Švestky proti stresu a depresi

Jednou z podzimních hojně využívaných plodin jsou švestky. Výborně chutnají, mají skutečně pestré využití v kuchyni. Co se ovšem ví poměrně málo, že mají velice široké léčebné působení.

Největší bohatství je B komplex

Na švestkovém koláči si pochutná spousta lidí, ale většina z nich netuší, že tím s trochou nadsázky dělá i něco pro své zdraví. Určitě namítnete, že koláč obsahuje soustu sacharidů, které rozhodně neprospívají vaší linii. To je sice pravda, jenže švestky obsahují řadu látek lidskému tělu prospěšných. Samozřejmě je ale lepší konzumovat čerstvé švestky než pečené v koláči. Co v nich vlastně najdete?

  • obrazekvitamín E
  • vitamín B komplex
  • vápník
  • hořčík
  • fosfor
  • draslík
  • měď
  • zinek
  • vlákninu
  • třísloviny
  • organické kyseliny

 

Společné působení všech vitamínů skupiny B znamená maximální působení v lidském organismu. Stimulují přeměnu sacharidů, pozitivně působí na mentální kondici, zvyšují energii a výkonnost, pomáhají odolávat stresu, působí proti stresu.

Účinná pomoc proti nemoci králů - dně

Tmavomodré plody pomáhají významně, pokud trpíte dnou dříve považovanou za nemoc králů z nezdravého životního stylu. Rozpouštějí kyselinu močovou, která se usazuje v kloubech a způsobuje jejich bolesti.

obrazekVelmi dobré je jíst švestky před hlavním jídlem, zvláště jestli pravidelně jíte červené maso nebo pijete alkohol, tedy potraviny, které jsou po chemické přeměně v lidském těle bohužel bohatým zdrojem kyseliny močové. Stejně dobrou službu udělá sklenka švestkové šťávy. Ideální je šťávu příliš nedoslazovat, abyste své tělo zbytečně nezásobovali sacharidy.

Nemáte-li k dispozici čerstvé švestky, hodí se kompotované nebo sušené. Můžete také sušené švestky na několik hodin namočit a potom vypít vylouženou vodu z nich.   

Hořčík vám pomůže překonat nepříjemné situace

Jste-li nervózní, nebo vás prostě jen honí v práci mlsná, máte v šuplíku zásobu sušenek, nebo dokonce čokolády a saháte sem vždy, když vás naštve šéf? Máme pro vás mnohem zdravější antistresové mlsání. Schovejte si do šuplíku pytlík sušených švestek. Nasušit si je můžete v infračervené sušičce potravin Yden, se kterou mám vynikající zkušenosti nejen se sušením ovoce, ale i zeleniny, hub, masa či bylinek. Sušička Yden umožňuje regulaci teploty sušení a je schopná dokonale usušit i velké kusy při RAW teplotách.

 

Ochránce srdce a cév

Švestky blahodárně působí i na srdečně-cévní systém. Rytíři ochránci jsou v tomto případě hlavně hořčík, draslík a vitamín E. Velmi zdatně bojují proti ucpávání cév, a tedy infarktu myokardu. Snižují rovněž hladinu cholesterolu.

Další pozitivní působení švestek na lidský organismus určitě zaznamenáte při zácpě a špatné funkci střev. Považují se i za dobrou prevenci rakoviny střev. Zanedbatelné není ani příznivé působení tohoto ovoce na játra a ledviny.

Připravte si švestkové projímadlo

Švestky si velice účinně poradí i se zácpou:

Večer naložte 5 švestek do chladné vody. Ráno je snězte a vypijte také vodu, v níž byly naložené.

Můžete ke švestkám přidat i fíky. Během dne tenhle lék zaručeně uklidí vaše střeva.

Pokud chcete jít na toaletu hned ráno, vypijte večer sklenku švestkové šťávy. Můžete sníst i malou hrst lněných semínek. Společné působení šťávy a semen přes noc zajistí požadovaný efekt.

obrazekPozor na dobré omývání plodů a sušení bez konzervantů

Pokud si je dopřáváte syrové, omyjte je před konzumací řádně čistou studenou vodou. Odstraníte tak z povrchu bakterie, které mohou být příčinou kvašení v žaludku.

Chcete-li jíst sušené švestky, vyberte si přírodní, bez síření. Ty s obsahem siřičitanů jako konzervantů sice déle vydrží, ale právě siřičitany mohou způsobit různé alergické reakce a třeba i bolesti hlavy. Nejlepší je nasušit si švestky sami doma v sušičce potravin s nastavitelnou teplotou sušení.

Máte-li velkou úrodu švestek, rozhodně se vyplatí si je nasušit na zimu. Ideální je pro sušení teplota kolem 45 °C. Při ní nedochází ke zničení enzymů. Vyšší teploty sice zajistí rychlejší usušení, ale vysoké teploty zase znehodnocují nutriční obsah plodů.

Jaké další použití švestky mají?

Mohou být výbornou a výživnou součástí v současnosti velmi oblíbených smoothie nápojů. Dají se kombinovat s dalšími ovocnými plody, zeleninou i semínky. Můžete si tak v mixéru připravit výživný koktejl, když potřebujete doplnit třeba vitamín E nebo hořčík.

 

Používají se také v kosmetice, kde se stávají součástí výživných pleťových masek.

Kombinovat se dají rozmačkané švestky třeba s citronovou šťávou a tvarohem, nebo se žloutkem, citronovou šťávou a medem.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: