Vitamíny proti stárnutí

Problematika gerontologie ‒ vědy, která se věnuje stárnutí – se zabývá různými způsoby, jak si uchovat kvalitní život do vyššího věku, zlepšení zdravotního stavu a také zpomalení stárnutí.

Z důvodů různých zdravotních omezení, pokud se týká stravy a také nižšího příjmu potravy ve vyšším věku, je možné doplňovat výživu vitamíny. Důsledně je nutné dodržovat dávkování vitaminů, aby nenastalo předávkování. Vitamíny působí také proti volným radikálům, které jsou jednou z hlavních příčin stárnutí.

Volné radikály

Jsou sloučeninami kyslíku, které vznikají jako vedlejší produkty metabolismu organismu. Volné radikály napadají cévy tak, že způsobují hromadění krevních destiček. To může vést k vzniku aterosklerózy a koronárních nemocí. Volné radikály napadají také mozkové buňky a jsou příčinou senility, ztráty paměti a oslabují imunitní systém.

obrazekAntioxidanty a jejich účinky

Antioxidanty jsou látky, které neutralizují účinky volných radikálů. Patří sem především vitamíny A, C, E, B1, B2, B3, B6 a také zinek, betakaroten, cystein nebo koenzym Q10. Aktivitu volných radikálů nelze sledovat a měření množství antioxidantů v organismu není možné.

Postupně si vysvětlíme jednotlivé antioxidanty:

Nedostatek vitamínu A také způsobuje postupující šeroslepost. Vedle toho, že je významným antioxidantem, je významný pro vývoj buněčné tkáně a pokud je v organismu jeho nedostatek, buňky rohovatí. Nedostatek vitamínu C neboli kyseliny askorbové se projevuje sníženou pevností stěny cév, především vlásečnic, a zvýšenou krvácivostí, sníženou pevností vaziv zubů a tím vzniká viklání a vypadávání zubů. Vitamín C podporuje vstřebávání železa, povzbuzuje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek. Důležitý je podíl na antioxidační obraně buněk. Vitamín E je nejvýznamnějším antioxidantem v organismu, chrání buňky před oxidačním stresem a před účinky volných radikálů ‒ pomáhá tak zpomalovat stárnutí a působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Má i příznivé účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Betakaroten, jinak provitamín A, je důležitý pro snížení rizika rakoviny a posílení obranyschopnosti organismu. Látky, které jsou odvozené od cysteinu, pomáhají proti chorobám, vyvolaným oxidačním stresem ‒ také chronickým zánětům.

Thiamin neboli vitamín B1 působí příznivě na nervový systém a působí i proti únavě. Nedostatek vitamínu B1 zapříčiňuje omezené reakce, periferní myopatii, vyčerpanost nebo ztrátu chuti k jídlu. Při dlouhodobém nedostatku dochází k depresím, podrážděnosti a zmatenosti, degeneraci kardiovaskulárního systému a svalů a také k otokům. Riboflavin neboli vitamín B2 je významný pro stav kůže, očí, srdeční funkce a také dalších orgánů. Má vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin a ovlivňuje tak celkovou energetickou přeměnu v organismu. Rovněž je nezbytný pro základní buněčný metabolismus. Zvýšená potřeba Niacinu, jinak vitamínu B3, je u osob, které mají onemocnění ledvin, horečky, infekce, ale také v těhotenství, při kojení, při zvýšené psychické a fyzické námaze, ve stáří, rovněž při vedrech, mrazech nebo při znečištěném ovzduší. Pyridoxin, známý také jako pyridoxol, je vitamín B6. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou nervosvalovou dráždivostí ‒ cukáním víček, u dětí až křečemi, dále zapomnětlivostí, záněty sliznice dutiny ústní. Nedostatek zinku v organismu způsobuje úbytek na váze, zpomalené hojení ran, zhoršení paměti a smyslové poruchy – hlavně zrakové, čichové.

Koenzym Q10 slouží jako významný antioxidant v mitochondriích a lipidových membránách, brání uvedené struktury před volnými radikály. U pacientů se srdečním selháním došlo po podání koenzymu Q10 k výraznému zlepšení parametrů srdeční funkce, ke zmírnění dušnosti a k lepší výkonnosti.

Závěrem

Proto je nutné si zajistit dlouhodobou ochranu organismu i pleti příjmem antioxidandů. Vedle konzumace ovoce a zeleniny je doporučené užívání prostředků, které obsahují důležité vitamíny, stopové prvky a další významné antioxidanty.

Kategorie: Proti stárnutí Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: