Hemoroidy – daň za sedavý styl života

Hemoroidy jsou cévní struktury za řitním otvorem, které mohou při otoku nebo zánětu člověka nepěkně potrápit.

Hemoroidy dělíme na vnitřní a vnější a jejich příznaky se mohou lišit. Většinou se ale projevují krvácením z konečníku. Mnoho lidí má ostych při těchto problémech vyhledat lékaře a příčinu krvácení svádí právě na hemoroidy, což ale nemusí být vždy pravda. Za krvácením může být závažnější problém a je proto třeba uvažovat spíše o kontaktování lékaře, zejména pokud se problémy opakují a běžně dostupné prostředky léčby nezabírají.

obrazekVnitřní hemoroidy

Projevují se jasně červenou krví ve stolici při vyprazdňování. Stolice může být obalena krví s hleny. Krev může zůstávat na toaletním papíře i odkapávat do mísy. Bolestivé je vyhřeznutí hemoroidu nebo jeho zanícení a nekrotizace.

Vnější hemoroidy

V případě zanícení dochází k velké bolestivosti, která ustupuje většinou za 2–3 dny, ale může trvat i týdny. Po odeznění může zůstat kožní přívěsek u řitního otvoru. Velké hemoroidy mohou způsobovat podráždění a problémy s hygienou.

 

Příčiny vzniku hemoroidů

Příčina není přesně známa. Ke vzniku hemoroidů může vést nepravidelná stolice, zácpa i průjmy, zvýšení nitrobřišního tlaku (v těhotenství, ale i při vzniku tumoru, chronický kašel…). Často hemoroidy vznikají nesprávným stylem života – sedavým zaměstnáním, nedostatkem pohybu, špatnými dietetickými návyky (málo vlákniny), obezitou…

 

Léčba hemoroidů

V prvních fázích se doporučuje a pomáhá pouze jíst stravu bohatou na vlákninu, příjem tekutin k udržení hydratace, odpočinek a doporučují se také sedací koupele.  V lékárně jsou běžně dostupné léky nebo lépe čípky či masti s lokálním účinkem. V některých případech je nutné hemoroidy odstranit dle potřeby drobnějším zákrokem (např. podvázáním) nebo chirurgickým odstraněním.

 

Diagnóza hemoroidů

K diagnóze stačí vizuální vyšetření konečníku a okolí, které odhalí vyhřezlé hemoroidy. Vnitřní hemoroidy je třeba zkontrolovat a potvrdit ještě anoskopií za pomoci trubičky a světla. Dále je možné a doporučeno nechat si vyšetřit zároveň prostatu (u mužů) případně další příčiny vzniku hemoroidů jako tumory, polypy nebo abscesy. Toto vyšetření není nejpříjemnější, ale dělá se při lokálním znecitlivění. Může odhalit nebezpečné nemoci a choroby a určitě při problémech stojí za to ho podstoupit a vydržet.

Kategorie: Nemoci a jejich léčba Autor: admin
Vaše názory k článku (2)
Seřadit:
Jerušková I | Pondělí 28. Listopad 2016, 23:05
no hemouše dostane každý, kdo sedí denně na záchodě půl hodiny a čte noviny nebo hraje na telefonu.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Viktor | Pátek 30. Prosinec 2016, 20:52
No tak si asi budu muset zajít k doktorovi.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět