Poruchy příjmu potravy – onemocnění nejen modelek

Porucha příjmu potravy je psychickým onemocněním, bludným kruhem, ze kterého není často bez odborné pomoci lehké se dostat ven.

Za tyto psychické potíže, které v drtivé většině postihují mladé ženy a slečny, může současná doba. Především ta totiž ukazuje v televizi, v časopisech a kdekoli ve sdělovacích prostředcích převážně hubené dívky, dokonalé postavy, štíhlé pasy a perfektní figury v plavkách a prádle, často vyretušované počítačem, ale lahodící oku. Zejména toto nutí mladé dívky nebo ženy, kterým chybí sebevědomí nebo jsou ve špatné psychické situaci, nesmyslně hubnout.

Poruchy s příjmem potravy mohou postihovat i ženy starší, a dokonce i muže. Především perfekcionisty, kteří chtějí být dokonalí.

Psychické onemocnění související s poruchami příjmu potravy může být vyvoláno nejen touhou po hubenosti a dokonalosti, ale také špatným psychickým stavem, emocionálním vypětím, složitými životními situacemi. Souviset může také s užíváním a závislostí na psychotropních látkách.

 

obrazekPoruch příjmu potravy, označovaných jako PPP, mohou být tři druhy:

Mentální anorexie

- úmyslné snižování váhy, které často vede až k úplnému odmítání potravy. Začíná často nenápadně, dietami, hlídáním kalorií…

Bulimie

- přejídání se (nebo normální stravování) a následné zvracení. Často velmi těžko odhalitelné. Dívky a ženy jedí normální stravu, kterou chodí poté velmi nenápadně vyzvracet.

Přejídání se

- opačný stav. Většinou způsobeno psychickými problémy. Někteří jedinci se jídlem (především sladkostmi) uklidňují. Často může doprovázet bulimii a může být i součástí začarovaného kruhu: přejídání se – zvracení – výčitky – hladovění…

 

Léčba poruch příjmu potravy

Především u mladých slečen v pubertě, ale i u starších je toto psychické onemocnění velmi těžko odhalitelné a také těžko léčitelné. Pokud si žena nepřipustí onemocnění sama a nehodlá s ním něco dělat, je těžké poruchu příjmu potravy léčit a jakkoli pacientku podporovat. Často dívka nevidí, že si špatnou potravou ničí zdraví a že už její hubenost přesahuje mez normálu.

Na znovuzískání chuti k jídlu existují podpůrné tabletky běžně dostupné v lékárnách. Stejně jako další psychické potíže nebo závislosti se poruchy příjmu potravy léčí pomocí psychologů nebo ve specializovaných poradenských centrech. Hlavně je důležité odstranit příčinu, která za vznik této poruchy může. Ať už je to touha po dokonalosti nebo hubenosti, kterou můžeme odbourat správným vedením a zvedáním sebevědomí, nebo jsou to psychické problémy a potíže, které je třeba řešit jinými způsoby.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Oluška | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:50
Já už jsem myslela, že tyhle onemocnění už ubývají. Nebo ne???
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět