Jak na bezpečné opalování?

Přichází období plné tepla a až 16hodinového slunečního svitu. Celý den se budeme pohybovat v záři slunečních paprsků a není tak divu, že si můžeme odnést nehezké spáleniny. Spálení kůže navíc zvyšuje riziko vzniku rakoviny a tvorby zhoubných nádorů, proto je dobré si nechat znaménka, která se vám přes léto vytvořila, zkontrolovat lékařem.

Určení fototypu

Určitě to znáte, někdo se může vyvalovat na sluníčku celý den a není na něm jednoho spáleného místa a druhý zčervená, jen co na pět minut vyleze ze stínu. Za tyto rozdíly může podíl pigmentu melaninu v naší kůži. Jednoduše řečeno, ten, kdo má melaninu dost, se nemusí bát spálení tak jako ten, co ho má málo.

Podle obsahu melaninu v kůži určujeme 6 základních fototypů:

1. fototyp – velmi světlá kůže, pihy, zrzavé vlasy, modré oči.
2. fototyp – světlá kůže, pihy, světlé vlasy, světlé oči.
3. fototyp – „normální“ světle hnědá barva kůže, hnědé a černé vlasy, hnědé oči.
4. fototyp – tmavá pleť, černé vlasy, hnědé a černé oči.
5. fototyp – velmi tmavá pleť, černé vlasy i oči.
6. fototyp - černá pleť, černé vlasy i oči.

obrazekPrvní a druhý fototyp

Podle toho, do jakého z těchto fototypů náležíte, byste se měli zachovat při opalování. Prvnímu a druhému fototypu je například opalování naprosto odepřeno, neboť tito lidé se při pobytu na slunci maximálně spálí a nikdy si neodnesou hezké opálení. Kvůli vysokému riziku vzniku rakoviny kůže se těmto osobám rovněž nedoporučuje navštěvovat solária ani chodit v létě bez opalovacího krému, který by měl mít co nejvyšší hodnotu, nejlépe 50+.

Třetí fototyp

Většina obyvatelstva České republiky patří do druhého či třetího fototypu. Lidé s fototypem číslo tři se mohou pohybovat na slunci poměrně dlouhou dobu bez spálení a opalují se do hezké hnědé barvy. I tak by ale neměli podceňovat prevenci před rakovinou kůže a chránit své tělo před UV zářením, které navíc ještě způsobuje jeho stárnutí. Těmto osobám se doporučuje používat opalovací prostředky s hodnotou od 15 výše.

Fototypy čtyři, pět, šest

Pokud patříte mezi osoby s tímto fototypem, máte vyhráno, s největší pravděpodobností rakovinu kůže mít nebudete a spálení se také bát nemusíte. Mezi osoby s tímto fototypem patří nejčastěji obyvatelé Ameriky a Afriky, kteří se mohou bez obav pohybovat na rozpáleném slunci celý den.

Kategorie: Krása, péče o vzhled Autor: admin
Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Debísek | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:40
Bohužel jsem druhý fototyp. Jakmile jsem déle na sluníčku ihned jsem spálená.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět