Je pohyb při hubnutí nezbytný?

Při hubnutí je základem strava, která by měla být pestrá, a také pravidelný pohyb. Pohyb zvyšuje výdej energie, což je faktor, který hubnutí podporuje a navíc je to součást zdravého životního stylu. Bez zdravého pohybu nemůžete zdravě hubnout. Je velmi důležité, abyste cvičili správně. Pokud máte nadváhu, měli byste se věnovat takovému sportu, kde nebudou namáhány Vaše klouby, vhodným sportem je jízda na kole, kolečkových bruslích nebo plavání. Během jízdy na kole či kolečkových bruslích můžete spálit 2000 – 3400 kJ/h, to se odvíjí od intenzity a délky jak danou činnost provozujete. Měli byste mít na paměti, že ke spalování tuků dochází přibližně po 20 minutách jízdy na kole či kolečkových bruslích. Během plavání můžete spálit 1800 – 2800 kJ/hod. Tento sport je zvláště vhodný pro lidi s výraznou obezitou. I v případě tohoto cvičení byste měli brát v potaz, že velmi důležité je provádět tento sport správně, jinak si můžete velmi ublížit. Plavání přispívá zejména ke tvarování postavy a k posílení zádového svalstva.

 

obrazek

Hubnutí jen cvičením?

Zhubnout beze změny jídelníčku na základě cvičení je možné. Záleží na tom, jaký životní styl vedete, jaký je Váš jídelníček. Základem je rozdělit si jídlo do 5 až 6 porcí. Vaše strava by měla být pestrá. Nemělo by docházet ke kolabování organismu vlivem zvýšené fyzické zátěže. Mějte na paměti, že se cvičením by se mělo začít pomalu a postupně.

 

Je Vaše hmotnost dána geneticky?

Obecně platí, že zhubnout díky pravidelnému pohybu a upravenému jídelníčku může opravdu každý. Pravdou ale je, že některým lidem jde hubnutí snáze a snáze si také udržují váhu ve srovnání s jinými lidmi. Výjimku z této skupiny představují lidé se zdravotními problémy, které obezitu způsobily. Hrozbou pro každého představují špatné životní návyky, mezi které patří špatné stravování a negativní vztah k pohybu.

 

Potraviny a hubnutí

Co se ovoce týče, je zdravé, ale má poměrně vysoký glykemický index. To znamená, že po něm můžete poměrně snadno ztloustnout. Měli byste jej proto konzumovat v první polovině dne. Z hlediska pečiva neplatí, že je nutné se vyhýbat bílému pečivu, v jídelníčku může zůstat, ale v malé míře. Preferenci si zaslouží pečivo celozrnné. Mírnit byste měli konzumaci rýžových chlebíčků a jim podobných výrobků. Tyto výrobky mají poměrně vysoký glykemický index, neobsahují příliš vody, energie je v nich hodně koncentrovaná. Čeho se nemusíte bát, je konzumace vajíček ke snídani. Ta obsahují cholesterol, který naše tělo ve zdravé míře potřebuje.

 

Mýty ohledně hubnutí

V potaz je třeba brát, že i když konzumujete zdravé potraviny (například zeleninu), není pravdou, že můžete zkonzumovat libovolné množství, aniž by to mělo dopad na Vaši hmotnost. Naprostým omylem je domněnka, že hlad patří k hubnutí. V případě, že hladovíte, můžete zhubnout, ale donutíte tělo si střádat zásoby na horší časy, kdy budete mít zase hlad a budete přibírat. Tomu se říká jojo efekt. Hladověním docílíte pouze toho efektu, že tělo bude čerpat energii ze svalů, ale tuky zůstanou. Omylem je také vynechání cukrů, neboť tyto látky organismus ke správnému fungování velmi potřebuje. V případě, že omezíte příjem cukrů pod 50 g/den, tělo bude v šoku, takže potřebné cukry budou čerpány z jater a svalů. Platí, že sladkosti byste měli omezit, zároveň ale také platí, že je třeba si hlídat, jaké potraviny konzumujete a kolik tyto potraviny obsahují sacharidů.

 

Hubnutí pomocí prášků

Některé prášky mají tu moc, že urychlují Váš metabolismus. Samotné hubnutí ale nepůjde bez zvýšené fyzické námahy. Od lékaře můžete dostat na předpis prášky, které potlačí Vaši chuť k jídlu, to Vám může pomoct zejména v začátcích. Měli byste zvážit, zda prášky, které jsou na chemické bázi a stojí nemalé finanční prostředky, skutečně k hubnutí potřebujete.

Kategorie: Hubnutí, diety Autor: admin
Vaše názory k článku (0)
Seřadit: