Proč dodržovat dietu podle krevních skupin?

Objevují se nejrůznější diety, které ve své době získají velkou popularitu, pak zmizí, aby se třeba po nějaké době znovu vynořily. Některé vycházejí ze zdravé výživy, jejich tvůrci jsou třeba lékaři, trenéři nebo výživoví specialisté, jiné jsou tak trochu extrémní a znamenají spíš hazard se zdravím než cokoli jiného. Před pár lety byla dost populární dieta podle krevních skupin. Občas se o ní mluví i nyní, z povědomí lidí nevymizela. Dá se jí věřit a má nějaký přínos?

obrazekAntigeny způsobují potíže

Princip této diety spočívá v tom, že některé potraviny jsou pro vaši krevní skupinu vhodnější, jiné méně vhodné. Prostě vychází z předpokladu, že při tvorbě svého jídelníčku byste měli brát ohled na to, jaká krevní skupina vám koluje v žilách. Proč? Červené krvinky se vyznačují určitými vlastnostmi, takzvanými antigeny. Váš imunitní systém prostě některé látky posoudí jako cizí a reaguje na ně určitým způsobem. To je právě případ antigenů červených krvinek, které mohou na některé potraviny reagovat nepříznivě. Proto dieta vychází z toho, že pro určité krevní skupiny jsou některé potraviny vhodné, jiné nikoli. Úkolem této diety proto není primárně hubnout, ale spíše upravovat nepříznivý zdravotní stav. Jde ovšem o dietu, která má určitě opodstatnění, žádný módní výstřelek, což potvrzují i nutriční terapeuti.

Víte, že pod touto dietou se v roce 1996 podepsal jistý Dr. Peter D´Adamo, americký lékař zabývající se přírodní medicínou? Stal se jejím autorem a zakladatelem. Dr. D´Adamo se dokonce domnívá, že v začátcích existovala pouze krevní skupina 0, ty další se vyvinuly až časem v závislosti na tom, kde lidé žili. Pozoruhodná teorie, ovšem není vědecky vůbec ničím podložená.

Ověřte si své domněnky

Lidé s jednou krevní skupinou mohou určité potraviny snášet dobře, pro jedince s jinou krevní skupinou ale mohou představovat problém. Mezi nimi a antigeny červených krvinek může dojít k nějaké imunitní reakci. Výsledkem je, že tyto potraviny nejsou dobře stráveny. Lidé by měli brát doporučení diety jako orientační, nemusí na nich striktně trvat. Aby si ověřili, jaké potraviny jim skutečně působí potíže, je nejlepší koupit si v lékárně test a pomocí reakce kapky krve s proteiny z potravin si své domněnky ověřit nebo vyvrátit. Tím pádem získáte návod, na jakých potravinách postavit svůj jídelníček a jaké naopak vynechat.

Tip pro vás: Nevíte dosud, jakou máte krevní skupinu, zda A, B, AB nebo 0? Není nic jednoduššího než požádat o tuto informaci ve chvíli, kdy půjdete k lékaři na preventivní prohlídku, a lékař vás pošle na odběry krve. Chtějte provedení testu na krevní skupinu. Nemělo by vás to stát žádné peníze navíc. Tato informace se vám může v budoucnu hodit, třeba když dojde k nehodě a budete potřebovat transfuzi krve.

Krevní skupina A

Měla by omezit maso a uzeniny, protože je ukládá v podobě tuku. Lidé s touto krevní skupinou mají poměrně nízkou kyselost žaludečních šťáv a hůře tráví červené maso, ovšem i další živočišné produkty jako mléko a výrobky z něj. Nepříliš vhodné jsou také vejce, hodně slazené šťávy, ocet. Pro jedince s touto skupinou se hodí spíše strava s více vegetariánským zaměřením.

obrazekVhodné potraviny:
drůbež a ryby (ne bílé)
mořští živočichové
potraviny ze sóji – mléko, tofu
chléb, pečivo, obilniny
semínka a ořechy
luštěniny
zelenina
těstoviny
zásaditější ovoce (bobuloviny)
červené víno
koření, které povzbuzuje imunitu

Krevní skupina B

U lidí s výskytem této skupiny působí problémy hlavně lepek a jeho konzumace. Proto by se měli vyvarovat obilnin, které ho obsahují, tedy hlavně pšenice, žita, pohanky, kukuřice, čočky, arašídů, sezamových semínek. Pečivo se hodí ze špaldové mouky nebo ovsa. K dobré kondici pomáhá zelenina, hlavně listová, vejce a maso, mléčné výrobky s nepříliš vysokým obsahem tuku. Naopak potíže mohou způsobovat sójové potraviny či dary moře.

Vhodné potraviny:
ryby s bílým masem i ostatní
skopové, jehněčí, králičí maso
krůtí a bažantí maso
mléčné výrobky
oves a špalda
rýže
brambory
houby
zelí
prakticky všechny druhy ovoce
olivový olej
koření, které má prohřívací účinky (zázvor, křen)

Krevní skupina AB

V případě této krevní skupiny stojí za zdravotními potížemi hlavně červené maso, dále pšenice, kukuřice, pohanka, semínka, fazole. Zlepšení přinášejí mléčné výrobky, mořské plody a řasy, tofu, zelenina především zelená. Jádro je v tom, že tato skupina spojuje plusy a minusy skupiny A a B, tedy potraviny, které škodí oběma skupinám, jsou škodlivé i pro skupinu AB, naopak ty, které oběma skupinám dělají dobře, bez potíží stráví i tato skupina. Za nevhodné se považuje pohanka a kukuřice a především kyselé či nakládané potraviny.

obrazekVhodné potraviny:
mořské produkty
skopové, jehněčí a králičí maso
krůtí a bažantí maso
zakysané mléčné výrobky
vejce
olivový olej, hlavně panenský
luštěniny
chléb z naklíčené pšenice (klíčením dochází ke zničení lepkového lektinu)
rýže
zelenina
proso, oves, sója
zásaditější druhy ovoce (bobuloviny)
zelené a bylinkové čaje
káva
červené víno
voda s citronem
mořská sůl

Krevní skupina 0

Pro krevní skupinu 0 je obvykle typický pomalejší metabolismus. Lidé s touto skupinou by se měli proto vyhnout konzumaci chleba, pečiva a luštěnin. Neměli by také jíst velké množství vajec a mléčných výrobků.

Vhodné potraviny:
drůbeží maso, hlavně kuřecí a krůtí
jehněčí a hovězí maso
tučné ryby jako sleď, treska, makrela
mořské plody
sójové produkty
kozí mléko a sýry
olivový olej
listová zelenina
červené a fialové plody (ovoce)
zeleninové šťávy
rajčata
lněná a dýňová semínka a oleje z nich
vlašské ořechy

Pozor na nevyváženost stravy. Například pokud nositelé krevní skupiny A začnou ze stravy vylučovat maso, měli by se poohlédnout po náhradě bílkovin a železa, jinak budou trpět jejich nedostatkem. Proto když budete brát ohled na stravu podle krevních skupin, nikdy zároveň nezapomínejte na to, že je třeba mít stravu, která bude pestrá a vyvážená s obsahem sacharidů, bílkovin i tuků, nebudou v ní chybět minerály, vitamíny a stopové prvky.

Zrychlí se metabolismus

Žádná studie neprokazuje, že by praktikování diety podle krevních skupin dovedlo člověka k výraznému shazování kilogramů. Nicméně protože vyloučíte ze své stravy antigeny, které mohou způsobit imunitní reakce, dochází k vylepšení vašeho zažívání. Potravinové intolerance se omezí na minimum, čímž se vám vyčistí střeva a zrychlí metabolismus. To může později vést i k hubnutí, ačkoli to nebylo cílem.

Vaše názory k článku (16)
Seřadit:
NEJLEPŠÍ KOMENTÁŘ:
Kravál | Pátek 26. Srpen 2016, 19:00
Dieta podle krevních skupin rozhodně částěčně funguje, ale souvisí to hlavně s kombinací potravin. Pokud je nevhodná, tak se v podstatě žádná dieta nedrží. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, ale poctivě!
Souhlasím (2x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět
Kravál | Pátek 26. Srpen 2016, 19:00
Dieta podle krevních skupin rozhodně částěčně funguje, ale souvisí to hlavně s kombinací potravin. Pokud je nevhodná, tak se v podstatě žádná dieta nedrží. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, ale poctivě!
Souhlasím (2x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Úterý 16. Leden 2018, 15:56
Pro vas bych mela tip - Macingve dieta. Jsou to vlastne zasady zdraveho stravovani, nejde o nejaka rapidni omezeni ve strave.. Ovsem nezdrave potraviny je nutne uplne vyradit.. Posudte sam, sepsala jsem par receptu a zasad -- https://www.slimming.cz/dieta-podle-macingove/
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Mišák šit | Pondělí 05. Září 2016, 09:55
Není třeba dodržovat striktně, ale spíše z pohledu globálního příjmu potravy. Tzn. není zakázáno jíst všechno, ale preferujte stravu podle Vaší krevní skupiny.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Franta Kulín | Čtvrtek 15. Září 2016, 06:48
Přesně tak, tady to platí obzvlášť.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Lidia | Úterý 27. Září 2016, 11:34
Já bych určitě vyzkoušela, jak to omezení dané potravy u dané krevní skupiny, působí přímo na mně. Jestli se budu i cítit líp, tak váha dolů půjde :-)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

mansie | Pondělí 10. Červenec 2017, 17:40
No jak jste dopadla, Lidie? Podle data komentare to zkousite uz pul roku, tak me zajimalo, zda jste si nejak polepsila... cetla jsem, ze to ma smysl, ale zda na kazdeho, sama nevim --- mrknete https://www.slimming.cz/dieta-podle-krevnich-skupin/
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Sandra9 | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:47
O téhle dietě už jsem četla v knize od Mačingové. Asi začnu praktikovat.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Ruptková | Neděle 27. Listopad 2016, 22:09
Bohužel jsem nulka, takže všechno co nemůžu mám tak ráda :(
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

WesleyTo | Sobota 10. Duben 2021, 12:13
Бонусные деньги можно использовать для пари на спортивные и киберспортивные соревнования. Несмотря на то, что изначально игроки БК восприняли WinlineBet довольно скептически, с каждым годом ее рейтинг и репутация только растут. Во время коронавируса отели в состоянии принять несколько организаций одновременно и сделать для каждой из них отдельные входы и выходы. Помимо обычных ставок, в букмекерской конторе Bet365 существует возможность совершать Live ставки. Коэффициенты есть как умеренные, так и достаточно высокие. [url=https://1xbet-official-xbet.top/]https://1xbet-official-xbet.top/[/url] Рассчитывается все просто. В случае правильного прогноза сумма вашего пари умножается на коэффициент. Ваш интерес к просмотру спортивных соревнований будет расти. Если Вы как игрок выросли из «коротких штанишек» и, так сказать, переросли всякого рода «бинго и слоты», то на сайте Бет365 имеется раздел финансовых ставок, где Вы можете себя почувствовать в роли профессионального трейдера на фондовой бирже. Они забывают, что сначала нужно получить базовый уровень знаний. Букмекерская контора Зенит предлагает высокие коэффициенты, широкую роспись, прогнозы на матчи, огромный выбор событий и исходов. И наоборот, реальный, но редкий угаданный результат может принести гораздо больший выигрыш. По этой причине ставить на исход победителя рекомендуется, когда это позволяет высокий коэффициент и беттер уверен в его проходе. Напомним, в ⅛ финала “Ювентус” выбил из турнира команду “Удинезе”, а в четвертьфинале команда обыграла со счетом 361 команду “Рома”. Важно знать! Только в 1991 году на территории России были открыты первые букмекерские конторы, что связано с бурным развитием капитализации. Для этого перейдите в раздел росписи, выбирайте подходящее спортивное событие и ставку. Спасителем Сергеева оказывается Кирилл Борзов, который не так давно переехал в Санкт-Петербург из провинции.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

LaurelZe | Sobota 13. Srpen 2022, 00:16
Terrific knowledge Kudos.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

KandiceL | Úterý 23. Srpen 2022, 06:35
Regards! An abundance of tips!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

AdamDeam | Pondělí 12. Září 2022, 12:39
You expressed that superbly!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

Návštěvník | Středa 26. Říjen 2022, 22:59
Excellent postings, Thanks a lot.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ScottyBe | Čtvrtek 10. Listopad 2022, 02:00
Nicely put. With thanks.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

ScottyBe | Čtvrtek 10. Listopad 2022, 02:50
You have made your point extremely effectively.!
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět

MichaleS | Pátek 18. Listopad 2022, 23:38
Purchase Recent Bank Cards Cvv With Ssn Dob -------------CONTACT----------------------- WEBSITE : >>>>>>ValidCvv✦ US ----- HERE COMES THE PRICE LIST ----------- ***** CCV US: - US MASTER CARD = $2,9 per 1 (buy >5 with price $3 per 1). - US VISA CARD = $2,2 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - US AMEX CARD = $3,7 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - US DISCOVER CARD = $3,5 per 1 (buy >5 with price $3.5 per 1). - US CARD WITH DOB = $15 per 1 (buy >5 with price $12 per 1). - US FULLZ INFO = $40 per 1 (buy >10 with price $30 per 1). ***** CCV UK: - UK CARD NORMAL = $2,9 per 1 (buy >5 with price $3 per 1). - UK MASTER CARD = $3,2 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - UK VISA CARD = $2,9 per 1 (buy >5 with price $2.5 per 1). - UK AMEX CARD = $4,2 per 1 (buy >5 with price $4 per 1). $ - UK CARD WITH DOB = $15 per 1 (buy >5 with price $14 per 1). - UK WITH BIN = $10 per 1 (buy >5 with price $9 per 1). - UK WITH BIN WITH DOB = $25 per 1 (buy >20 with price $22 per 1). - UK FULLZ INFO = $40 per 1 (buy >10 with price $35 per 1). ***** CCV AU: - AU MASTER CARD = $5.5 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - AU VISA CARD = $5.5 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - AU AMEX CARD = $8.5 per 1 (buy >5 with price $8 per 1). - AU DISCOVER CARD = $8.5 per 1 (buy >5 with price $8 per 1). ***** CCV CA: - CA MASTER CARD = $6 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - CA VISA CARD = $6 per 1 (buy >5 with price $5 per 1). - CA VISA BUSINESS = $14 per 1 (buy >5 with price $13 per 1).
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět