Akné i v dospělosti – věčný boj

Akné, v jakémkoli věku, ovlivňuje především hormonální aktivita. Může se jednat o nevyváženost mužských a ženských hormonů v těle. Androgeny – mužské hormony v ženském těle, které řídí látkovou výměnu, mohou způsobovat zvýšenou tvorbu kožního mazu a tím ucpávat póry. Zvýšená hladina hormonů nemusí být ale jediným problémem. Ten mohou způsobovat i receptory v pleti, které hormony rychleji navazují, což vede ke zvýšené tvorbě mazových žláz, které se potom zanítí a ucpou, čímž vznikne pupínek.

obrazekNa rozdíl od mladšího a pubertálního věku jsou pupínky hlouběji v pokožce, jsou červené a nechtějí se tak snadno hojit. Většinou se nacházejí v dolní části obličeje a probíhají v nich silnější zánětlivé procesy, než jsme znali z dřívějších let. I po vyhojení zůstávají na obličeji často jizvičky a změna pigmentace.

Jak na akné?

Kromě hormonálních změn se můžeme setkat i s akné, za které si tak trochu můžeme sami. Jednou z příčin může být špatná péče o pleť a hlavně výběr špatných kosmetických přípravků. Především se jedná o špatný výběr krému na obličej, který používá skoro každá žena. Je nutné vybírat krémy podle typu pokožky obličeje. Krémy jsou také určeny pro různé věkové skupiny, určitě při výběru přihlížíme i na tuto skutečnost. Hutné krémy mohou navíc ucpávat mazové žlázy.

Strava má na tvorbu akné také nemalý vliv. Především sladkosti. Pozor bychom si měli ale dávat nejen na čokoládu, ale i na smažené brambůrky, hamburgery a další.

Akné samozřejmě ovlivňuje i menstruační cyklus a především stres. Důležité je si vždycky dávat pozor na sahání si na pleť špinavýma rukama a tento nešvar omezit nebo úplně odstranit. Stejně jako vymačkávání vzniklých pupínků. Nedoporučuje se ani neodborné hloubkové čistění pleti.

Další možností léčby akné a jeho zmírnění je kosmetička, popř. dermatoložka. Odborným vyčištěním pleti můžeme zmírnit viditelné příznaky a vyčistit už vzniklé zánětlivé boláky. Důležité je ale najít příčinu jejich tvorby, jinak se budou stále opakovat. Odborným zásahem pomocí laseru jdou odstranit i případné jizvičky po akné.

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: casiopea
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Polínková | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:36
Tak akné mě potkalo v dospívajícím věku. Vždycky to byl semtam nějaký pupínek. Teď se mi objeví cca jednou za dva měsíce, když trošku poruším své zásady ve stravě.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

D | Středa 09. Srpen 2017, 10:50
Ahoj, řešíte akné? Mně se akné dlouho drželo a trápilo mě, ale pak se mi hodně obrátilo k lepšímu tak dávám i odkaz, aby jste se mohli akné také lépe zbavit: www.AkneAkne.cz Takové informace pomohly mně.
Souhlasím (1x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět