Pohyb jako prevence cukrovky a srdečního onemocnění

Každý doktor vám jistě potvrdí, že k dlouhému a zdravému životu výrazně přispívá vyvážená strava a dostatek pohybu. Avšak ne každý se těmito radami řídí a také kvůli tomu přibývá stále více osob trpících i onemocněními, kterým se dá drobnými úpravami životosprávy předejít.

 

obrazekJaký sport je pro vás nejvhodnější?

Pokud patříte mezi ty, kteří se sportu věnovali naposledy na základní škole v hodinách tělocviku, nezoufejte. I pro vás existuje celá řada různých druhů sportovního vyžití, jen je důležité začít pozvolna. Prvními kroky k aktivnímu životu můžou být pouze drobné změny zažitých rituálů – například místo abyste do práce jeli autem či autobusem, nasednete na kolo, namísto výtahu vyjdete schody, anebo si dvakrát do týdne odpustíte večerní sledování televize a zajdete si raději na hodinovou procházku.

Je pravda, že se vám to může zdát málo a po pár dnech budete vyhledávat i větší výzvy. A tady nastává druhá fáze, kterou je zaměření se na určitý druh sportu, jenž vám bude co nejlépe vyhovovat. Není nutné začít utrácet tisíce korun za členství ve fitness klubu, bohatě postačí zakoupit si jeden pár kvalitních bot a můžete vyrazit. Běh, hiking nebo i rychlá chůze jsou skvělými prostředky, jak si zachovat své srdce zdravé a podpořit kardiovaskulární systém. Pokud vás trápí potíže s klouby, nebo vám nějaký jiný důvod zabraňuje v těchto aktivitách, vyzkoušejte třeba plavání, jež slouží k procvičení všech svalů kosterní svaloviny bez zbytečného zatěžování ostatních orgánů. Nebo vyzkoušejte nějaký druh sportu, jenž můžete provozovat s parterem nebo kamarády, zajděte si na kurz tenisu, squashe, badmintonu atd. Možností je koneckonců nepočítaně a jen na vás záleží, kterou z nich si vyberete.

 

Cukrovka a sport

Pokud se podíváme do lékařských tabulek pacientů, trpících nejčastějším druhem cukrovky, aneb diabetem typu 2, zjistíme, že více než polovina z nich trpí nadváhou či dokonce obezitou, jež tuto nemoc výrazně zhoršují a dávají prostor vzniku dalších nebezpečných onemocnění. Ke snížení tělesné hmotnosti se nejlépe hodí tzv. kardiocvičení, zahrnující například běh, aerobik, zumbu, nebo i další cvičení, při kterých se zvyšuje hodnota tepů za minutu, což napomáhá k efektivnějšímu spalování tuků. Všichni cukrovkáři by však měli své plány ohledně sportovního vyžití konzultovat nejprve se svým lékařem a v průběhu cvičebního procesu nezapomínat na pravidelné kontroly hodnoty svého krevního cukru, aby ještě nakonec svému zdraví neublížili.

 

Srdeční onemocnění a sport

Jedním z nejčastějších příčin úmrtí se v posledních letech stává infarkt či další kardiovaskulární onemocnění, jež jsou velmi často spojeny s vysokou hladinou špatného cholesterolu v krvi. Ke snížení tohoto druhu cholesterolu je dobré vyhýbat se mastným a tučným jídlům, zařadit do jídelníčku více luštěnin a zeleniny, a také začít s nějakým typem sportu podporujícím činnost srdce není na škodu. Tady ovšem opatrně, při zvýšené námaze může některým osobám hrozit uvolnění částic nacházejících se v cévách a jejich následný transport do jednoho z důležitých orgánů, což může vyvolat i selhání organismu. Proto byste měli jakýkoliv typ aktivity konzultovat nejprve se svým lékařem.

Kategorie: Prevence nemocí Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: