Životabudič jménem medvědí česnek

O tom, že je česnek velice prospěšný našemu organismu, není dnes již žádných pochyb. Setkali jste se však někdy s takzvaným medvědím česnekem? Víte, v čem se liší od klasického česneku a k čemu je dobrý?

Jarní bylina plná zdraví

Medvědí česnek je právem označován za jednu z nejsilnějších a nejzdravějších jarních bylinek. Pokud jde o vzhled, kvetoucí medvědí česnek až nápaditě připomíná konvalinky, nicméně typická česneková vůně vám okamžitě prozradí, zda se jedná o medvědí česnek, či nikoliv.

obrazekZajímá vás, kde medvědí česnek hledat? V České republice je medvědí česnek poměrně běžný, zvláště když vyrazíte do vlhčích a na živiny bohatých lesů na Moravě nebo v severovýchodních Čechách.
Medvědí česnek se v přírodě začíná objevovat již koncem února a na konci května obvykle začíná kvést. Poté se pomalu vytrácí jeho síla, charakteristická chuť i aroma.

V případě, že byste rádi využili blahodárné účinky medvědího česneku i v dalších měsících, neváhejte a připravte si dostatečné zásoby. Z medvědího česneku lze například odšťavňováním získat na vitamíny a minerály bohatou šťávu, můžete si jej však i usušit, zamrazit či si z něj připravit chutné pesto, které využijete při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Věděli jste, že přívlastek medvědí získala tato rostlinka od Germánů, kteří věřili v její medvědí sílu? Jiný zdroj však pro změnu vypráví o tom, že medvědí česnek byl první výživnou potravou, za kterou se medvědi neváhali vydat ani desítky kilometrů.

Medvědí česnek - zásobárna vitamínu C

Medvědí česnek je úžasným zdrojem vitamínu C. Ve srovnání s jablkem, které jej obsahuje přibližně 4 mg na 100 g, se v medvědím česneku nachází při stejné gramáží neuvěřitelných 150 mg tohoto vitamínu. Konzumace medvědího česneku tak přispívá k lepší obranyschopnosti našeho organismu. Mimo jiné však pomáhá zlepšovat pružnost kostí.

Lidová medicína využívá medvědí česnek i při léčbě běžných nemocí, jako je například chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida nebo angína. Vzhledem ke svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům vám medvědí česnek rovněž pomůže zničit plísně, mykózy i bakterie. Mimo jiné taktéž napomáhá při střevních problémech a zlepšuje trávení, neboť preventivně působí před nadýmáním, zácpou, chronickým průjmem a křečím.

 

 

Účinky medvědího česneku, který působí příznivě při cukrovce, ocení i diabetici. Za zmínku rozhodně stojí jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. V případě, že budete pravidelně užívat čerstvé listy medvědího česneku, pročistíte tím ledviny i močový měchýř.

Pesto z medvědího česneku

Ingredience:
medvědí česnek
olivový olej
sůl, pepř

Příprava:
Pesto z medvědího česneku připravíte obdobně jako jiná pesta. Zásadní ingredienci tak tvoří olej a samozřejmě čerstvé lístky medvědího česneku. Využít však můžete i jeho cibulky.

Pokud si chcete připravit pořádnou vitamínovou bombu, můžete k česneku přidat i kopřivové listy. Dle chuti nezapomeňte na přidání soli a pepře. Jestliže byste pesto ještě rádi vylepšili, je možné přidat i lžíci strouhaného parmazánu. Takto ochucené pesto je vhodné i pro přípravu těstovin.

A jak pesto vytvořit? Všechny suroviny vložte do mixéru a mixujte do té doby, než se pesto krásně spojí.

Kategorie: Alternativní medicína Autor: janab
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: