují i tukové buňky, které na sebe mnohdy vážou právě zmiňované metabolické zbytky. V důsledku toho rostou tukové polštářky, objevuje se celulitida.

Stimulace mízních uzlin je velice důležitá především ze zdravotního hlediska! V případě, že lymfa neproudí správně, jsou její čisticí a transportní funkce omezené, nebo vůbec nefunkční. Důsledek je jasný: Organismus hromadí škodliviny. Imunitní systém v takové chvíli selhává. Člověk potom trpí častými a opakujícími se infekcemi, je také chronicky unavený. Kromě toho dochází k otokům, hlavně dolních končetin

Jak lymfodrenáž probíhá?

Existuje ruční a přístrojová lymfatická masáž. Pokud budete chtít zkusit přístrojovou, potom dostanete na dolní končetiny a trup návlek, jakési nafukovací kalhoty. Masáž tohoto typu probíhá tlakovou vlnou, kterou vyvolává přístroj. Vaše nafukovací kalhoty se dělí na několik vzduchových komor. Každá má hadičku, do níž se vhání vzduch. Individuálně se nafukuje a vytváří se tlak. Opakující se tlakové vlny dokážou aktivovat mízní systém k lepší činnosti. Je samozřejmé, že intenzita tlaku se při přístrojové masáži dá měnit podle potřeby. Ovlivňuje se počet, doba a pořadí nafukování komor a masáž tak má různou intenzitu.

Tip pro vás: Půjdete-li na masáž poprvé, zvolte si ruční. Výhodou je, že lidská ruka zkušeného maséra má vytříbený cit, dokáže vytvořit jemný tlak. Vyberte si také opravdu školeného maséra s referencemi a výběru věnujte pozornost. Neodborně provedená masáž by naopak mohla mít pro vás nepříjemné důsledky. Mohly by se vám začít tvořit otoky. Dobrý masér ví, kam sáhnout, jakým způsobem, jaký zvolit tlak.  

obrazekBez správné výživy to nejde

Důležité ale je upozornit, že nejde o samospasitelnou proceduru. Budete-li zanedbávat správnou výživu a zdravý životní styl a vaše tělo se stane hřbitovem sladkostí a fastfoodových pokrmů plných přepálených nasycených tuků, žádné zázračné masáže vám zdraví nevrátí. Stejně to dopadne i v případě, že budete líní se hýbat. Také budete-li podceňovat pitný režim a naopak se dopovat alkoholem, lymfatické masáže ztrácí smysl. Teprve v koordinaci se zdravějším životním stylem, pestrou stravou a dostatečným pohybem má lymfodrenáž příznivý efekt.

Důležitý je pitný režim

Před i po lymfatické masáži je třeba dostatečně pít! Správný pitný režim hodně zvýší účinnost masáže. Vaše čistička odpadních vod bude při vylučování škodlivin fungovat na plný výkon. Běžně lymfatickým systémem protékají přibližně 4 litry lymfy. V této tekutině plují soli, tuky, bílkoviny, odumřelé buňky, zkrátka veškeré metabolické zplodiny, které vaše tělo vyrobí.

Při svém pitném režimu se také zaměřte na to, co pijete. Optimální je pít čistou neslazenou vodu.

Víte, že kvalitu pitné vody značně ovlivňuje potrubí, kterými se k vám kohoutková voda dostává? U balených vod je to pak kvalita PET lahví (mohou uvolňovat do vody škodlivé látky) a způsob skladování balené vody. I proto si čím dál více lidí pořizuje domácí filtrační zařízení k čištění vody. Jedny z nejoblíbenějších jsou vodní filtry Berkey, které jsou přenosné a ke svému provozu nepotřebují elekřinu. Jejich účinnost čištění je vysoká, přitom nedochází k demineralizaci vody.

Pro koho není lymfodrenáž vhodná?

Pozor na rakovinu v akutním stadiu nebo otoky, za kterými je selhávání ledvin, srdce nebo jater. V takových případech na lymfodrenáž zapomeňte. Také není lymfodrenáž vhodná při žilních onemocněních v akutním stavu a virových a bakteriálních infekcích či pokud máte otevřené rány.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: Lenča Hudská
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: