Jak na poruchy spánku?

Strávit třetinu života spánkem se může zdát jako plýtvání časem, ale spánek je pro život člověka velmi důležitý. Počet hodin denně strávených spánkem se však v průběhu života mění. Nově narozené miminko spí souvisle pouze hodinu či dvě a vzbudí se, kdykoliv má hlad nebo pociťuje nějaké nepohodlí. Celková doba jeho spánku může činit až 16 hodin. Jak postupně roste, spí méně během dne a více v noci. Průměrný dospělý člověk spí denně přibližně sedm až osm hodin. To jsou průměrné hodnoty. Některým lidem stačí bez škodlivých následků pár hodin denně. Jiní potřebují mnohem více. Lidská potřeba spánku závisí například na denní aktivitě, na množství práce a starostí a na zvycích, jaké si člověk během svého růstu vytvoří.

obrazekNedostatek spánku

Všichni musíme spát a víme, že nedostatek spánku způsobuje problémy. Lidé mohou být extrémně unavení, popletení a neschopní náležité koncentrace. Průvodním jevem nedostatku spánku jsou bolesti hlavy, závratě, deprese, agrese a vztek. Způsobuje-li nedostatek spánku problémy, nazývá se nespavostí a člověk se stává náchylnějším k infekcím a k jiným nemocem. Může mít i halucinace – vidět, slyšet a cítit věci, které ve skutečnosti neexistují.

Mozkové vlny

Vědci již více než sto let vědí, že mozek člověka neustále vytváří slabounké elektrické signály.  A ty se šíří mezi miliony navzájem propojených nervových buněk neboli neuronů, které tvoří hlavní část mozku. Závisí na duševním stavu člověka, zda je uvolněný či ve střehu. Jde-li člověk spát, tělo se uvolní a většina procesů v těle se zpomalí. Signály mozku však neustanou. Změní svůj rytmus, nejen jednou, ale hned několikrát za noc.

Usínání a spánek

Když budeme ospalí a začneme dřímat, alfa vlny zmizí. Naše procesy v těle se zpomalily. Naše dýchání je pomalé, srdeční tep se rovněž zpomalil a krevní tlak je nižší. Většina svalů našeho těla je uvolněna. Teplota našeho těla klesne asi o půl stupně, nejnižší bývá uprostřed doby spánku. Několik procesů se během spánku naopak zrychlí, například hojení ran, jako zacelování řezných ran či pohmožděnin. Spící tělo se zabývá opravami a údržbou. Jak tedy zařídit kvalitní spánek? Centrum řídící bdělost je umístěno v mozkovém kmeni. V závislosti na přicházejících informacích předává informace mozkové kůře, která určuje, zda člověk zůstane bdělý, či zda usne. Reaguje rovněž na signály z mozkové kůry, takže například zneklidňující myšlenky mohou způsobit, že člověk sebou hází a převrací se celou noc.

Jak získat kvalitní spánek?

Z toho všeho vyplývá, že velký vliv na náš spánek má stres a jakékoliv nabuzení mozkové aktivity. Před spánkem bychom také neměli aktivně sportovat a nabudit tím celý organismus. Spíš naopak. Relaxace, zklidnění a uvolnění Vám spánek zkvalitní. Vhodné bylinky, jako například levandule či meduňka, zklidní Vaši mysl, svaly uvolní masáž a mozkovou aktivitu unavíte příjemnou knížkou. Sladké sny!

Kategorie: Rady a tipy Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: