Lucuma: superovoce z peruánských And

Říkáte si, že se v Andách nemůže nic pěstovat? Omyl! Nachází se tam takové poklady, jako je například maka peruánská nebo lucuma, na kterou se dnes podíváme podrobněji.

Proč lucuma?

Lucuma je právem řazena mezi superpotraviny. Věděli jste, že lucuma je exotické ovoce, které roste na stromech Pouteria Lucuma? Těmto stromům, které dosahují výšky osm až patnáct metrů, se daří především v suchém údolí v nadmořské výšce 1 000 – 2 400 metrů nad mořem. Na každém stromě je ročně v průměru sklizeno přibližně 500 plodů, které jsou vzhledem i zbarvením velice podobné avokádu.

obrazekVěděli jste, že lucuma byla Inky považována za zlato? Vzhledem k tomu, jak byla lucuma vzácná a užitečná, netrvalo dlouho a rozšířila se i do dalších okolních zemí.

Vitamíny nabité složení

Ačkoliv je u nás toto exotické ovoce spíše ještě neznámé, možná vás jeho složení nalomí k tomu, abyste se s lucumou seznámili mnohem blíže. Z vitamínů je lucuma bohatá například na karotenoidy B2 a B3, které podporují funkci nervového systému. Lucuma je však užitečná i pro svůj obsah minerálních látek, mezi kterými nechybí vápník, hořčík, železo, draslík nebo fosfor. Za zmínku taktéž stojí obsah vlákniny a beta-karotenu, který prospívá naší imunitě. Lucuma je mimo jiné ovocem, které svědčí i naší náladě a zpomaluje stárnutí. Na rozdíl od dalších druhů ovoce má lucuma poměrně nízký glykemický index. Díky tomu je vhodná i pro diabetiky, kteří si musí hlídat příjem cukrů.

Zajímavostí, která vás jistě překvapí, je neobyčejná chuť, která připomíná kombinaci sladkých brambor, karamelu a javorového sirupu.

Lucuma a její využití

Peruánské Andy jsou od nás bohužel hodně vzdáleny, a tak získat lucumu v čerstvé formě je poměrně náročným úkolem. Nevýhodou tohoto exotického ovoce je i fakt, že se velice rychle kazí. I z toho důvodu se často zpracovává na prášek, který si zachovává všechny důležité živiny, chuť i aroma. Navíc vám oproti čerstvému ovoci vydrží i dva roky. Tento prášek, který má nasládlou ovocnou chuť, můžete přidávat například do zmrzliny, dezertů, moučníků, koktejlů, jogurtů. Vzhledem k tomu, že se jedná o ovoce, nemusíte se jej bát dávat i dětem.

Vaše názory k článku (10)
Seřadit:
Václava15 | Pátek 28. Říjen 2016, 19:55
Tak tohle ovoce neznám, ale určitě zkusím. Kde se dá koupit?
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Středa 28. Duben 2021, 13:55
1. Трикотажные ковры не терпят влажной уборки. Какие виды химии и оборудования мы используем в нашей компании? На начальном этапе развития учебный центр «Диана» предоставляет следующие услуги: первичное обучение нанимаемого персонала; предаттестационное обучение работающего персонала; аттестация персонала, подлежащего аттестации; повышение квалификации работающих сотрудников. Это самый доступный и легкий способ уборки. Они формируются с раннего детства родителями, детским садом, школой и близким окружением, а позднее - правовым полем государственных институтов и учреждений. Особенности национального быта таковы, что про химчистку мягкой мебели вспоминают только в самых крайних случаях. Антигистаминные препараты 1-го поколения не рекомендованы для постоянно и длительного использования, могут применяться лишь при обострении АтД короткими курсами на ночь для уменьшения зуда (сила рекомендации 2; уровень достоверности доказательств - С)..чистка мягкой мебели. [url=http://forum.cshara.info/viewtopic.php?f=18&t=3798&p=16383]http://forum.cshara.info/viewtopic.php?f=18&t=3798&p=16383[/url] перейдите и получите нужную Вам информацию [b]Сода Является Универсальным Средством Для Чистки[/b] Для эпохи 1920-1930-х гг. Однако за двадцать лет безраздельного господства либеральных установок эффективные механизмы саморазвития также созданы не были. Заказать чистку ковров с вывозом в Москве в нашей компании - значит обезопасить детей и взрослых от грязи, микробов и болезнетворных бактерий и грибков. Несомненно, что в развитии воспаления при АтД определенную роль играют нейропептиды и провоспали-тельные цитокины, высвобождающиеся из кератиноци-тов в результате зуда кожи. Стирка белья в прачечных и химическая чистка одежды на специализированных предприятиях избавляет женщин от этого непроизводительного труда, позволяет высвободить свободное время, являющееся основным критерием цивилизованного общества, для семьи, воспитания детей, культурного отдыха, спорта, общественно полезной деятельности. Вот несколько основных рекомендаций по уходу..химчистка ковров киев.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

PatMcCon | Úterý 01. Červen 2021, 12:08
Really all kinds of very good facts.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

DinahGlo | Sobota 05. Červen 2021, 04:09
Regards, I like this!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Tamika30 | Středa 27. Říjen 2021, 06:11
Great post, you have pointed out some great points, I too think this is a very wonderful website. my web blog - [url= https://baanball.com/]บ้านบอล[/url]
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

JaiODowd | Pátek 05. Srpen 2022, 13:42
Nicely put, Thanks!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ErnestoB | Pátek 26. Srpen 2022, 04:12
Seriously a good deal of wonderful knowledge.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

KandiceL | Sobota 27. Srpen 2022, 23:17
You said it perfectly.!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Richard6 | Čtvrtek 06. Říjen 2022, 11:03
Good data Cheers.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

LaurelZe | Středa 26. Říjen 2022, 12:15
You actually expressed this fantastically.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět