Nadměrně plačící děti, je nějaké řešení?

Někdy nastanou situace, se kterými si neumí rodiče poradit sami. Proto se nejen v poradnách praktických lékařů, ale i v odborných ambulancích lékaři setkávají s rodiči, jejichž dítě nadměrně pláče. Nejčastějším projevem tohoto problému je stesk a beznaděj rodičů, kteří si nedokážou s dítětem poradit, neví, co jej trápí. Takovou situaci, i když vypadá banálně, je někdy velmi těžké řešit. Je to způsobeno tím, že ve hře může být mnoho aspektů, díky kterým situaci rodiče nezvládají. Mohou jimi být samotný pláč dítěte, jeho skutečné potřeby, snaha rodičů o nápravu, jejich bezradnost a nervozita, pokud situaci nezvládají, nebo narušené vztahy v rodině či v neposlední řadě i nebezpečí agrese vůči dítěti.

Pláč kojence – zdravé dítě

Pláč dítěte jako takový je vlastně zdravý a též známkou vitality. První křik po narození je dokonce hodnocen jako pozitivní známka stavu dítěte. Vývojově má pak pláč spíše sociální charakter, je signálem pro matku, je voláním po ochraně a nasycení. Během prvního roku života má svůj přirozený vývoj. Po narození je intenzivnější, do 3. měsíce se postupně mění a až po 3. měsíci většinou ustává.

Pláč a následné zklidnění je důležitou zkušeností pro matku i dítě. Matka si s dítětem buduje vztah. Když své dítě utiší, upevní se její sebevědomí a dítě se postupně naučí pláč používat.

obrazekNadměrný pláč a křik kojence

Nadměrný pláč je vlastně bezdůvodný pláč dítěte, který se objevuje asi u 20–30 % dětí. Jedná se o ataky křiku spojené se zarudnutím, propnutím těla, ztvrdnutím břicha a propnutím končetin. Odborníci zjistili, že tyto ataky nemají nic společného s nadměrnou plynatostí a postupně do 4. měsíce mizí.

Neutišitelný křik je většinou spojen s jeho délkou nebo účinkem na rodiče. Takovéto záchvaty se objevují častěji než 3 hodiny denně, vícekrát nežli 3 dny v týdnu a déle než 3 týdny po sobě. Na okolí má tento neutišitelný pláč neblahé účinky. Neumožňuje dostatečný odpočinek, vede ke stresu, deprivaci, podráždění, vyčerpání a bezmoci.

Poradny pro nadměrně křičící kojence

Veškeré tyto problémy se dají dnes už s většími či menšími úspěchy zažehnat a hlavně dojde k úlevě u rodičů i dítěte. Slouží k tomu speciální poradny, které lze bez problému vyhledat na internetových stránkách a požádat je o pomoc.

Nejčastěji se na tyto poradny obrací rodiče s dítětem do 3 měsíců od narození. Nejprve probíhá telefonická komunikace a popis problému, někdy stačí právě jen telefonická konzultace, aby byl problém zažehnán. V ostatních případech dochází k osobnímu kontaktu s rodiči a k vyšetření dítěte.

Nejčastějšími problémy, které byly během návštěvy zjištěny, byly nadměrný pláč a neklidný spánek, potom ještě porucha příjmu potravy. Tyto problémy byly způsobeny alergickými projevy, jako je atopický ekzém nebo alergie na kravské mléko, dále pak tonusová a koordinační porucha a jiné příčiny. V některých případech nebyl zjištěn problém žádný.

Samozřejmě může být příčin mnohem více, vždy je lepší se obrátit na odborníka, který dítě vyšetří a stanoví diagnózu. Včas zjištěný případný problém se léčí snáze a nemusí zanechat ani trvalé následky. Naopak zanedbání tohoto vyšetření může mít neblahý vliv jak na dítě, tak na samotné rodiče.

Vaše názory k článku (1)
Seřadit:
Pavla P | Pátek 28. Říjen 2016, 19:48
U nás byl křik způsoben bolením bříška, jelikož se vždycky při pití z prsu nalokal hodně vzduchu.
Souhlasím (0x) | Nesouhlasím (0x) Odpovědět