Vánočka

Avatar

Vánočka

Lucie (11 příspěvků) Pátek 30.11.2018 | 14:30:13

Budeme potřebovat:
30g droždí
80g krupicového cukru
500g kvalitní hladké mouky
Špetka soli
1 vanilkový cukr
Půl lžičky citronové kůry
Špetka muškátového oříšku
200ml vlažného mléka
100g másla (alespoň 82% tuku), rozpuštěného, vlažného. Poprvé jsem dělala z Hery, podruhé z másla a bylo to lepší.
2 žloutky
50g mandlí
1 vajíčko na potření

Postup:
Do malé misky si dáme polovinu vlažného mléka, rozdrobíme do něj droždí, přidáme lžíci cukru a mouky, zamícháme, zakryjeme utěrkou a necháme deset minut vzejít kvásek. Měla by se na něm utvořit hustá světlá vysoká pěna. Mezitím do větší mísy prosijte mouku, přidejte cukr, vanilkový cukr, sůl, citronovou kůru a muškátový oříšek.
Uprostřed přesáté mouky udělejte důlek a přelijte do něj kvásek, přidejte zbytek mléka, žloutky a rozpuštěné máslo. Vařečkou začněte od středu míchat, k tekutým přísadám postupně vmíchávejte okolní mouku. Až bude těsto příliš tuhé pro vařečku, začněte ho hníst v míse jednou rukou, snažte se do něj zapracovat zbývající mouku. Pokud se těsto bude příliš drolit, pomozte si dvěmi až třemi lžícemi mléka navíc.
Těsto vyklopte na vál nebo kuchyňskou linku a ještě deset minut hněťte – dolní částí dlaně těsto odtlačte po podložce od sebe, pak přehněte napůl, pootočte a totéž znovu a znovu. Pokud se těsto lepí, podsypte ho malým množstvím mouky – stačí tolik, co se vám vejde mezi prsty. Nakonec by těsto mělo být měkké a hebké jako dětská pokožka a téměř se nelepící k pracovní ploše. Vraťte do mísy, posypte troškou mouky, přikryjte utěrkou a nechte 1- 1,5 hodiny kynout na dostatečně teplém místě, stačí například v blízkosti teplého topení, používaného vařiče nebo jen tak na kuchyňském stole. Jakmile se k těstu vrátíte, mělo by mít zhruba dvojnásobný objem. Pokud do něj šťouchnete prstem vytvoříte důlek, bude se důlek jen velmi zvolna a neochotně vyrovnávat.

Velký plech vyložte pečícím papírem.
Těsto vyklopte z mísy a lehce ho prohněťte, jen cobyste vytlačili vzduch. 
Rozdělte jej na 6 dílů a z každého vyválejte asi 30cm dlouhý váleček. Zde vám přiložím odkaz na video, podle kterého jsem pletla poprvé.

Tady: https://www.youtube.com/watch?v=r0Qy5Ata3ZY

Jakmile zapletete, potřete vajíčkem a posypte posekanými mandlemi, které jste si předem spařili a zbavili slupky. Vánočku nechejte ještě 1-1,5 hodiny kynout na plechu.

Troubu předehřejete na 180°. Vánočku vložíte do trouby, po 5 minutách stáhnete na 150° a pečete dalších 40 minut. Pokud by se vám zdálo, že se vánočka nahoře přichytává, přiklopte ji alobalem.
Vánočka je vynikající a určitě se vám povede, takže se ji nebojte vyzkoušet. Hlavně ale musíte mít připraven dostatek času a na vánočku nespěchat.

Zatím zde nejsou žádné příspěvky.