Deprese aneb když strach vítězí a smutek bolí

obrazekDeprese je velmi vážný a život ohrožující stav psychiky, který se projevuje dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Takto postižený člověk často pociťuje úzkost, osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění a má problémy s pozorností.

 

Vznik a projevy deprese

Deprese může mít několik příčin vzniku. Může vzniknout díky poruše chemie mozku, může to být reakce na nějakou stresovou situaci nebo vlivem úrazu, nádoru a nakonec může být způsobena i některými přípravky nebo léky.

Charakteristickým projevem je dlouhodobě zhoršená nálada, pocity beznaděje a bezvýchodnosti. Jedinec se stává apatickým, přestává se zajímat o věci či aktivity, ze kterých míval radost, ztrácí zájem o své koníčky, záliby nebo kamarády. Dochází u něj k poruchám spánku, často a brzy se budí nebo naopak prospí i celý den. Není odpočatý, nemá dostatek energie a cítí se být slabým. Podobně je to s chutí k jídlu, která je zpravidla nižší, díky čemuž dochází k úbytku hmotnosti. Někdy naopak může být chuť k jídlu zvýšena a jedinec tak přibírá. Může docházet i ke střídání období nechutenství a přejídání se.

Dále dochází k poruchám koncentrace, není možné se na cokoliv soustředit, často u nějaké aktivity dlouho nevydrží. Nemají z dané činnosti takový prožitek, nemají energii, cítí se slabí a někdy mohou trpět i poruchami paměti. V těch nejtěžších případech se vyskytují i myšlenky na sebevraždu. Tři čtvrtě lidí trpících depresemi prožívají tak silné úzkostné stavy, které zvyšují riziko sebevraždy. Bohužel 5–15 % osob trpících depresemi ukončuje svůj život právě sebevraždou.

 

Léčba deprese

V dnešní době už existuje mnoho přístupů k depresi a její léčbě. Nejčastějším způsobem léčení deprese je použití specializovaných léčiv – antidepresiv. Těchto léků existuje několik desítek, a proto je nutné vyhledat pomoct psychiatra, který dokáže diagnostikováním stavu nemocného nasadit ty nejvhodnější. Existují i různé psychoterapeutické programy pro pacienty s depresí, které jim ukážou, jakým způsobem žít, aby se deprese nevracely. Poradí, jak si sami s depresí poradit a hlavně jak se jí vyvarovat, jak si správně nastavit životní priority a jak si život prostě užít.

Při léčbě pacientů s depresí jsou důležité všechny tyto složky, protože někdy samotné léky nepomohou. Může dojít ke zlepšení, ale problémy zůstanou, stejně tak jako špatný životní styl. Proto je ve většině případů dobré tyto léčby prokládat. Existují však i případy, kdy psychoterapie nemá žádný účinek. Proto je jedinou možností užití léků. Jedná se o jedince, kteří mají na deprese dispozici, nebo je deprese těžšího rázu.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Taťána M | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:06
Na depresi mi nejvíce pomáhá kontakt přátel a sport.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Melanie | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:53
Fuj depky mám v jednom kuse. Díky za článek.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět