Třešně na dnu i cukrovku

obrazek
Třešňové stromy se u nás začaly objevovat už v římských dobách, i když tehdy jich ještě nebylo mnoho. Ovšem cíleně se pěstovaly a naši dávní předkové dokázali kvality tohoto ovoce jaksepatří ocenit. Velmi důležité je přírodní barvivo antokyan, které s pomocí zinku a vitamínu C pomáhá obnovovat vazivovou tkáň. Z kolagenu dokáže vytvářet stavební prvky pro vazivo, pokožku.
 

Třešně působí proti stárnutí kůže

Antokyany v tomto ovoci fungují jako antioxidanty, které jsou velmi přínosné pro lidský organismus. Bojují s volnými radikály, tedy nestabilními částicemi, kterým chybí elektron a mají tak tendenci ho hledat u ostatních buněk a napadat je. Ovšem antokyany dokážou tyto částice na sebe navázat a tím je stabilizovat. Volné radikály totiž mají na svědomí například stárnutí pokožky. Pokud je jejich množství příliš veliké a tělo proti nim ztrácí obranyschopnost, mohou se stát příčinou nádorového bujení. Rozhodně se proto vyplatí si třešně dopřát – budete mít pleť jako za mlada a uděláte významný krok k prevenci proti rakovině.
 

Co v třešních najdete?

  • Velké množství vitamínu C, který posílí vaši imunitu.
  • Vitamíny skupiny B a E.
  • Kyselinu listovou, jež posílí činnost nervové soustavy, krvetvorbu i růst.
  • Vápník, jež ovlivňuje kvalitu kostí a zubů, ale i nervové soustavy.
  • Železo pro posílení krvetvorby.
  • Draslík, který pomáhá odvodňovat tělo a také vyživovat buňky.
  • Nechybí v nich hořčík, zinek, vápník, křemík a fosfor.


obrazekPodle starých babských rad, které do dnešního dne platí, dokážou třešně pomáhat i v případě zánětů a artritidy. Neméně užitečné jsou i jako prevence proti dně. Umí totiž rozpouštět kyselinu močovou, která se tak dostává z těla ven a nehromadí se v něm. Nechcete-li trpět záněty a bolestí kloubů, dejte si denně po dobu týdne hrst třešní. Tato kúra funguje nejenom jako prevence proti dně, ale zároveň i detoxikuje tělo od jedů a odstraňuje zácpu. V sezóně jezte třešně čerstvé nebo ve formě šťávy, jinak kompotované. S kompotováním třešní vám velmi dobře pomůže fermentační přístroj Kuvings, který dokáže vyrobit i třešňový sirup nebo třešňové víno.

Pozor na zapíjení třešní vodou. Peckovice totiž při kontaktu s vodou začínají rychle kvasit. Proto nikdy třešně nezapíjejte, riskujete tak žaludeční problémy. Jestliže jste se najedli třešní, nějakou dobu počkejte, než začnete pít. Stačí třeba hodinka, během které se už třešně natráví a nehrozí takové nebezpečí. Také je dobré mezitím něco malého sníst, proložit třešně a následné popíjení drobnou svačinkou.

Výrobci léčiv se snaží umlčet pěstitele třešní

Třešně jsou tak dobrým lékem proti dně, až dokonce americká agentura pro schvalování potravin a léčiv PDA začala tvrdit, že pěstitelé třešní nemají právo poukazovat na různé vědecké studie potvrzující kladné účinky třešní v této oblasti. Báli se zkrátka, že by agenturu a s ní spolupracující farmaceutické koncerny toto na první pohled obyčejné ovoce mohlo připravit o zisky z léků na dnu a artritidu. Velcí výrobci léčiv by tak dost tratili. Je totiž více než jisté, že už když sníte pár třešní denně, má to na hladinu kyseliny močové silný vliv – její koncentrace se snižuje.

obrazekKromě toho třešně působí proti otokům a bolesti. Pokud vám lékař diagnostikoval dnu nebo revma, určitě působení třešní vyzkoušejte.

Věděli jste, že třešně sklízí úspěchy i při léčbě cukrovky? I za tímto jejich působením stojí barvivo antokyan. Laboratorní testy prokázaly, že dokážou podpořit produkci inzulínu až o 50 %. Je proto jasné, že jsou třešně účinnou pomocí u diabetu 1. i 2. typu. Když cukrovkáři pravidelně jedí třešně, hladina jejich krevního cukru se stabilizuje a příznaky nemoci se zmírňují.

Třešně pomáhají při hubnutí

Třešně jsou díky pozitivnímu působení na kolagen doslova elixírem mládí, který vám vyhladí vrásky. Vzhledem k detoxikačnímu působení jsou užitečné i při snižování nadváhy, tedy redukci nadbytečných kilogramů. Čistí krev, ledviny i játra. Podporují tvorbu trávicích šťáv a moči, proto se hodí do hubnoucích nízkokalorických diet.

Podrobně jsme pospali jejich účinky při dně a revmatických chorobách. Jde o velmi dobré a z nutričního a lékařského pohledu i velice užitečné ovoce, které prospívá vašemu zdraví. Zařaďte je proto do svého jídelníčku.

Vaše názory k článku (0)
Seřadit: