Zamlklé těhotenství – projevy, příčiny a jak se s ním vypořádat

Snad pro každou ženu znamenají chvíle po zjištění těhotenství šťastný okamžik v jejím životě. Většinou v tento moment neřeší, že by mohlo být něco v nepořádku a těší se na miminko. Bohužel ne vždy vše dopadne tak, jak si přeje. Takovým případem může být zamlklé těhotenství neboli anglicky „missed abortion“.

Zamlklé těhotenství je vlastně potrat, kdy plod zůstává v děloze, ale nežije a nevyvíjí se. Na rozdíl od bezpečně rozpoznatelného samovolného potratu zamlklé těhotenství žena vůbec nepozoruje, a to, že není něco v pořádku, se zjistí až při kontrole gynekologa. Právě proto je zamlklé těhotenství zrádné a pro ženu bývá většinou velmi zdrcující. Je vhodné proto počkat s oznámením svého těhotenství do konce prvního trimestru, tj. 12. týdne, jelikož po uplynutí této doby se značně snižuje riziko vzniku této nepříjemnosti.

obrazekProjevy a příznaky

Jak již bylo řečeno, zamlklé těhotenství žena vůbec nemusí zpozorovat. Lékař to zjistí až při ultrazvukovém vyšetření, kdy velikost plodu neodpovídá jeho stáří, je menší a plod nevykazuje srdeční činnost. U některých žen se mohou objevit určité příznaky jako špinění, výtok, krvácení z dělohy a bolesti v podbřišku. Nebo žena může mít pocit, že vymizely těhotenské příznaky jako bolest prsou, nechutenství, nevolnost.

Pokud se potvrdí zamlklé těhotenství, je nutný chirurgický zákrok, tzv. vyčištění dělohy – kyretáž v celkové narkóze. Po této revizi dělohy nastává pro ženu období šestinedělí jako po porodu. Měla by dodržovat klidový režim, nezvedat těžká břemena a vyvarovat se velké fyzické námahy. Menstruace se většinou dostaví zhruba za 4–5 týdnů po zákroku. Jiným řešením může být čekání na samovolný potrat, kdy tělo samo mrtvý plod vypudí a dojde tak k vyčištění dělohy. O této alternativě však rozhoduje lékař.

Příčiny zamlklého těhotenství

Lékaři dodnes nedokážou přesně odhalit, proč k zamlklému těhotenství dochází. Příčinami mohou být jak genetické vady, špatné zásobení plodu, špatně se vyvíjející placenta, hormonální nerovnováha, vyšší srážlivost krve matky, infekce, poruchy imunity, nebo ho mohou způsobovat i některé druhy léků. Nejčastější příčinou bývá abnormální počet chromozomů plodu následkem náhodné chyby u vajíčka, spermií nebo embrya na začátku jeho vývoje. Tyto chromozomální abnormality nedovolí zárodku pokračovat ve vývoji. U zdravých žen nastávají tyto omyly ve třech procentech případů.

Jak se s tím vypořádat?

Po této zkušenosti se ženy dostávají do špatného psychického stavu. Je pro ně těžké přijmout fakt, že se nedočkají vytouženého miminka. Většinou trpí depresemi, výčitkami, pociťují prázdnotu, smutek a sebeobviňování. Chtějí zjistit, kde se stala chyba, zda k tomuto neúspěchu samy nepřispěly, a hledají příčiny, proč zrovna je to potkalo.

Důležitá je proto především podpora partnera a také rodiny. Je třeba, aby žena přišla na jiné myšlenky, vrátila se ke svým koníčkům. Je dobré s ní to tom hovořit, nechat ji vyplakat, aby mohla odplavit smutek a měla sílu pokusit se o další těhotenství.

Většinou se doporučuje počkat s dalším otěhotněním 3–6 měsíců. Je důležité, aby tělo bylo odpočinuté a žena byla v psychické pohodě. Následující těhotenství pak může žena po této zkušenosti prožívat jinak, ale není třeba se dopředu obávat následných komplikací, jelikož zamlklé těhotenství může být pouze náhodnou záležitostí. Pokud však žena prodělá těchto nezdařených těhotenství více, je třeba se obrátit na odborníky, protože určitě něco není v pořádku a řešení by se nemělo odkládat.

Na závěr můžeme tedy podotknout, že zamlklé těhotenství je pro každou ženu z psychického hlediska náročnější než klasický potrat. Podle světových statistik však končí těhotenství tímto způsobem u jednoho procenta žen všech těhotenství, přičemž samovolným potratem trpí přibližně dvacet procent žen v těhotenství

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: