Jak zhubnout trvale a bez jo-jo efektu

Nadváha a obezita jsou nemocemi 21. století. Jen v průběhu posledních pár let překonal oficiálně počet lidí, jež mají kila navíc, počet hladovějících a není to kvůli tomu, že by se dařilo vymýtit hladomory v zemích třetího světa. Svět tloustne a pohodlní a mnoho obyvatel naší republiky s ním. Viníci jsou jasnínedostatek pohybu a příliš velký příjem kalorií, které tělo nezvládne v průběhu dne spálit, a tak si přebytečnou energii uloží v těle v podobě tukových zásob.

Tento způsob fungování metabolismu nám v průběhu staletí sloužil k přežití v těžších časech, kdy bylo potravy málo, ale v dnešní době, kdy nás od lednice dělí jen pár kroků, se zdá být už poněkud zbytečným. Genetickou výbavu lidstva však nezměníte mávnutím proutku. Vývojově to chce tisíciletí, aby se v našich organismech vyvinul efektivnější způsob využití a skladování energie, proto nám nezbývá nic jiného, než zatnout zuby a pokusit se zhubnout sami. Ať už patříte mezi nekonečné dietáře, nebo jste se rozhodli se svou váhou něco udělat po delší době, začtěte se do následujícího článku a třeba vám některé rady přijdou ve vašem procesu hubnutí vhod.

 

obrazekRady pro trvalé zhubnutí

1. Stanovte si cíle

Chcete se líbit partnerovi nebo partnerce? Chcete zhubnout kvůli zdravotnímu stavu? Vejít se do těch krásných nových šatů, které vám visí ve skříni? Nebo jen kvůli tomu, abyste se ve svém těle cítili dobře? Důvodů můžete mít nespočet, stačí jen, aby vás dostatečně motivovaly. V průběhu hubnoucího procesu si raději dávejte malé, například týdenní cíle. Řekněte si třeba, že tento týden chcete zhubnout o jedno kilo nebo o dva centimetry v pase a pokud se vám to podaří, nezapomeňte se nějak odměnit. Vaše vysněná váha však musí být reálná. Hloupostí by samozřejmě bylo, kdyby se dáma měřící metr osmdesát chtěla dostat na 50 kilogramů. Pro výpočet toho, jaká hmotnost je pro vaše tělo ideální, vyzkoušejte nějakou z BMI kalkulaček, které zdarma naleznete na internetu.

2. Přemýšlejte o jídle

Kolikrát jste už prošli okolo lednice a jen tak si něco uždibli? Kolečko salámu, plátek sýra, nebo kousek buchty. Ne, opravdu 5 gramů vysočiny z vás tlouštíka neudělá, ale pokud budete do kuchyně chodit co pět minut, kalorie se nasčítají a vy se jen nestačíte divit, jaké číslo to na té váze zase vyskočilo. Na tento zlozvyk platí jednoduchý recept – prostě se jen před tím, než něco skousnete, sami sebe zeptejte, zda máte opravdu hlad, nebo byste si jen dali něco dobrého, a najezte se jenom, pokud odpověď zní za A. Jestli vás jen honí mlsná, můžete ji zahnat šálkem kávy, mentolovou žvýkačkou nebo zaměřit svou pozornost na nějakou jinou činnost. Uvidíte, že si za chvíli na jídlo ani nevzpomenete.

3. Nehroťte to

Pokud jste vystresovaní, život nejde podle toho, jak byste si představovali a cítíte se mizerně, nedivte se, že se vás kila drží zuby nehty. Předtím, než začnete hubnout, se snažte uklidnit, najděte si sport, který vás bude bavit, a začněte se mu pravidelně věnovat. Najděte si zdravé recepty, které mají málo kalorií a přitom vám budou chutnat, nezapomínejte odpočívat a více než jako dietní plán pojměte své hubnutí jako změnu životního stylu. Zkoušejte věci, chybovat je povoleno, prostě dělejte všechno pro to, abyste se cítili co nejspokojeněji. Děláte to přece pro sebe.

Kategorie: Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: