Jak předcházet poruchám paměti ve stáří?

V průběhu let se může naše paměť začít zhoršovat a my můžeme pocítit první nepříjemné projevy ochabování nervové soustavy. Ale i takové, na první pohled naprosto banální příznaky, jako je zapomínání dat a jmen či neustálé hledání věcí v domě, bychom neměli podceňovat a začít tento problém řešit, dokud na to máme čas. Tyto problémy mohou být totiž signálem závažného onemocnění, jež se postupem let může stát důvodem, kvůli kterému nebudeme schopni být soběstační a budeme odkázáni na pomoc a asistenci druhých.

obrazekStařecká demence

Mezi nejčastější poruchy nervové soustavy, trápící především postarší generaci, patří stařecká demence. Jde o degenerativní onemocnění mozkové kůry, která není následně schopna přijímat vzruchy z okolí a vytvořit na ně adekvátní odpověď, tudíž zjednodušeně řečeno, mozek neví, co má při běžných každodenních činnostech udělat, neboť se přerušily spoje, jež byly v průběhu let vytvořeny zkušenostmi s podobnými úkony. Mezi příznaky patří například výpadky krátkodobé paměti, neustálé zapomínání věcí a povinností, nepoznávání okolí nebo známých tváří rodiny a přátel a také časté výkyvy nálad pramenící z frustrace neustálé snahy si vzpomenout.

Prevence sportem

Nejdůležitějšími body prevence, jež by nás před podobnými problémy měly v pokročilejším věku ochránit, je zachovávání aktivního života, a to jak po fyzické, tak psychické stránce. Je důležité věnovat se nějaké pohybové aktivitě alespoň třikrát do týdne, přičemž nesejde na tom, zda se rozhodnete hrát tenis, jezdit na kole, slézat hory, nebo se jen jít na hodinku projít do parku. Hlavní je nalézt něco, co vás bude bavit a čemu se vydržíte dlouhodobě věnovat. Nebojte se do aktivit přizvat kamarády, rodinu nebo partnera, uvidíte, že při společně stráveném čase vám doba vyhraničená pro sport uteče daleko rychleji a ještě navíc uděláte něco prospěšného pro své zdraví.

Prevence trénováním mozku

Kromě toho, že si venku procvičujete své svaly, byste neměli zapomínat také na mozek a začít s jeho každodenním trénováním. Nejlepším způsobem, jak takovou ochablou šedou kůru mozkovou pořádně procvičit, je zahrát si nějakou paměťovou hru. Přizvěte třeba své děti nebo vnoučata a zahrajte si pexeso, skládejte s nimi puzzle, nebo si při kávě vytáhněte nedělní křížovky a pusťte se do luštění. Kreativitě se meze nekladou! Také si můžete zajít na nějakou společenskou akci, například do divadla nebo do kina, ale pokud nejste zrovna kulturní typ, tak jenom vytáhněte přátele na popovídání si, co se kde děje nového.

Nezapomínejte na zdravou životosprávu

Cigarety, alkohol, tučná a mastná jídla, to vše našemu organismu velmi škodí a zatěžuje jej, a není tak divu, že se důsledky naší životosprávy velmi brzy projeví i na naší nervové soustavě. Pokud chcete podpořit nervový systém, dopřávejte si denně jídla s vysokým obsahem železa a kyseliny listové, jako jsou například játra, špenát, ledový salát nebo luštěniny. Vše zapíjejte čistou vodou, do které si můžete přidat pár kapek citronu a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Kategorie: Proti stárnutí Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Božena Víková | Neděle 30. Říjen 2016, 22:11
Snažím se hodně chodit. Pomáhá to.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět