Nepříjemná celulitida – prevence a léčba

obrazekCelulitida postihuje až 90 % žen a může se vyskytovat i u mužů. Pokud je v mírnějším stupni, nejedná se o žádný zdravotní problém, ale estetický, který dokáže velmi potrápit sebevědomí především žen. Vyskytuje se především na hýždích a stehnech a nazývá se tzv. pomerančovou kůží, kvůli dolíčkům v kůži, které tvoří a které připomínají kůru pomeranče.

Kdy celulitida vzniká?

Za tvorbu celulitidy mohou, jak jinak, pohlavní hormony. Hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, které se plní tukovými buňkami a toxickými látkami. S hormony souvisí období puberty, těhotenství nebo menopauzy.

Dalším faktorem vzniku může být špatná strava, málo pohybu a nízký příjem tekutin – tím pádem ochabuje vazivová tkáň a vzniká celulitida. Při nedostatečném pohybu nebo některých onemocněních může celulitida vznikat také ze špatné nebo nedostatečné činností krevního a lymfatického oběhu. Celulitidu může způsobovat i špatná činnost jater. K její tvorbě přispívá i špatný životní styl – kouření, pití kávy, alkohol a příliš těsné oblečení.

Celulitida může být i dědičná, ale nemusí se projevit při zdravém životním stylu. Stejně jako může být spojena s nadváhou a obezitou, ale to již nebývá pravidlem a tímto estetickým problémem trpí i hubené ženy.

Stádia celulitidy:

1. Pomerančová kůže se objevuje jen při stlačení – správnou péčí o pokožku příznaky zmizí.

2. Dolíčky v kůži se objevují i bez stlačení kůže, zvláště při sezení na tvrdém povrchu nebo při zatnutí svalů. S touto fází lze bojovat a příznaky úplně nebo aspoň částečně odstranit.

3. Dolíčky jdou vidět bez ohledu na to, zda sedíme nebo stojíme. Jedná se o pokročilou fázi, kterou lze omezit dodržováním zásad pro „léčbu“ celulitidy.

4. Neléčitelný proces, kdy jsou na kůži viditelné stopy neléčené celulitidy, hrubé nerovnosti a velké dolíky.

Léčba celulitidy:

Základem úspěchu k odstranění nebo zmírnění příznaků celulitidy je vyvážená strava – nutné minimum alkoholu, sladkostí a tučných jídel, hodně ovoce a zeleniny, dodržování pitného režimu (2-3 litry tekutin jako neochucené vody, neslazeného čaje, šťávy bez cukru), pravidelný pohyb. Je vhodné si hlídat přísun a výdej energie. Pohybem a cvičením odstraňovat podkožní tuk a zpevňovat vazivovou tkáň.

Doporučuje se navštěvovat saunu, sprchovat se střídavě teplou a studenou vodou a používat speciální hrubou rukavici a s ní postižená nebo ohrožená místa masírovat. Vhodnou metodou na zmírnění i větších příznaků jsou lymfatické masáže, popř. se doporučuje se obrátit na specializovaná centra, která se léčbou zabývají.

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
LadislavaR | Pátek 30. Září 2016, 14:43
Celulitidu jsem mívala v době, kdy jsem měla 72 kg na 174 cm. Poté co jsem zhubla téměř 10 kg, celulitida zmizela.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Hanka H | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:38
Mě se zas objevila celulitida v těhotenství. Já blb se žádným krémem nenatírala. Dost toho lituju.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět