Škodí alkohol a káva v malém množství v těhotenství?

obrazekNa ženu, která v průběhu těhotenství pije kávu nebo alkohol, se okolí většinou dívá skrz prsty, ale je k tomu oprávněný důvod? Většina lékařů se shodne, že občasné deci vína, slabá káva či malá sklenka piva v těhotenství ani při kojení dítěti nijak neubližuje. Problém však nastává, když se alkohol konzumuje dlouhodobě a ve více než přiměřeném množství.

 

Fetální alkoholový syndrom

Fetální alkoholový syndrom neboli FAS je onemocnění postihující děti, jejichž matky v těhotenství holdovaly alkoholu. Takové dítě se dá většinou poznat na první pohled, protože nejenom že je mentálně zaostalé a trpí dalšími chorobami, které tuto nemoc provázejí, ale navíc jsou na něm viditelné některé charakteristické znaky, jako je například absence jamky pod nosem, velmi tenký horní ret, nepřirozeně stočené oči, malá hlava, ploché tváře, či krátký kořen nosu.

Další problémy potomka

Mezi relativně ne tak závažné potíže patří pomalý růst po porodu a nepřibírání na váze, což je způsobeno tím, že si jen několik dní starý organismus musí projít odvykací léčbou. Jak dítě stárne, začínají se projevovat další obtíže, jako jsou například poruchy učení, dyslexie, hyperaktivita a duševní zaostalost.

 

Kofein v těhotenství

Kofein v těhotenství patří mezi látky, kterým by se měly ženy naprosto vyhnout. Jediná omluvitelná konzumace nastává tehdy, pokud si nastávající maminka dopřeje jeden slabý šálek kávy týdně, každodenní konzumace je však zakázána. Kofein snižuje o třicet procent podíl živin a kyslíku, který se v těhotenství dostává přes placentu k plodu a to má za následek nízké porodní váhy novorozenců.

 

Konečný verdikt

Pokud jste těhotná, tak byste se měla vyvarovat jak konzumace alkoholu, tak i kofeinu. Avšak to je myšleno v případě, pokud jste zvyklá popíjet tyto nápoje ve velkém množství každý den. Ale jestli si kávu či deci vína dáte jednou za týden, tak výsledek bude stejný, jako byste je vynechala úplně. Platí tady jako u všeho zlaté pravidlo „Všeho s mírou“. Pokud své dítě nechcete nijak ohrozit, dodržujte zdravou životosprávu, místo ranní kávy si dejte studenou sprchu a místo sklenky vína či piva si třeba kupte krabici stoprocentního džusu, kterým určitě nic nezkazíte.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Doubravka | Pondělí 31. Říjen 2016, 22:24
Znám kamarádky, které si suverenně dávali malé pivko a k tomu ještě cigárko. To striktně odsuzuju - přece jako mámy musíme dítě chránít a né se ho snažit poškodit. Celých 9 měsíců jsem si nedala ani loka a přežila jsem. :)
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět