Diety a jejich vliv na organismus

Už jste také přemýšleli nad tím, že zkusíte vylepšit své tělo naordinováním si diety? Hledali jste na internetu a zjistili, že je jich všude nepřeberné množství a všechny jsou jejich propagátory vychvalovány. Na stránkách, které se věnují dietám, už ale většinou nebývá zmíněn jejich neblahý přínos na naše zdraví. Přesto, že odborníci často varují před častým zkoušením diet, stále více lidí podléhá dnešnímu trendu a rozhodne se nějakou dietu vyzkoušet. Tady se dozvíte pár informací, jak která dieta působí.

Dukanova dietaobrazek

Jde o dietu, která je oblíbená hlavně poslední dobou. Při tomto stylu stravování musíte radikálně omezit potraviny s vysokým obsahem cukru a naopak přijímat co nejvíce bílkovin. Skládá se z několika fází, přičemž ta poslední má za úkol udržet si váhu, které jste dosáhli během diety. Problém je v tom, že se buď jednoho dne vrátíte k Vaší běžné stravě a životnímu stylu a kila jednoduše přibudou zpátky, nebo se budete snažit do konce života držet poslední udržovací fázi diety a připravíte své tělo o důležité látky, které by z pestré a komplexní stravy dostávalo.

Navíc je obecně známo od lidí, kteří se snaží tuto dietu držet, že byli po celou dobu nesmírně unavení a vyčerpaní. Nejhorší stav samozřejmě naše tělo prožívá v první fázi, protože je to vlastně strava bez ovoce, zeleniny a obilnin, což může způsobit únavu, závratě, nespavost, sucho v ústech a nevolnost z nedostatku karbohydrátů. Přesto, že třeba dosáhli výsledku, jejich tělo bylo oslabené kvůli velice nízkému příjmu sacharidů. Dále je této dietě vytýkáno, že díky ní přijímá organismus velké množství soli, což má za následek zvýšení krevního tlaku. Problém je také ve velkém příjmu bílkovin a živočišných tuků. Bílkoviny totiž zatěžují ledviny a živočišné tuky pro změnu zatěžují kardiovaskulární systém. 

obrazekAtkinsonova dieta

Podobnou dietou se dá nazvat Atkinsonova, která je složena ze tří fází. Opět je tu velmi omezen příjem sacharidů a potraviny jsou rozděleny do tří kategorií, a to na potraviny povolené, nepovolené a neutrální. Zajímavostí je, že mezi potraviny neutrální patří například čokoláda. Paradoxem tedy je, že zakázanou máte rýži, kuskus nebo třeba banány, ale v čokoládě už problém spatřován není. Na počátku této diety, stejně jako u Dukanovy, můžete mít problém se zažíváním, například trpět zácpou. A v neposlední řadě u Vás také může dojít ke zvýšení cholesterolu kvůli přílišné konzumaci masa a vajíček.

Ornishova dieta

Není tak známá, přesto si ji velké množství lidí oblíbilo. U této diety jde o to, že v podstatě máme vegetariánský jídelníček a ten kombinujeme se cvičením. Tento typ diety by měl prospívat zdraví srdce, protože je při něm konzumováno menší množství tuku. Není však snadné se Ornishovou dietou řídit a už vůbec ne v dlouhodobějším horizontu, pokud člověk opravdu není vegetariánem. Strava se totiž skládá převážně z čerstvé zeleniny a ovoce a z celozrnných výrobků.

Neexistuje samozřejmě žádné maso, a dokonce je zakázaný také vaječný bílek. Pokud byste si chtěli dát jogurt, musel by být odtučněný nebo nízkotučný, stejně jako sýr a mléko by měly být odstředěné. Tím pádem tělo přichází o důležité bílkoviny a další látky. Navíc různé studie prokázaly, že pokud se lidé stravují light a odtučněnými výrobky s umělými přísadami, nemá to na ně samozřejmě dobrý vliv a ještě k tomu to vede k většímu ukládání tuků. Při této dietě tělo ztrácí vitamín B12 a železo, a protože vitamíny a minerály jsou důležité pro správný buněčný metabolismus, v žádném případě by tuto dietu neměly držet těhotné a kojící ženy, děti a mládež.

Vajíčková dieta

Jak již název napovídá, jedná se o velmi jednostrannou dietu. Jednu dobu byla velmi oblíbená, ale později byla označená za nebezpečnou, a to hlavně z důvodu, že nadměrná konzumace vajec může způsobit zvýšení hladiny cholesterolu. Tato dieta se drží 14 dní a je možné při ní zhubnout až 8 kg. Je však nutné přesně dodržovat dietní plán a vajíčka musí být uvařena vždy natvrdo. Jí se jenom třikrát denně, takže je možné, že byste pociťovali přes den velký hlad. Mimo jiné se tato dieta zcela jistě nedá držet déle než uvedených 14 dní, takže jojo efekt je téměř naprosto jistý.

Alkalická dietaobrazek

Možná znáte tuto dietu pod názvem zásaditá nebo pH dieta. Je založena na tom, že určité potraviny ovlivňují pH a kyselost tělesných tekutin, a tak mají být buďto prevencí před některými chorobami, nebo jejich léčením. Naopak jiné druhy potravin zase mohou způsobit, že tělo produkuje kyseliny, které jsou pro něj škodlivé. Tato dieta by Vám tedy údajně měla pomoci udržet konstantní hladinu pH ve Vašem těle.Je založena hlavně na konzumaci zeleniny a vlastně se zdá, že u této diety žádný problém nenajdeme. Chyták je ale v tom, že je to opět další dieta a aby tak způsobila trvalou změnu na naší postavě, bylo by vlastně nutné držet ji celoživotně, jinak se opět dostaví známý jojo efekt.

A jako perličku na závěr zmíním čokoládovou dietu. Není tím samozřejmě myšlena mléčná sladká čokoláda, ale kvalitní hořká čokoláda, kterou zařadíme do svého dietního plánu. Měla by fungovat tak, že po hořké čokoládě tělo nepociťuje delší dobu hlad. Každému ale jistě dojde, že je lepší místo čokolády zvolit kvalitní jídlo. Občas si na ní pochutnat jistě není tak úplně ke škodě, ale při dietě to není ideální pomocník.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: