Potraviny, které Vám pomohou na vysoký tlak

obrazekKardiovaskulární systém

Srdečně cévní neboli oběhový systém se skládá ze srdce a krevních cév – tepen, žil a kapilár. Srdce je svalová pumpa, která pracuje nepřetržitě po celý život a je zodpovědná za rozvod krve do celého těla. Tluče spolehlivě rytmem 100 tisíc úderů za den a za 24 hodin přečerpá 7600 litrů krve.  Jedno z mnoha onemocnění kardiovaskulárního systému je vysoký krevní tlak neboli hypertenze.

Co je to za nemoc?

Vysoký krevní tlak necítíme a právě nepřítomnost fyzických příznaků činí, že hypertenze je mimořádně nebezpečná. Poškozuje výstelku tepen – endotel a zbavuje jej schopnosti produkovat oxid dusnatý, který za správného fungování rozšiřuje krevní cévy a tím snižuje tlak. Postupem času dochází k zánětu tepen a tvorbě aterosklerotických plátů, které dále snižují průměr cév a brání plnému průtoku krve řečištěm. Tím se k důležitým orgánům dostane méně okysličené krve a důsledkem bývá angina pectoris, mozková mrtvice a další. Hypertenze může být také příčinou selhání ledvin. Ne nadarmo se vysokému krevnímu tlaku říká „tichý zabiják“. Hypertenzí trpí v České republice 20–25 % obyvatel starších 18 let.

Historie domácích léků

Domácí léky se používají již po tisíce let. Dokonce i dnes je stále ještě asi 30 % léků na předpis vyráběno z rostlin. Anglický výraz pro lék – drug – pochází z holandského slova „drogge“, což znamená „sušit“ a vyjadřuje způsob, jak se vlastně mnoho rostlinných léků připravuje.

Med, ocet, zázvor a také celer?

Med je jedním z nejstarších léků, které člověk zná. V době starověkého Egypta byl používán k léčení vysokého krevního tlaku. Med obsahuje obrovskou škálu vitamínů, enzymů, bílkovin a aminokyselin. Může být klasifikován jako kompletní potravina. Med nejen snižuje krevní tlak, ale může být také klíčovým faktorem při přenosu nervových impulzů.

Dalším starověkým lékem, který přestál zkoušku času, je ocet. Jablečný ocet byl používán k léčení zdravotních potíží dávno před tím, než se objevilo rčení „jedno jablko denně a nepotřebujete lékaře“. Jablka obsahují pektin – rozpustnou vlákninu – a všechny možné druhy vitamínů a minerálů. Jablečný ocet je bohatý na draslík, který podporuje buněčný růst a mnoho let byl považován za elixír života. Může pomoci při vysokém krevním tlaku a je skvělý na křeče. Ocet byl také používán dávnými Asyřany k léčení bolestí ucha a během americké revoluce a občanské války byl používán jako antiseptický i dezinfekční prostředek.

Číňané jsou velkými vyznavači domácích léků a byli jednou z prvních civilizací, které se podařilo rozpoznat léčivé vlastnosti zázvoru. Ten byl a stále ještě je používán k potlačení nevolnosti, k povzbuzení imunitního systému a zmírňování zánětů.

Více než 2000 let byl dalším lékem používaný orientálními léčiteli také celer. Z nedávného výzkumu vyplývá, že celer obsahuje složky, které snižují krevní tlak tím, že uvolňují hladkou svalovou tkáň tvořící stěnu krevních cév.

Budete překvapeni, co všechno můžete najít ve své kuchyni, aby pomohlo vyřešit vaše problémy! 

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Pavlína4 | Pondělí 31. Říjen 2016, 21:29
Moc děkuj za článek. Že i med snižuje tlak, to jsem fakt netušila.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Petulína | Úterý 29. Listopad 2016, 20:32
Nu někdy ani přírodní léčba bohužel nezabere. Moje mamka se léčí s krevním tlakem 10 let. A spíš samo od sebe se tlak zlepšuje.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět