Spousta lidí si prostě nedokáže sladkosti odepřít navzdory tomu, že doporučení výživových poradců a lékařů sladkosti jednoznačně odmítají a varují vás před nimi. Upozorňují, že člověk by se měl pokud možno vystříhat jednoduchých cukrů. Ovšem ruku na srdce, zahřešit si sladkým, na to dostane čas od času chuť spousta lidí. A než se trápit, je lepší si občas něco malého dopřát. Naštěstí existují i alternativy, jak mlsat zdravěji.
Sahejte jenom po zdravém mlsání
Jestliže ve vás představa tabulky čokolády vyvolává mlsnou vášeň a po jejím snědení trpíte výčitkami, kolik kalorií jste do sebe zase nesmyslně nacpali, patříte mezi ty pravé lidí, kteří by měli vyzkoušet karob. Jde o surovinu, jež dokáže kakao a čokoládu úspěšně nahradit a přitom odborníci na zdravou výživu vám potvrdí, že jde o zdravější pamlsek. Je všeobecně známo, že když už si chceme čokoládu dopřát, měli bychom sáhnout po té, která má alespoň 70 % kakaa. Taková čokoláda má totiž vysoký obsah antioxidantů, takže i když mlsáte, alespoň bojujete s volnými radikály ve svém těle. Kromě toho se zde nalézají i alkaloidy, kofein, theobromin, tedy látky povzbuzující nervovou soustavu, a také některé minerály (především draslík, vápník, fosfor, hořčík, stopově také železo, mangan, zinek a měď), jež mají na lidské tělo pozitivní vliv. Přesto se ale hledají zdravější alternativy čokolády a karob je jednou z nich.
Pozor na jakékoli levné náhražky čokolády. Pokud se na výrobku neobjevuje slovo čokoláda, ale třeba čokoládová pochoutka, jde o znamení, že nemá složení, které odpovídá čokoládě. Vyhláška totiž určuje minimální obsah kakaového másla, tukuprosté kakaové sušiny, celkové sušiny, které musí čokoláda mít, jinak ji nelze takto označit. U levných výrobků se kakaová hmota často nahrazuje laciným palmovým olejem. Ovšem takové výrobky mají mnohonásobně více škodlivých nasycených mastných kyselin, které mají na lidské zdraví zničující vliv. Například stejné množství palmového oleje má 7krát více nasycených mastných kyselin než řepkový olej. Proto levné náhražky čokolády nekupujte.
Legendární svatojánský chléb
Co vlastně karob je a odkud pochází? Jedná se o dřevinu zvanou Ceratonia Siliqua, které se lidově přezdívá rohovník. Roste především ve Středomoří. Právě z jejích lusků pochází karob. Látka, jež obsahuje hodně bílkovin, minerálů a také vitamínů. Podle legend si ji často dopřával svatý Jan, a proto se její další přezdívkou stal název Svatojanský chléb. Běžně ho konzumovali lidé ve starém Řecku a Egyptě. V současnosti se karobové lusky sklízejí v období od srpna do října. Na stromě se nechávají přirozeně sušit, pak se rozlousknou a vyškrábe se dužina, která se mele a případně i praží.
Víte, že karob seženete jako prášek v prodejnách zdravé výživy? Většina karobového prášku se vyrábí opražením lusků rohovníku. Právě díky tomuto zpracování má výsledný prášek tmavě hnědou barvu, která se svým odstínem příliš neliší od kakaa. Má i stejné použití. Prášek je skvělý jako součást polev, dezertů, zkrátka ho podle chuti můžete použít při pečení a přípravě sladkých moučníků a zákusků.
V čem se karob ve svém složení liší od čokolády s vysokým obsahem kakaa?
Neobsahuje:
kofein
theobromin
metylxantin
alergeny
Naopak v něm najdete mnohem vyšší podíl minerálů než v čokoládě, jedná se zejména o:
vápník
hořčík
fosfor
železo
nikl
Minimum tuku
Obsahuje také vitamíny, a to především A, B a D. Kromě toho v karobu je hodně vlákniny, což významně napomáhá trávení. Navíc, a to je velmi důležité, v klasické čokoládě je velké množství tuku, což je dáno použitím kakaa a kakaového másla pro její výrobu. Celkově může objem tuku v čokoládě, a to i té s vysokým obsahem kakaa, dosáhnout až 23 %. Naproti tomu u karobu dosahuje tuk hodnoty maximálně 1,5 % z jeho množství. Pro hladinu cholesterolu v krvi je tedy karob mnohem prospěšnější, než čokoláda. Navíc může karob být také alternativou pro lidi, kteří jsou alergičtí na kravské mléko a proto nemohou konzumovat například ani mléčnou čokoládu. V karobu samozřejmě žádná laktóza není, a proto si karobovou čokoládu na rozdíl od té mléčné klidně mohou dopřát.
Tip pro vás: Nahraďte v receptech na sladkosti kakao karobem. Současně je přitom dobré snížit množství použitého cukru v kuchařském předpisu, protože karob je přirozeně nasládlý. Jestliže necháte množství cukru podle receptu, bude moučník pravděpodobně příliš sladký. Chuť karobu je ovocně sladká s jemnými tóny do karamelu. Ozvláštníte s ním výslednou chuť a vyrobíte mnohem zdravější moučník.
Výhody karobu proti čokoládě:
vyšší obsah některých minerálů
menší procento tuku
více vlákniny
Nevýhodou je vysoký obsah cukru
Samozřejmě ale existují i nevýhody karobu. Když už jsme u jeho srovnávání s klasickou čokoládou, nemůžeme opomíjet, že má hodně cukru. Zatímco v kakau je asi 5 % cukru, karob ho může mít až 45-48 %, tedy devětkrát více. Ovšem je potřeba zdůraznit, že jde o přírodní cukr. Karob se na rozdíl od čokolády nijak uměle nedoslazuje. Je také třeba upozornit, že ačkoli má karob mnohonásobně více přírodních cukrů, kalorická hodnota je o třetinu nižší než v případě kakaa.
Věděli jste, že se karob velmi dobře uplatní i v dnes velmi moderním raw stravování? Ano, i zde se dá použít jako výchozí surovina, ale nesmí jít o prášek připravený pražením, nýbrž přírodní. Když není tepelně upravován, je jeho barva světlejší, odstín hraje přibližně v béžové barvě.
Kdo si může karob dopřát?
Vzhledem k tomu, že má málo tuku, nepředstavuje nebezpečí ani pro lidi, kteří bojují s vysokým cholesterolem. Právě naopak, pektin a lignin v karobu ho snižují.
Díky tomu, že v něm nenajdete kofein, nezvyšuje tep. Proto si ho mohou dopřát i lidé, kteří mají vysoký krevní tlak a měli by být s konzumací kofeinu opatrní.
Lidé, kteří trpí průjmy, nevolnostmi. Pektin v karobu dokáže zmírnit průjem a má příznivý vliv na trávení a vylučování. Také tlumí nevolnosti žaludku a nucení na zvracení.
Tip pro vás: Máte rádi koktejly smoothie? Vyzkoušejte recepty, jejichž součástí je také karob. Bez rozpaků můžete takové koktejly označit jako hubnoucí. Podle německého Institutu pro výzkum živin v potravinách totiž karob kromě snižování tuků v krvi pomáhá zároveň i urychlit spalování.
Jedna perlička na závěr: Tušili jste, že slovo karát souvisí s karobem? Už v období antiky se zjistilo, že ať jde o jakkoli velký lusk, usušený váží vždy 0,18 gramů. Proto se stal platidlem, váhovou jednotkou označenou jako carat, což je odvozenina ze slova ceratonia, latinského názvu této dřeviny. Karát byl hmotnostní jednotkou drahých kamenů i zlata.