Život s cukrovkou

Každý, kdo onemocní cukrovkou, musí počítat s celoživotní dietou. To je jistě nepříjemné, ovšem s trochou disciplíny se to dá zvládnout. Obecně se dá říci, že velice pomůže dodržování zásad zdravé výživy. Když se s dietou při cukrovce naučíte pracovat, můžete všechno zvládnout se ctí.

Cukrovka prvního a druhého typu

K prvnímu typu se váže v podstatě absolutní nedostatek inzulínu. Příčinou cukrovky druhého typu je nadváha. Lidé s cukrovkou druhého typu většinou zásobovali své tělo přemírou sacharidů, až zákonitě došlo k tomu, že tělo tyto sacharidy nedokáže zpracovat. U cukrovky druhého typu je obvykle nutné snížit tělesnou hmotnost. Pokud se podaří zhubnout, znamená to společně s dietou jednoznačně zlepšení nemoci.

Tip pro vás: Potřebujete při cukrovce druhého typu zhubnout? Velkou šancí jsou pro vás kvalitní bílkoviny s co nejnižším podílem cholesterolu. Upřednostňujte proto bílé maso, především krůtí a kuřecí, ale také králičí a ryby. U nás se často opomíjí rostlinné bílkoviny. Velmi kvalitní najdete v luštěninách. Výhodou bílkovin je, že vás zasytí na delší dobu.

Dietní zásady při cukrovce

Jaké zásady je nutné při tvorbě diety při cukrovce především ctít? Měli byste se zaměřit na správný poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Základem je konzultovat jídelníček s diabetologem, který stanoví množství sacharidových jednotek, které budete konzumovat. Dieta může být rozepsaná například na 135, 175 nebo 225 gramů sacharidů.

obrazekNaprosto nutné je zde dodržování přesných časů jídla. Jíst je třeba 4–6krát denně v předem stanovenou dobu. Musíte vynechat jednoduché a snadno vstřebatelné cukry a nahradit je komplexními cukry a škroby, ideálně v přirozené formě, tedy například v celozrnných výrobcích, mléku, ovoci, zelenině. I cukrovkáři čerpají asi 50 % energie ze sacharidů. 

Tip pro vás: Pokud máte cukrovku, je vhodné vybírat si potraviny s vysokým obsahem vlákniny, která v trávicím systému zpomaluje vstřebávání sacharidů. Nedochází tak k rychlému vzestupu hladiny krevního cukru.

Omezujte tuky, solení a dostatečně pijte

Potřebujete sledovat složení stravy, aby byla co nejpestřejší a obsahovala potřebné množství minerálů a vitamínů. Užitečné je omezit solení a jídlo dochucovat bylinkami.

Samozřejmostí by při dietě na cukrovku mělo být i omezení příjmu tuků, a pokud tuky zařazujete, preferujte rostlinné, ale nevyhýbejte se ani těm živočišným. Například ze široké palety mléčných výrobků si vybírejte pouze nízkotučné.

Nezapomínejte také na tekutiny. Nejvhodnější je voda, minerálky, čaje. Nesmí se pít slazené nápoje jako například kola a doslazované ovocné limonády. Dovolují se pouze jako dia varianty. Ovšem umělá sladidla nejsou žádnou velkou výhrou.

Věděli jste, že pro pitný režim můžete využívat i vaši vodu ze studny? Díky vodním filtrům Berkey odstraníte z vody veškeré škodliviny a nežádoucí látky, které jsou ve studniční vodě obsažené. Berkey filtry odstraní také mikroplasty obsažené v pitné vodě z PET lahví i veřejného vodovodního řadu.

Pozor na konzumaci alkoholu

obrazekAlkohol sám o sobě výrazně snižuje hladinu cukru v krvi. Proto při jeho neopatrné konzumaci hrozí hypoglykémie, pokles hladiny krevního cukru spojený s bezvědomím. Rizikem konzumace alkoholu pro diabetika je fakt, že je obtížné rozpoznat příznaky hypoglykémie. Můžete mít pocit, že jste prostě opilí, ačkoli vám právě dramaticky poklesla hladina krevního cukru. Ostatní si vaše chování mohou interpretovat jako obyčejnou opilost, ale Vám jde o život, protože začíná váznout činnost Vašeho mozku.

Věděli jste, že u nemocných se inzulín podává asi 15–30 minut před jídlem, ten s prodlouženým účinkem až 45 minut. Právě proto je třeba dodržovat přesné časy jídla. Zároveň je nutné jíst pokrmy, které nezpůsobují rychlý růst glykémie. Hodí se třeba celozrnná rýže či těstoviny, celozrnné pečivo a chléb, dále ovesné vločky.

Stanovuje se přesné dávkování

Počátky diety při cukrovce zpravidla vyžadují vážení potravin. Velmi důležité je totiž přesné množství energie. Později už se většina lidí vycvičí natolik, že dokáže množství s vysokou přesností odhadovat okem.

Množství sacharidů, které smí nemocný sníst, určuje lékař pomocí sacharidových jednotek. Například je potom určeno, zda smíte 50 gramů tmavého chleba nebo 70 gramů tmavého chleba.

Nebezpečí představují skryté cukry

Univerzální předpis diety při cukrovce se odvíjí od individuálního zdravotního stavu pacienta a výsledků jeho glykémie. Lidé s dietou při cukrovce především nesmí hladovět. Zároveň se musí vystříhat různých stravovacích experimentů.

Musí si také hlídat tzv. skryté cukry. Existuje řada potravin, které obsahují sacharidy, i když byste to do nich předem neřekli. Například různé dresinky, hotové omáčky v supermarketech, kečupy. Možná byste to do podobných potravin neřekli, ale podíl cukru je v nich poměrně vysoký. Často zakrývá nekvalitní vstupní suroviny. Proto si cukrovkáři musí dát na uvedené potraviny pozor.

Pozor na dia sladkosti

I když se při jejich výrobě používají umělá sladidla, která nemají negativní vliv na kolísání hladiny krevního cukru, takže pro vlastní nemoc nejsou nebezpečné, často jsou značně tučné. Mnohdy se zde totiž uplatňuje princip, podle kterého se nulový obsah cukru kompenzuje zvýšeným podílem tuku, což je škodlivé.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: