Vhodná strava při kojení

Patříte mezi maminky, které se právě těší z nového přírůstku do rodiny? Jestliže ano, určitě velice pečlivě zvažujete, co jíst a jakých potravin se naopak vyvarovat, aby vaše miminko dostávalo co nejlepší a nejvýživnější mateřské mléko. Nemusíte se ale ničeho bát. Pokud se budete řídit určitými zásadami, můžete si být jistá, že váš drobeček určitě strádat nebude.

Nemusíte být přehnaně úzkostlivá

obrazekLékaři i zkušené matky ve vašem okolí vám určitě vtloukali do hlavy, jak je kojení důležité a že byste měla kojit dlouho, abyste vašemu robátku dopřála to nejlepší. Nejspíš na vás sypali různé zásady co jíst, nebo naopak nejíst, až vám z toho šla hlava kolem. Nejspíše jste nyní s příchodem dítěte velice pečlivá a stále si ověřujete, jestli tu či onu potravinu smíte, nebo ne. Není ale nutné být přehnaně úzkostlivá a vylučovat úplně všechno. Jídelníček by pak nebyl dostatečně pestrý, což by byla škoda pro vás i vaše děťátko. Pokud si tedy o nějakou potravinu vaše tělo řekne a dostane na nich chuť, zkuste ji v malém množství. Uvidíte, jak bude dítě reagovat. Kdyby vznikl problém, potravinu vyřaďte, jinak ji můžete občas do jídelníčku zařadit.

Tip pro vás: Kojícím matkám se doporučuje jíst častěji po menších dávkách, cca 5krát denně. Strava se tak lépe vstřebává a miminko není tolik ohroženo nadýmáním z některých jídel.

Které potraviny jíst nesmíte?

Na úvod si probereme potraviny, které v době kojení jíst prostě nesmíte, i kdybyste na ně dostaly sebevětší chuť. Ohrožují totiž svým obsahem zdraví vašeho dítěte. Pokud byste je jedly, chemické a škodlivé látky z nich se dostanou do mateřského mléka a uškodí dítěti.

Samozřejmě je nutné naprosto vyloučit alkohol a nikotin.

Na co dalšího byste měla zapomenout?

  • Na nápoje, v nichž se nachází kofein a chinin. Zařazujeme sem kávu, colu, ale samozřejmě i zelený a černý čaj.
     
  • Na výrazně kořeněná, hodně slaná jídla. Mnoho soli i ostrá koření způsobují miminku problémy.
     
  • Stejně tak zapomeňte na hodně tučná a sladká jídla, i ta negativně ovlivňují kvalitu mateřského mléka.
     
  • Úplně zapovězené jsou instantní potraviny jako sáčkové polévky a jídla a také polotovary. Soli, konzervanty, barviva a umělá sladidla v nich by vedly přímo cestou k miminku a rozhodně není dobré krmit ho chemií.


obrazekDalší zakázanou kategorií potravin jsou jídla, která nejsou dostatečně tepelně upravená, jako třeba nepasterizované mléko (tedy přímo nadojené) a nepasterizované mléčné výrobky, kam spadají hlavně čerstvé a zrající sýry (hermelín, tvarůžky, romadur), maso bez tepelného zpracování (tatarské bifteky, sushi) mohou totiž obsahovat různé bakterie.

Vynechte také nadýmavé potraviny (luštěniny a další druhy zeleniny jako například zelí, cibule, česnek, spadá sem ale i čerstvé pečivo).

Tip pro vás: Neobejdete se bez šálku kávy, který vás ráno nastartuje do života? Vyměňte klasickou kofeinovou kávu za meltu. Obilná náhražka kávy dítěti nijak neuškodí, naopak obsahuje i vlákninu a velké množství vitamínu B, což je prospěšné.  

Čeho se také vyvarovat?

  • Držení jakýchkoli jednostranných diet, pití dietních koktejlů.
     
  • Příliš velké fyzické zátěže. Do mateřského mléka se při ní uvolňuje kyselina mléčná, která způsobí, že mléko zhořkne.
     

Pozor na alergickou reakci

Další kategorii tvoří jídla, která sice nejsou škodlivá, ale je možné na ně u dětí pozorovat alergické reakce. Jedná se o pestrou škálu potravin zahrnující třeba čokoládu, ořechy, ryby, vejce, exotické ovoce, kyselé potraviny. Tady se jednoznačně osvědčuje výše popsaná strategie: Zkuste je a zjistěte reakci miminka a podle ní se zařiďte.

Doporučené jídlo a pití

Možná máte pocit, že se budete muset vzdát všech oblíbených delikates. Pravda je taková, že jídelníček kojící ženy by neměl obsahovat dráždivé látky a potraviny a vystříhat se všech škodlivin. Nejspíše ale objevíte chuť obyčejných potravin a jídel s minimem koření.

Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, seznam toho, co smíte, je rozsáhlý:

  • obrazekpolotučné mléčné výrobky, hlavně bílé jogurty, acidofilní mléko, kefír
  • polotvrdé a tvrdé sýry
  • kvalitní rostlinné oleje
  • brambory
  • rýže
  • těstoviny
  • nenadýmavá zelenina, například mrkev
  • ovoce jako například jablka, banány či švestky, nemělo by jít o kyselé ovoce
  • drůbež
  • telecí maso
  • králičí maso
  • neperlivá voda
  • 100% ovocné džusy a zeleninové šťávy řeďte v poměru 1:1
  • čaje pro kojící ženy
     

Důležitá je i příprava pokrmů

Tak jako pečlivě vybíráte pokrmy, které jíte, tak je potřeba věnovat pozornost i způsobu, jak budete pokrmy připravovat. Rozhodně dávejte přednost vaření a pečení před smažením. Čím míň tuku, na kterém jídlo připravujete, tím lépe.

V dnešní době není příprava pokrmů bez tuku problém. Využívat můžete například parní hrnce, nádobí s nepřilnavým povrchem atd. Kvalitní nádobí vám skutečně umožní připravovat jídla s minimem tuku, a dokonce i zcela bez tuku. Jedním z nich je například nádobí Eaziglide Neverstic s doživotní zárukou na nepřilnavost povrchu. Nádobí je vhodné do trouby a pro všechny typy vařičů včetně indukce.

Každá žena se řídí svými zkušenostmi

Je jasné, že každé duo maminky a dítěte je trochu jiné. Jedno miminko může trpět třeba nadýmáním po rajčatech, druhé je stráví bez potíží. Vždy je proto třeba se řídit zkušenostmi, které načerpáte. Vaše tělo si totiž řekne, co potřebuje a jestliže máte na něco chuť, váš organismus vám tím něco sděluje, například že mu něco chybí a potřebuje to doplnit. Je proto důležité poslouchat jeho hlas. Univerzálních rad je třeba se držet jen v případě zakázaných potravin.

Kategorie: Rady a tipy Autor: Dája Blanařová
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: