Syrová strava a její výhody

Syrová strava, raw strava, anebo také anglicky raw food je způsob stravování, kdy jíme pouze potraviny, které nejsou tepelně zpracovány. Na první pohled se může zdát, že to je nesmysl, někdo by to dokonce mohl nazvat hazardováním se životem, to ale jen proto, že dotyčný netuší, jak je tento způsob stravování, nebo spíše životní styl ve skutečnosti zdravý.

Co je to raw strava?

Jak už je zmíněno výše, jedná se o konzumaci tepelně neupravených jídel. Nemyslete si však, že to zahrnuje i maso – raw strava je pouze bezmasá. Syrové maso by jedl opravdu jen šílenec. Zároveň nezahrnuje ani jiné živočišné produkty, což je logické. Samozřejmě se nejedná pouze o úplně neupravenou stravu, například jednotlivé kusy zeleniny.Raw strava se dá naopak nádherně upravovat do tak skvělých pokrmů, že by se mnozí lidé až divili. Většina lidí se však bohužel nechá velice snadno ovlivnit většími společnostmi, které se Vám pomocí propagace doslova vnucují – kamkoli jdete, vidíte reklamy, billboardy, plakáty a tak podobně. A každý z nich nás zve na teplé jídlo, které nám bude určitě chutnat, obzvlášť v tomto studeném ročním období. Lidé to už mají zažité, je to stereotyp a každý je přesvědčený, že takhle to je pro všechny nejlepší a že tepelně upravené jídlo není pro náš organismus vůbec žádný problém. Skutečně tomu tak však je?

obrazekProč je tepelná úprava potravy nezdravá?

Tím, že své jídlo uvaříte, usmažíte nebo upečete, ho připravíte o veškeré živiny (enzymy, vitamíny, minerály apod.), kvůli kterým ho jíte a které Vaše tělo nezbytně potřebuje (stane se to po překročení 42 °C). Jedná se o naprosté znehodnocování potravy, která by za jiných okolností měla blahodárné účinky. Místo toho jen úplně zbytečně plýtváte svou energií a místem v žaludku, který tak jen zaplníte potravou, jež Vašemu tělu a zdraví nedá vůbec nic. Toto je vědecky dokázaný fakt, který nemůže nikdo vyvrátit – ohříváním jídla ho jednoduše ničíte a ochuzujete tak sami sebe.

Je to logické, když se nad tím trochu více zamyslíte. Zvířata si totiž svou potravu také tepelně neupravují, tak proč bychom měli my? Vždyť je to nepřirozené a děláme to jen proto, že jde o zvyk a že jsme se naučili používat oheň ke svému vlastnímu užitku. Příroda nikdy nechtěla, abychom své jídlo ohřívali, protože si tím sami ubližujeme. Kromě toho, po konzumaci tepelně upravené stravy nastává v těle nepřirozený jev, který nazýváme leukocytóza.

Jde o nadměrné zvýšení výskytu bílých krvinek v krvi, které zajišťují imunitu našeho organismu. Znamená to tedy, že se jejich počet v našem těle začne zvyšovat pouze v případě, že dojde k „invazi“ něčeho, co tělo považuje za nebezpečné. Neustálé namáhání imunitního systému tímto způsobem ho navíc vysiluje, takže je čím dál tím slabší a my pak častěji podléháme nemocem.

Výhody raw stravy

Většina lidí, kteří žijí na raw stravě, mají velice silný imunitní systém a téměř nemusí navštěvovat doktory, a to ani ve studeném období, jako jsou podzim a zima. Raw strava Vám zajistí zdravý a dlouhý život a i když jsou začátky (tedy přechod z normálního jídla na raw food) většinou těžké, protože tělu chvíli trvá, než se očistí a zvykne si na nový způsob stravování, po nějaké době se prvotní nepříjemný pocit vytratí a vy se začnete cítit naprosto skvěle, a to nejen po stránce fyzické, ale i po té psychické.

Nejen, že budete mít neustálý pocit lehkosti, ale i Vaše nervy budou pevnější – bude velice těžké vyvést Vás z míry a většinu věcí začnete brát z té pozitivní stránky i v případě, že to předtím bylo naopak. Dalším faktem je, že pokud jste dřív trpěli obezitou, s raw stravou už si s tímto nepříjemným problémem nebudete muset dělat starosti. Po nějaké době začne Vaše tělo vypadat štíhle (ovšem ne vychrtle, pokud budete jíst dostatečně) a získáte dokonalou postavu. Není to snad důvod dát se na syrovou stravu?

Úprava syrové stravy

Ačkoli by to mnoho lidí neřeklo, raw strava může být upravována do úžasných receptů. Tím, že se dáte na tento životní styl, začnete objevovat úplně nové potraviny, nové recepty a chutě, zkrátka a dobře to, co jste předtím neznali a co byste rozhodně poznat měli. Kromě toho se naučíte používat odšťavňovač, sušičku ovoce a jiné skvělé kuchyňské pomůcky, které by Vám v kuchyni rozhodně neměly chybět! Odšťavňovačem získáte vynikající ovocné (ale i zeleninové) šťávy bez jakýchkoli chemikálií, které si vyrobíte sami doma. Sušička se Vám naopak bude hodit v případě, kdy dostanete chuť na něco sladkého – sušené ovoce se totiž také považuje za raw potravinu a jako sladkost je naprosto ideální.

obrazek

Zeleninový raw dort. Jedná se o jeden z příkladů, pro které je odšťavňovač téměř nezbytný. Připravuje se totiž z drtě z odšťavněné řepy a mrkve. Dále použijeme slunečnicová semínka a pouze dva plátky řasy Nori, takže konečná cena za potraviny, které jsou k přípravě třeba, bude mnohem nižší než u přípravy klasického dortu. Dort je navíc bez cukru, bez lepku, bez konzervantů, umělých barviv a éček, takže se v podstatě jedná o zdravou bombu (jako u všech druhů raw stravy).

Okurkové špagety. Ano, i špagety mohou být součástí raw stravy. Jak je to ale možné? Úplně jednoduše – špagety totiž vytvoříme ze salátové okurky, a to pomocí spiralizéru (který je mimochodem v raw kuchyni také velice užitečný). Pak už stačí jen připravit omáčku z avokáda, raw mandlového másla, česneku, medvědího česneku, vody a nerafinované soli (omáčku připravíme v mixéru). Výsledek je skvělý a především velice chutný – zavděčíte se nejen sobě, ale nepochybně také zbytku rodiny!

Receptů na úpravu raw food je neskutečné množství a všechny najdete na internetu. Ale můžete si také pořídit vlastní kuchařku, která Vám poradí přímo v kuchyni. Jedná se o stravu velice pestrou a zároveň velice podceňovanou, protože většina lidí nemá ponětí, kolik skvělých receptů existuje a kolik výborných jídel se ze syrové stravy dá připravit.

Kategorie: Zdravá výživa Autor: admin
Vaše názory k článku (3)
Seřadit:
Bára D | Pátek 28. Říjen 2016, 20:04
O raw stravě jsem hodně slyšela i hodně četla. Má někdo přímou zkušenost?
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Albína | Středa 30. Listopad 2016, 10:44
Stravuju se jako raw a můžu říct, že nejsem vůbec ospalá atd. Celkově se můj zdravotní stav výrazně zlepšiAl.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

čtenář | Pátek 30. Prosinec 2016, 21:10
Já bych nemohla být bez masa...ale nikoho neodsuzuju.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět